استریم یا Stream ویدیو و صفحه‌ی گوشی و یا موسیقی یعنی ارسال آن و بلافاصله پخش آن در ابزار دیگر که ممکن است گوشی، تبلت، کامپیوتر و تلویزیون و اسپیکر باشد. نیازی به دانلود و صبر کردن برای اتمام آن نیست.

برای انتقال ویدیو راه‌های مختلفی وجود دارد. ساده‌ترین کار این است که بتوان محتوای روی صفحه نمایش یک گوشی و تبلت را در تلویزیون یا نمایشگر مشاهده کرد، بدون هیچ ابزار اضافی دیگری. اگر این راه حل به کلی منتفی باشد، نوبت به انتقال فایل و سپس پخش کردن آن با کامپیوتر، لپ‌تاپ یا تلویزیون می‌رسد. روش بهتر این است که بخشی که در حال تماشای آن هستیم، منتقل و سپس پخش شود.

دانلود و سپس پخش

حالت اول در تصویر زیر اینگونه است: ابتدا ویدیو روی لپ‌تاپ شما آپلود می‌‎شود و سپس شما می‌توانید آن را تماشا کنید؛ زمان زیادی هم برای تکمیل فرآیند دانلود لازم است:

تفاوت بین استریم و دانلود و آپلود

حالت دوم، دانلود جلورونده یا Progressive Download

یک راه حل دیگر هم داریم، اینکه وقتی پخش فایل آغاز شد، دانلود فایل شروع شود و کم‌کم آن را تماشا کنیم؛ دیگر وقتمان تلف نمی‌شود و مجبور نیستیم تا پایان دانلود کامل ویدیو صبر کنیم. اما متأسفانه دانلود تا به انتهای فایل ادامه پیدا کند و تنها بخشی که در حال تماشای آن هستیم، دانلود نشود. این همان حالت دوم در تصویر فوق است.

وب‌سایتی مثل aparat.com یا مشابه آن یوتیوب در حقیقت یک وب‌سایت دانلود رو به جلو، دانلود پروگرسیو یا دانلود جلورونده هستند. به محض اینکه روی دکمه‌ی پلی کلیک کنیم، دانلود ویدیو آغاز می‌شود و تا به انتها ادامه پیدا می‌کند.

در تصویر زیر این موضوع را به شکل گرافیکی بررسی کنیم، بخش سبز قسمت در حال پخش است و بخش آبی، ویدیویی است که در بافر ذخیره شده است. بخش سیاه هم اطلاعات روی سرور است که باید کامپیوتر ما آن را دریافت کند:

دانلود جلورونده یا Progressive Download برای تماشای ویدیو

اشکال این روش که موجب شده استریم کم‌کم جای آن را بگیرد این است که اگر ویدیو را تا انتها تماشا نکنیم، بخشی از ترافیک مصرفی بیهوده تلف شده است.

حالت سوم پخش یا استریم

اما حالت سوم یعنی استریم:

به پخش ویدیو یا محتوای روی صفحه در یک نمایشگر یا ابزار دیگر، استریم یا پخش می‌گوییم که تفاوت آن با دانلود و سپس پخش این است که نیازی نیست تمام فایل دانلود شود و سپس آن را پخش کنیم. فرآیند دانلود و پخش هم‌زمان شروع می‌شوند و ادامه پیدا می‌کنند.

در تصویر زیر سرورهای خاصی که قابلیت استریم دارند، ویدیو را به بخش‌های مختلف تقسیم کرده و تنها بخشی که در حال تماشای آن هستیم را به کامپیوتر ما که نقش یک کلاینت یا کاربر را بازی می‌کند، می‌فرستند:

استریم ویدیو از سرور RTSP یا RTMP به کلاینت

بنابراین با استریم ویدیو که مطمئناً سرورهای خاص و نرم‌افزارهای ویژه‌ای لازم دارد، ترافیک مصرفی بیهوده تلف نمی‌شود.

استریم در دنیای بدون اینترنت

در پایان دقت داشته باشید که استریم بین سرور و کلاینت یک نمونه از فرآیند استریم است. ممکن است گوشی شما ویدیو را به تلویزیون منزلتان استریم کند که ارتباطی با اینترنت و بحث کلاینت و سرور ندارد.

البته بررسی آماری نشان می‌دهد که هم در گوشی‌ها و هم در تبلت‌ها، استفاده از ویدیوهای آنلاین و استریم بیش از ویدیوهایی است که روی ابزار و حافظه‌ی داخلی آن نگهداری می‌شوند.

تصویر زیر آمار سال 2013 است، مشخص است که بخش آخر که ویدیوهای روی حافظه‌ی محلی است، کم‌کاربردتر از ویدیوهای آنلاین بوده است:

آمار استفاده از ویدیوهای آنلاین و ویدیوهای روی حافظه‌ی داخلی

برای استریم ویدیو بدون استفاده از اینترنت روش‌های مختلفی وجود دارد، برخی به کابلی مثل HDMI یا کابل شبکه (LAN) نیاز دارند و برخی به صورت بی‌سیم و با استفاده از وای-فای این کار را انجام می‌دهند. حتی بلوتوث هم یک راه استریم موسیقی است که با توجه به سرعت کم در استریم ویدیو کاربردی ندارد.