گوشی‌های رده اول امروزی از نظر کیفیت صدای اسپیکر و از آن مهم‌تر کیفیت صدای جک هدفون است که با بهره‌گیری از امپلی‌فایر، DAC و پردازنده‌ی سیگنال دیجیتال پیشرفته، افزایش یافته است. در ادامه 5 گوشی برتر از این منظر را معرفی می‌کنم.

اگر اینتوتک را دنبال کرده باشید، حتماً مقاله‌ی بخش دانش‌نامه‌ی اینتوتک در رابطه با کیفیت و تفکیک صدا، امپلی‌فایر، کاهش نویز، پاسخ فرکانسی و موارد دیگر را خوانده‌اید:

 [su_posts id="4391 " tax_operator="0" order="desc"]

موضوع این است که گوشی‌های امروزی از نظر کیفیت صدا پیشرفت زیادی کرده‌اند. دقت کنید که منظورم اسپیکر گوشی‌ها نیست، بلکه قطعات پردازش سیگنال صدا، تبدیل‌کننده‌ی دیجیتال به آنالوگ، امپلی‌فایر که به غلط آمپلی‌فایر گفته می‌شود، منظور من است.

البته قدرت صدا هم ملاک برتری آن نیست چرا که باید به پاسخ فرکانسی، اعوجاج هارمونیک، محدوده‌ی دینامیکی، نویز و موارد تخصصی دیگر هم توجه کرد.

دو تصویر زیر بیان‌کننده‌ی بلندی صدای اسپیکر و قدرت خروجی هدفون بهترین گوشی‌هایی است که فون‌آرنا آزموده است:

[su_row]
[su_column size="1/2"]

[caption id="attachment_6911" align="aligncenter" width="646"]بهترین گوشی‌های از نظر بلندی صدای اسپیکر بهترین گوشی‌های از نظر بلندی صدای اسپیکر[/caption]

[/su_column]
[su_column size="1/2"]

[caption id="attachment_6912" align="aligncenter" width="644"]بهترین گوشی‌های از نظر قدرت صدای جک هدفون بهترین گوشی‌های از نظر قدرت صدای جک هدفون[/caption]

[/su_column]
[/su_row]

[su_pullquote]تجربه‌ی متخصصین صدا در اختیار سازندگان گوشی[/su_pullquote]

کمپانی‌های مختلف سازنده‌ی گوشی هم سراغ کمپانی‌های برتر در زمینه‌ی طراحی و تولید تراشه‌های پردازش صدا رفته‌اند؛ مثلاً اپل با Beats متحد شده، سامسونگ چندی پیش توافق همکاری با کمپانی اسکاتلندی Wolfson امضا کرده و حتی کمپانی Vivo که شاید کمتر مطرح باشد هم در گوشی‌های رده اول خود از تبدیل‌کننده‌ی دیجیتال به آنالوگ یا به اختصار DAC و همین‌طور امپلی‌فایر باکیفیتی استفاده کرده که بیشتر در سیستم‌های Hi-Fi کاربرد دارد.

در ادامه با 5 گوشی پیشرفته در این زمینه آشنا می‌شویم که کیفیت تراشه‌ی صوتی آنها از چیزی که در اسنپ‌دراگن‌های کوآلکام (تلفظ غلط آن یعنی اسنپ‌دراگون معمول شده است) سراغ داریم بالاتر است.

Vivo X5 Max

باریک‌ترین گوشی جهان که محصول یک کمپانی چینی است، از نظر کیفیت صدا هم بسیار جالب به نظر می‌رسد چرا که از Hi-fi 2.0 بهره می‌گیرد. در این گوشی از تراشه‌ی صوتی یاماها YSS-205X برای حالت کارائوکه استفاده شده است. تبدیل‌کننده‌ی دیجیتال به آنالوگ SABRE ES9601 و امپلی‌فایر OPA1612 تگزاس اینسترومنت هم کار خود را به نحو احسن انجام می‌دهند.

در نهایت نسبت سیگنال به نویز این گوشی 120 دسی‌بل و محدوده‌ی دینامیکی آن 118 دسی‌بل اندازه‌گیری شده است. اعوجاج هارمونیک آن هم منفی 100 دسی‌بل است. تمام ارقام نشان‌دهنده‌ی کیفیتی فوق‌العاده هستند.

