منظور از تلویزیون هوشمند، تلویزیون‌هایی است که شامل ست‌آپ باکس یا گیرنده‌ی شبکه‌های دیجیتالی شده و قابلیت دسترسی و استفاده از اینترنت را در خود به عنوان یک گزینه‌ی کاربردی و امروزی دارند.

تلویزیون هوشمند قابلیت‌های نرم‌افزاری متعددی مثل اپ‌ها و تشخیص ژست‌های حرکتی دارند اما ویژگی اصلی و الزامی، دسترسی به اینترنت و امکان استفاده از دنیای وب است.

تلویزیون های سامسونگ و ال جی سیستم عامل اندروید ندارند و چون بیشتر برنامه ها و اپلیکیشن های موجود دارای ورژن اندرویدی هستند، بهتر است سیستم عامل اندروید را به آنها اضافه کنید. چطوری؟ با استفاده از یک اندروید باکس. شاید بهترین اندروید باکس پیشنهادی برای هوشمند کردن تلویزیون با اندروید باکس از برند نت باکس باشد. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با هوشمند کردن تلویزیون با اندروید باکس های نت باکس پیشنهاد می کنیم مطلب «هوشمند کردن تلویزیون» از مجله نت باکس را بخوانید.

تلویزیون هوشمند باید امکانات و ویژگی‌های مربوط به Web 2.0 را داشته باشد. منظور از Web 2.0 به طور کلی تمام دنیای اینترنت است. تمام وب‌سایت‌هایی که سابقاً از طریق کامپیوتر و لپ‌تاپ مشاهده می‌کردیم و اخیراً گوشی و تبلت در برخی کشورها و از جمله چین، یکه‌تاز استفاده از فضای وب شده‌اند، به کمک تلویزیون‌های هوشمند هم قابل دسترسی و استفاده هستند.

ممکن است تلویزیون هوشمند دارای سیستم عاملی مثل اندروید باشد. شاید تایزن سامسونگ و دیگر سیستم عامل‌های سبک‌تر و ساده‌تر در آن پیاده‌سازی شده باشد، اما وجه مشترک تمام تلویزیون‌های هوشمند، امکانات فراوان نرم‌افزاری و از همه مهم‌تر دسترسی به اینترنت است.

تلویزیون هوشمند چیست و چه تفاوتی با تلویزیون‌های معمولی دارد؟

به یک تلویزیون هوشمند امروزی می‌توان اپ‌های جدید و ضروری را اضافه کرد تا کاربردهای احتمالی تمام کاربران را پاسخ‌گو باشد.

برندهای مختلفی مثل سامسونگ، سونی، ال‌جی، فیلیپس و بسیاری دیگر به سمت تولید تلویزیون‌های هوشمند با امکانات اضافی حرکت کرده‌اند.

مثلاً یکی از ویژگی‌های جالب کنترل تلویزیون با دستورات صوتی و حتی ژست‌های حرکتی است.

تلویزیون هوشمند چیست و چه تفاوتی با تلویزیون‌های معمولی دارد؟

با حرکت دست به شکلی خاص کانال عوض می‌شود و یا با دستور صوتی، صدا کم و زیاد می‌گردد. برای این کار تلویزیون‌ها مجهز به دوربین کوچک و نرم‌افزار پردازش تصویر برای تشخیص حرکات مختلف دست و انگشتان شده‌اند.

قیمت محصولات با توجه به استفاده از تجهیزات اضافی مثل پردازنده‌های چند هسته‌ای و دوربین، بیشتر از مدل‌های معمولی است اما به مرور زمان ارقام کاهش یافته و خریدشان به صرفه‌تر شده است. به نظر می‌رسد که در آینده‌ی نزدیک تمام محصولات رده اول و باکیفیت در بازار تلویزیون از نوع Smart TV یا تلویزیون هوشمند باشند.