بهترین مادربورد و کارت گرافیک، تنها با توجه به چیپ‌ست و امکانات مادربورد و تراشه‌ی اصلی یا همان مدل کارت گرافیک،  رم و سیستم خنک‌کاری تعیین نمی‌شود.

در ادامه به آمار خرابی برندها می‌پردازیم.

مادربورد، کیفیت و کارایی و بحث اورکلاک

کیفیت و امکانات، دو موضوع متفاوت

منظور از بهتر بودن را باید مشخص کرد. وقتی صحبت از امکانات یک مادربورد باشد، ازراک و ایسوس ویژگی‌های جالب توجهی دارند و اگر در مورد کیفیت و عمر مفید صحبت کنیم، گیگابایت هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. اما به نظر شما کدام یک از برندها از منظر کیفیت در سال‌های اخیر پیشرفت کرده‌اند؟

یکی از کمپانی‌های بزرگ فرانسوی که برندهای مختلف را به فروش می‌رساند و در خدمات پس از فروش آنها هم فعال است، اطلاعاتی در اختیار وب‌سایت فرانسوی Hardware.fr قرار داده که شاید بتوان به آن استناد کرد و گفت کدام برند خرابی کمتری داشته است.

مادربوردها و چیپ‌ست‌های حرفه‌‎ای احتمالاً بیشتر خراب می‌شوند

البته می‌گویم شاید! موضوع این است که وقتی کاربری حرفه‌ای مادربوردهای ماکسیموس ایسوس، M Power و X Power ام‌اس‌آی، OC Formula ازراک و همچنین SFC گیگابایت را تهیه می‌کند، با وجود اینکه مادربورد بسیار باکیفیت است و برای اورکلاک طراحی شده، باز هم احتمال خرابی آن کم نیست. از این رو نمی‌توان گفت که برندی که مادربوردهای ویژه‌ی اورکلاک تولید نمی‌کند، خرابی کمتری دارد و لذا بهتر است.

برخی برندها هم پیچیدگی‌های خاصی دارند و به اصطلاح سازنده دستکاری زیادی در طراحی اصلی اینتل کرده است. شاید در نگاه اول استفاده از این مادربوردها مشکل باشد و مشتری درخواست خدمات پس از فروش کند اما به سرعت متوجه شود که تنظیمات و روش استفاده‌ی وی اشکال داشته است. این موارد هم در آمار آورده می‌شود اما در اصل خرابی محصول نیستند.

آمار خرابی‌های مادربوردهای ایسوس، گیگابایت، MSI و ازراک

اما از استثنائات و موارد جزئی گذر کنیم و ببینیم نتیجه‌ی کلی چطور بوده است. آمار گرفته شده شامل محصولاتی است که بیش از 100 عدد فروش داشته‌اند و می‌توان به آن اعتماد کرد. در واقع آمار به صورت شانسی و برای موارد اندک گرفته نشده است.

اصطلاح RMA به معنی درخواست خدمات پس از فروش است. هر چه درخواست کمتر باشد، محصول خرابی کمتری داشته و بهتر است.

نتیجه را بررسی کنید:

آمار خرابی برندهای مختلف مادربورد، ایسوس، گیگابایت، MSI و ازراک

در سال 2013 و 2014 گیگابایت از نظر خرابی مادربوردها بهترین بوده و تنها 2 درصد خرابی گزارش شده است. ام‌اس‌آی و ازراک هم با حدود 2.5 الی 3 درصد، خرابی بالاتری داشته‌اند و ایسوس هم معمولاً در میانه قرار می‌گیرد.

جالب است که اختلاف بین برندهای مختلف این قدر کم است در حالیکه در بازار ایران وقتی می‌پرسیم کدام برند بهتر است، عده‌ای با شور و هیجان خاصی می‌گویند .... و ... بهترین برندها هستند و سایر برندها اصلاً خوب نیستند!

نظر شخصی من این است که در میان مادربوردهای حرفه‌ای، ایسوس و ازراک کیفیت بهتری دارند اما آمار کلی کاملاً متضاد است! شاید مادربوردهای معمولی گیگابایت و MSI باکیفیت‌تر هستند و شاید مشکل در مباحث نرم‌افزاری و بایوس خلاصه می‌شود اما در بنچ‌مارک‌ها و سیستم‌های حرفه‌‎ای اورکلاک، برند ایسوس و ازراک معمولاً اندکی بهتر هستند. البته گیگابایت هم با فاصله‌ی بسیار کم در جایگاه بعدی قرار دارد.

به هر حال تفاوت خرابی‌ها بسیار کم است و می‌توان روی امکانات مادربورد حساب بیشتری باز کرد.

آمار خرابی‌های کارت گرافیک‌های ایسوس، گیگابایت، MSI و سافایر

قبل از اینکه در خصوص کیفیت قطعات و مدار رگولاتور و سیستم خنک‌کاری کارت گرافیک توضیحی اضافه بدهم بهتر است ببینیم درصد خرابی کارت گرافیک‌ها در سال 2014 چطور بوده است:

آمار خرابی برندهای مختلف کارت گرافیک، ایسوس، گیگابایت،MSI، HIS و سافایر

به شخصه در دنیای کارت گرافیک‌ها محصولات MSI را خوش‌قیمت‌تر و باکیفیت‌تر می‌بینم. گیگابایت معمولاً سیستم خنک‌کاری بهتری استفاده می‌کند اما کیفیت قطعات آن در حد ایسوس و MSI نیست. ایسوس و MSI معمولاً رگولاتوری با فازهای بیشتر و قطعات بهتر استفاده می‌کنند. برند Sapphire هم معمولاً به خاطر ارتباط نزدیک و خوبی که با AMD از دیرباز داشته، تراشه‌هایی که اندکی بهتر هستند را در محصولات خود استفاده می‌کند اما معمولاً کیفیت سایر قطعات به خوبی تراشه‌ی مرکزی نیست و از این رو در بلندمدت کمتر می‌توان روی آن حساب کرد.

برندهایی مثل Zotac و Gainward هم آمار جالبی دارند، یکی بسیار خوب است و دیگری متوسط.

با این تفاسیر از اینکه MSI ابتدای جدول باشد تعجب نمی‌کنم. اما جایگاه ایسوسی که همیشه قطعات خوبی استفاده کرده کمی عجیب است. به نظر من ایسوس در طراحی سیستم خنک‌کاری دقت زیادی ندارد و به جز تراشه‌ی مرکزی به سایر قطعات روی برد کم‌توجه است. البته مدل‌های کاملاً حرفه‌ای ایسوس که خنک‌کاری آبی دارند، از این قاعده مستثنی هستند.

شما چه برداشتی از نمودارهای فوق دارید و کدام برند مادربورد و کارت گرافیک را بهتر دیده‌اید؟