سوالی که برای کاربران وسایل همراه مطرح است این است که باتری را در چه حد شارژ کنیم که عمر آن افزایش یابد و اگر شارژ باتری را استفاده نکنیم، آسیب می‌بیند؟

در ادامه پاسخ می‌‌دهم.

باتری یکی از مهم‌ترین بخش‌های وسایل همراه است. چه گوشی و تبلت باشد و چه لپ‌تاپی تنومند، همیشه باتری یکی از موضوعات مشکل‌ساز بوده چرا که پیشرفت تکنولوژی‌های مختلف در این زمینه، معمولاً فراتر از نمونه‌های اولیه نرفته است.

در سال‌های اخیر با وجود اینکه انواع و اقسام تکنولوژی‌های جدید در عرصه‌ی باتری به نتیجه رسیده، فعلاً همان باتری‌های لیتیوم یونی (گاهاً به اشتباه آیون گفته می‌شود) و لیتیوم پلیمری را در اغلب وسایل می‌بینیم.

یک باتری 3 سل لیتیوم پلیمری

این نوع خاص باتری مثل همه‌ی انواع آن ملاحظات نگهداری خاص خود را دارد. مثلاً همان‌طور که قبلاً در زومیت با بررسی عمیق منحنی شارژ و دشارژ (خالی شدن باتری) نتیجه‌گیری کردم، بهترین روش استفاده به صورت زیر است:

نگذاریم باتری کمتر از 30 درصد شارژ داشته باشد و هنگام شارژ هم نگذاریم بیش از 90 درصد شارژ شود. شارژ کم و زیاد از این جهت مضر است که موجب آسیب دیدن تدریجی ساختار داخلی باتری لیتیوم یونی می‌شود.

در مورد لیتیوم پلیمر هم اصول کلی استفاده مثل لیتیوم یون است. اما یک سوال دیگر:

اگر یک گجت الکترونیکی مثل لپ‌تاپ یا تبلت برای مدت طولانی استفاده نشود، باتری آن آسیب می‌بینید یا نه؟

سوال جالب و مهمی است. در مورد لپ‌تاپ‌ها می‌توان با 100 الی 200 هزار تومان هزینه، باتری جدید تهیه کرد اما در مورد تبلت‌هایی که حتی باز کردنشان مشکل است چطور؟ بهتر است همیشه با جریان الکتریکی کم و به آرامی وسایل را شارژ کنیم و از طرفی بررسی کنیم که استفاده نکردن مشکل‌ساز است یا خیر.

با توضیحاتی که قبلاً در زومیت دادم، سطح شارژ مناسب برای یک باتری 40 تا 80 درصد است. اگر آن را استفاده نکنیم، مثل باتری‌های دیگر به تدریج دشارژ می‌شود و پس از چند ماه به زیر 20 درصد می‌رسد. در این حالت بهتر است باتری را یک بار شارژ کنیم تا به مرز 0 درصد نزدیک نشود.

بهترین توصیه و پاسخ این است که سعی کنید باتری همیشه حدود 50 درصد شارژ داشته باشد.