[caption id="attachment_6907" align="aligncenter" width="750"]باریک‌ترین گوشی دنیا Vivo X5 با بالاترین کیفیت صدای هدفون باریک‌ترین گوشی دنیا Vivo X5 با بالاترین کیفیت صدای هدفون[/caption]

گلکسی نوت 4 سامسونگ

گلکسی نوت 4 سامسونگ تقریباً از هر نظر یک پرچم‌دار ویژه است. در نسخه‌ی کوآلکامی که تراشه‌ی S805 را یدک می‌کشد، کیفیت خوب است اما عالی نیست. در نسخه‌ی اکسینوسی به جای استفاده از پردازنده‌ی صوتی مجتمع، تراشه‌ای جداگانه استفاده شده است.

تراشه‌ی WM5110E که یک هاب صوتی و دارای پردازنده‌ی سیگنال دیجیتال برای صداست، با همکاری کمپانی Wolfson ساخته شده است. سامسونگ از 3 میکروفون مختلف هم استفاده کرده تا کیفیت صدای استریوی این فبلت مشهور، عالی باشد.

البته گلکسی نوت 4 هم مثل بیشتر سامسونگی‌ها اسپیکر خوبی ندارد اما میکروفون و جک هدفون آن فراتر از گوشی‌های رده اول معمولی است. عکس این موضوع آیفون 6 اپل است که اسپیکر بسیار خوبی دارد اما جک هدفون آن در زمره‌ی بهترین‌ها نیست.

[caption id="attachment_4945" align="aligncenter" width="480"]گلکسی نوت 4 سامسونگ گلکسی نوت 4 سامسونگ[/caption]

Vivo Xshot

باز هم یک گوشی دیگر از کمپانی Vivo که تمرکز طراحی آن روی دوربین است. این گوشی هم احتمالاً از تراشه‌های ساخت Cirrus Logic یا Maxim Integrated بهره می‌برد و در نهایت کیفیت های-فای 1.0 آن تضمین شده است.

[caption id="attachment_6908" align="aligncenter" width="750"]گوشی Xshot کمپانی Vivo با صدای Hi-fi 1.0 گوشی Xshot کمپانی Vivo با صدای Hi-fi 1.0[/caption]

Meizu MX4 Pro

این پرچم‌دار چینی از نظر کیفیت صدا هم مثل سرعت پردازنده، فلش داخلی، وای-فای و سایر تجهیزات سخت‌افزاری، بسیار عالی است. قبلاً از برتری گوشی Meizu MX4 در انتوتو برایتان گفته‌ام:

[su_posts id="5461 " tax_operator="0" order="desc"]

کمپانی Meizu از امپلی‌فایر OPA1612 استفاده کرده و در کنار آن تبدیل‌کننده‌ی دیجیتال به آنالوگ ES9018K2M و فیلتر پسیو را قرار داده تا در نهایت به چیزی به اسم صدای رتینا برسد. البته این اسمی است که میزو برای اشاره به کیفیت برتر صدا در این گوشی رده اول انتخاب کرده است و واقعاً هم کیفیت صدای آن فراتر از اغلب گوشی‌های میان‌رده و حتی رده‌اول است.

[caption id="attachment_6906" align="aligncenter" width="702"]Meizu MX4 Pro از صدرنشین‌های کیفیت صدای جک هدفون Meizu MX4 Pro از صدرنشین‌های کیفیت صدای جک هدفون[/caption]

HTC One M8

پرچم‌دار سال 2014 اچ‌تی‌سی هم علاوه بر داشتن اسپیکری قدرتمند با تکنولوژی BoomSound، سخت‌افزار کارآمدی برای پردازش و ایجاد صدا دارد. در حقیقت جک هدفون این گوشی در بنچ‌مارک‌های قدرت خروجی جک هدفون، یکی از صدرنشین‌های مطرح است.

[caption id="attachment_5315" align="aligncenter" width="750"]اچ‌تی‌سی وان M9 چگونه خواهد بود؟ اچ‌تی‌سی وان M9 چگونه خواهد بود؟[/caption]