اگر مانیتور یا تلویزیون را با کابل VGA به پورت یا تبدیل HDMI به VGA و همین‌طور دیسپلی‌پورت به VGA به کامپیوتر وصل کنیم، کیفیت تصویر کمی پایین‌تر از اتصال به وسیله‌ی HDMI یا DVI و همین‌طور دیسپلی‌پورت است، اما چرا؟

در ادامه به پاسخ این سوال مهم می‌پردازیم.

شاید دو تصویر واضح نباشد اما به هر حال همه‌ی ما کم و بیش می‌توانیم دست به کار شویم و خودمان آزمایش کنیم که آیا کابل VGA بهتر است یا HDMI، DVI و دیسپلی‌پورت؟

مقایسه کنید:

کیفیت ظاهری نمایشگری که با HDMI متصل شده است.

کیفیت ظاهری نمایشگری که با VGA متصل شده است.

سوال این است که چرا پورت VGA و کابل آن، کیفیتی پایین‌تر و در واقع وضوح تصویر کمتری نسبت به HDMI و DVI دارد؟

تفاوت کم است اما وقتی متون روی پس‌زمینه‌ی سفید را مطالعه می‌کنیم، تفاوت بیشتر شده و حتی استفاده از VGA را آزاردهنده جلوه می‌دهد.

اولین مشکلی که در این کاهش کیفیت مطرح می‌شود، استفاده از تبدیل است. معمولاً استفاده از تبدیل‌ها و حتی انواع مرغوبشان روی کیفیت نهایی تصویر تأثیرگذار است اما اثر تبدیل‌های دیجیتال معمولاً بسیار کم است. در مورد پورت VGA که پورتی آنالوگ است، اثر تبدیل بیشتر می‌شود.

مورد مهم‌تر آنالوگ بودن پورت VGA است حال آنکه پورت‌های HDMI و DVI و دیسپلی‌پورت دیجیتال هستند و پهنای باند بسیار بالایی دارند. در روش آنالوگ ممکن است سطح سیگنال ضعیف و قوی باشد و کیفیت به تناسب سیگنال تغییر کند اما در روش دیجیتال، سیگنال حالت صفر و یک دارد، یا شناسایی می‌شود و یا به کلی تصویری نداریم!

علت اصلی کاهش کیفیت متن در ویندوز

تفاوت سوم در فعال شدن قابلیتی به اسم ClearType سیستم عامل ویندوز است. مایکروسافت برای افزایش وضوح قابلیتی به اسم کلیرتایپ را به سیستم عامل خویش اضافه کرده تا با در نظر گرفتن ساختار ساب-پیکسل های مانیتور، تغییراتی اعمال شود و در نتیجه وضوح متن بهبود یابد. بدیهی است که پورت VGA با این قابلیت ویندوز سازگاری ندارد چرا که برخلاف سه پورت دیجیتالی که نام برده شد، مشخصات مانیتور را به کامپیوتر انتقال نمی‌دهد.

و اما در مورد کلیرتایپ، اگر مقاله‌ی دانش‌نامه‌ی اینتوتک در مورد آنتی الیاسینگ را مطالعه کرده باشید، با شکستگی خطوط و علت آن کاملاً آشنایی دارید. اثر استفاده از کلیرتایپ در تصویر زیر مشخص است، حالت پایین حالتی است که کلیرتایپ با نوعی آنتی الیاسینگ، شکستگی شدید لبه‌ها را کاهش داده است:

مایکروسافت با ClearType وضوح متون در ویندوز را بهبود می‌بخشد.

البته اگر از دور نگاه کنیم، تفاوت به صورت زیر است، رنگ نارنجی به معنی فعال شدن ClearType است:

استفاده کردن و استفاده نکردن از ClearType در ویندوز

عملکرد کلیرتایپ به این صورت است که اگر حرفی تمام یک پیکسل را پوشش نمی‌دهد، روشنایی ساب-پیکسل‌ها را طوری تغییر می‌دهد که تطبیق بهتری با لبه‌ی حرف داشته باشند. به همین علت است که وضوح لبه کاهش پیدا می‌کند اما به مرزهای واقعی حروف نزدیک‌تر است و خواندنش ساده‌تر خواهد بود.

بنابراین پاسخ سوال طرح شده این است:

آنالوگ بودن VGA و استفاده از تبدیل موجب کاهش کیفیت نسبتاً کم می‌شود اما از آن مهم‌تر فعال نشدن قابلیت ClearType ویندوز است که کیفیت متن را بهبود می‌بخشد.