اینتوتک

اینتوتک دروازه‌ای به دنیای فناوری

بر خط شایعات

با GDDR5X آشنا شوید، حافظه‌ای که شاید در برخی محصولات انویدیا استفاده شود

حافظه‌های GDDR5X حاصل پیشرفت مایکرون در بهینه‌سازی GDDR5 هستند و این احتمال مطرح است که انویدیا در برخی کارت گرافیک‌های نسل بعدی با معماری پاسکال، از این نوع حافظه استفاده کند. همان‌طور که قبلاً در اخبار دنیای کارت گرافیک خواندید، احتمالاً انویدیا کارت گرافیک GTX 1080 Ti یا مدلی که جایگزین GTX Titan X فعلی می‌شود را به حافظه‌ی HBM 2 تجهیز می‌کند. دومین نسل HBM از نظر مقدار حافظه و پهنای باند انتخاب مناسبی برای تراشه‌ی رده اول بعدی انویدیاست که بنابر شایعات اولیه، تعداد ترانزیستورهای آن دو برابر بیشتر است و بعید است که قدرت پردازشی آن کمتر از 50 درصد با بهترین تک‌هسته‌ای‌های فعلی متفاوت باشد. AMD قبلاً در Fiji از 4 گیگابایت HBM استفاده کرده و گویا از این پس رده‌اول‌های AMD همگی به جای GDDR5 از تکنولوژی HBM بهره می‌گیرند. باس عریض و پهنای ...

آیا کارت گرافیک R9 390X محصولی دو هسته‌ای و بهینه برای واقعیت مجازی است؟

قبلاً به مشخصات R9 390X اشاره کرده بودم، 4096 پردازنده‌ی استریم و 8 گیگابایت حافظه از نوع HBM، روشن است که با غول پردازش گرافیک روبرو هستیم اما گویا این غول معرفی نشده، یک کارت گرافیک دو هسته‌ای است.

اینکه کارت گرافیک دو هسته‌ای باشد یا یک هسته‌ای، برای گیمرها بسیار مهم است. کارت گرافیک دو هسته‌ای معمولاً مشکلات درایوری بیشتری دارد، عملکرد آن دو برابر بهتر از کارت گرافیک تک‌هسته‌ای البته با تراشه‌ی مشابه نیست و حتی ممکن است سیستم خنک‌کاری و همین‌طور ابعاد آن مناسب نباشد.

انویدیا با معرفی GTX TITAN X کاری کرد که GTX 980 و R9 290X که بهترین تک‌هسته‌ای‌های انویدیا و ای‌ام‌دی هستند، کمی ضعیف به نظر برسند. قبلاً این مهم را بررسی کردم:

[su_posts id="11288 " tax_operator="0" order="desc"]

شاید ...