در این مقاله که قسمت 5 نگاهی به دنیای کدک‌های صوتی و تصویری است، به بررسی پخش ویدیو پلیرهای معروفی مثل PowerDVD، PotPlayer و VLC و مقایسه با پلیر اصلی ویندوز می‌پردازم و تنظیمان بهینه‌ی پخش ویدیو را معرفی می‌کنم.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

در 4 بخش قبلی سری مقالات نگاهی به دنیای کدک‌های صوتی و تصویری در مورد موضوعات زیر صحبت کردم که می‌توانید با مراجعه به زومیت به مطالعه جزئیات بپردازید.

خلاصه‌ای از قسمت‌های قبلی: تبدیل یا کانورت، فرمت‌ها و کدک‌ها و پخش ویدیو

کدک H.264 که تقریباً معادل AVC است، در حال حاضر توسط دوربین‌های گوشی و تبلت، دوربین‌های معمولی، وب‌سایت‌های دانلود یا تماشای ویدیو و خلاصه در هر گوشی و کناری استفاده می‌شود. این کدک ویدیوهای معمولی، اچ‌دی، فول‌اچ‌دی و اولترا اچ‌دی را به خوبی فشرده می‌کند.

 منظور از اینکد و دیکد چیست؟

 تعریف دقیق اینکد تبدیل فریم‌های ویدیو به کد است و اصطلاحاً فشرده کردن ویدیو هم گفته می‌شود. دیکد هم برعکس آن است و اصطلاحاً از حالت فشرده خارج کردن و پخش ویدیو گفته می‌شود.

برای دیکد یا در واقع از حالت فشرده خارج کردن H.264 هم می‌توان روش‌های نرم‌افزاری را استفاده کرد و هم می‌توان از روش سخت‌افزاری که در حقیقت دیکدر اختصاصی است بهره گرفت. روش سخت‌افزاری سریع‌تر و با توان مصرفی کمتر انجام می‌شود. خوشبختانه اینتل، ای‌ام‌دی، انویدیا، کوآلکام و در واقع تمام سازندگان یا طراحان تراشه‌های پی‌سی، لپ‌تاپ و گوشی و تبلت دیکدر سخت‌افزاری برای این کدک در نظر گرفته‌اند و کاملاً متداول است.

استاندارد بعدی H.265 است که می‌تواند حجم ویدیوها را نصف کند. اما هنوز در ابتدای کاربردی شدن آن هستیم، لذا کیفیت کدک‌های موجود و سرعت عمل آنها بهینه نیست. از طرفی برای دیکد کردن هم باید از روش‌های نرم‌افزاری استفاده کنیم که با توجه به پیچیدگی بسیار بالای عمل دیکد، مصرف باتری و بار پردازشی به خصوص در مورد رزولوشن اولترا اچ‌دی زیاد است.

 

در این بخش که قسمت پنجم مقاله است، می‌خواهم در مورد پلیرهای مختلف و مصرف باتری صحبت کنم. لذا به سرعت سراغ نتایج می‌روم.

آمادگی برای تست توان مصرفی هنگام پخش ویدیو

تست با پخش کردن حدود 4.5 دقیقه از ابتدای فیلم هابیت: سفر غیرمنتظره صورت گرفته است. دقت کنید که رزولوشن فول اچ‌دی و کدک ویدیو H.264 است. لپ‌تاپی که برای تست کردن استفاده شده هم از پردازنده‌ی Core i7-720QM اینتل و گرافیک HD 5730M بهره می‌برد. این پردازنده در بیشترین حالت، توان مصرفی 45 وات دارد. مانیتور لپ‌تاپ خاموش شده و از مانیتور جداگانه‌ای استفاده کرده‌ام تا توان مصرفی تا جایی که ممکن است به پردازنده و گرافیک محدود شود.

توان مصرفی با رزولوشن 0.03 آمپر اندازه‌گیری شده که مناسب این بررسی است.

روش‌های تست شده برای پخش ویدیو

بهترین پلیر برای آزمایش روش‌های مختلف PotPlayer است که در حقیقت همان پروژه‌ی KMPlayer در ظاهری جدید و با امکاناتی بیشتر و پیشرفته‌تر است.

دیکدرهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مختلف در PorPlayer

quc دیکدرهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مختلف در PorPlayer

دیکدرهای نرم‌افزاری برای پخش H.264 شامل FFmpeg، Libav و نسخه‌های 64 بیتی هر یک می‌شود.

دیکدرهای سخت‌افزاری که من روی سیستم خود دارم، QSV یا همان Quick Sync اینتل و CUDA انویدیا است. DXVA 2 هم روشی مبتنی بر دایرکت ایکس است که مایکروسافت آن را برای شتاب‌دهی سخت‌افزاری به پخش ویدیوهای مختلف و توسط نرم‌افزارهای مختلف ارایه کرده است و شاید جامع‌ترین و بهترین روش برای هر ابزاری باشد.

نمودار زیر نتیجه‌ی آزمایش چند پلیر مطرح مثل PowerDVD، PotPlayer، پلیر تحت مترو ویندوز 8.1 و ویندوز مدیا پلیر است.

بنچ‌مارک توان مصرفی پلیرهایبنچ‌مارک توان مصرفی پلیرهای مختلف در زمان پخش ویدیو مختلف در زمان پخش ویدیو

بنچ‌مارک توان مصرفی پلیرهای مختلف در زمان پخش ویدیو

اپ ویندوز، مدیا پلیر ویندوز و PotPlayer در صدر

با توجه به نمودار فوق روشن است که اپ ویندوز 8.1 کم‌مصرف‌ترین پلیر است. البته به نظر من مایکروسافت کاری کرده که هنگام اجرای این اپ، فعالیت‌های ویندوزی به حداقل برسد.

دومین پلیر و در حقیقت تنظیمات خوب، PotPlayer با استفاده از DXVA است.

PowerDVD و VLC چه در حالت سخت‌افزار و چه حالت نرم‌افزاری، بیشتر به منابع سخت‌افزاری نیاز دارند اما می‌توان با انجام تنظیماتی ساده، اجرای ویدیو را روان‌تر و توان مصرفی را کاهش داد.

دقت کنید که تفاوت 5 وات مصرف انرژی در این لپ‌تاپ که نسبتاً پرمصرف است، تفاوت زیادی نیست اما برای یک اولترابوک که پردازنده‌ای با مصرف کمتر از 20 و حتی 15 وات دارد، 5 وات عدد کوچکی نیست و لذا ممکن است به اعدادی مثل نمودار زیر برسیم:

مدت زمان پخش ویدیوی 720p با پلیرهای مختلف در ویندوز 8

مدت زمان پخش ویدیوی 720p با پلیرهای مختلف در ویندوز 8

تنظیمات PotPlayer برای پخش بهینه و سریع ویدیو

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردم، پات‌پلیر تقریباً تمام دیکدرهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری موجود را یک جا جمع کرده است. از این رو احتمالاً در اولین برخورد پیچیده به نظر می‌رسد اما حقیقت این است که تنظیمات پیش‌فرض آن در اکثر مواقع هیچ مشکلی ندارند. به هر حال، با زدن کلید F5 وارد تنظیمات شوید. به بخش Filter Control مراجعه کنید و روی یکی از دیکدرها کلیک کنید:

تنظیمات دیکدر در پلیر PotPlayer

تنظیمات دیکدر در پلیر PotPlayer

در پنجره‌ی زیر اگر دیکدر نرم‎افزاری مورد نظرتان است، FFmpeg معمولی که پیش‌فرض است یا نگارش 64 بیتی آن را انتخاب نمایید.

اگر کارت گرافیک یا پردازنده‌ی شما از DXVA 2.0 پشتیبانی می‌کند که در اغلب موارد هم همین طور است، تیک DXVA را بگذارید و یادتان باشد که برای استفاده از شتاب‌دهی سخت‎افزاری DXVA 2.0 در رزولوشن‌های بالا، Resolution Limit را روی Any Resolution قرار دهید. البته اگر مشکلی پیش بیاید و کارت گرافیک شما از رزولوشن‌های بالا پشتیبانی نکند، می‌توانید از رزولوشن فول اچ‌دی یا محدودیت دستی استفاده کنید.

دیکدرهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مختلف در PorPlayer

دیکدرهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مختلف در PorPlayer

همان‌طور که قبلاً در زومیت تست و بررسی کرده‌ام، Libac64 دیکدر نرم‌افزاری بهینه‌ای نیست.

تنظیمات VLC برای پخش سریع و کم‌مصرف ویدیو

در پلیر خوب VLC از منوی Tools گزینه‌ی Preferences را انتخاب کنید. به بخش Input / Codecs بروید و گزینه‌ی DXVA 2.0 را در شتاب‌دهی سخت‌افزاری انتخاب کنید.

استفاده از شتاب‌دهی سخت‌افزاری برای پخش ویدیو در VLC

استفاده از شتاب‌دهی سخت‌افزاری برای پخش ویدیو در VLC

PowerDVD 14 و تنظیمات بهینه پخش ویدیو

در PowerDVD حالت پیش‌فرض تنظیمات صحیح و بهینه است اما به هر حال مسیر تغییر تنظیمات، کلیک کردن روی علامت چرخدنده و انتخاب Player Settings است. در بخش Video, Audio , Subtitles روی دکمه‌ی TrueTheater/Hardware Decoding کلیک کنید. در صفحه‌ی باز شده سه حالت وجود دارد که حالت اول، دیکد سخت‌افزاری است.

PowerDVD 14 و تنظیمات پخش ویدیو

PowerDVD 14 و تنظیمات پخش ویدیو

حالت دوم روش نرم‌افزاری است و حالت سوم، روش نرم‌افزاری به اضافه‌ی افکت‌های بهینه‌سازی کیفیت ویدیو است.

تنظیمات پخش ویدیو در KMPlayer و MPC HC

با توجه به نتیجه‌ی بررسی دقیقی که انجام دادم و همین‌طور کمبود امکانات و بروز نبودن دیکدرها، بهتر است از این پلیرها استفاده نکنید مگر آنکه به آنها کاملاً عادت کرده‌اید و از طرفی مشکلی با پخش سریع و روان ویدیوهای رزولوشن بالا ندارید.

البته در مورد H.265 همان‌طور که قبلاً بررسی کرده‌ام و نتایج آن را منتشر کرده‌ام، حتی پردازنده‌های رده اول اینتل هم ممکن است با مشکل سرعت دیکد ویدیو روبرو شوند و چاره‌ای جز استفاده از بهترین روش‌های نرم‌افزاری نیست.

احتمالاً نسل بعدی پردازنده‌های اینتل، ای‌ام‌دی و همین‌طور کارت گرافیک‌های انویدیا، برای دیکد سخت‌افزاری این کدک پیچیده هم امکانات لازم را داشته باشند.

تنظیمات LAV Video Decoder

یکی از کدک پک‌های معروف K-Lite است که مجموعه‌ای از اینکدرها و دیکدرها را روی سیستم شما نصب می‌کند. LAV Video Decoder یکی از بسته‌های آن است که پس از نصب، گزینه‌ای به بیشتر پلیرها اضافه می‌کند. البته نه تمام آنها، مثلاً در ویندوز مدیا پلیر یا VLC هیچ گزینه‌ی جدیدی اضافه نمی‌شود. اما ممکن است در هنگام پخش فایل‌های ویدیویی خاص، با آیکان مربوط به LAV در سینی ویندوز روبرو شوید.

در این پلیر هم تنظیمات بهینه برای پخش ویدیو، استفاده از DXVA 2.0 Native است. تیک رزولوشن UHD یا 4K هم فراموش نشود:

LAV Video Decoder و تنظیمات انتخاب دیکدر سخت‌افزاری اینتل، انویدیا و DXVA 2.0

LAV Video Decoder و تنظیمات انتخاب دیکدر سخت‌افزاری اینتل، انویدیا و DXVA 2.0

قسمت بعدی، بهترین روش اینکد یا فشرده‌سازی ویدیو

در بخش بعدی سه روش مختلف فشرده‌سازی ویدیو را مقایسه می‌کنم. روش نرم‌افزاری با استفاده از x264 و روش سخت‌افزاری با استفاده از اینکدر اینتل و اینکدر انویدیا.

مقایسه‌ی دیگری که انجام می‌دهم بین اینکدر x264 و کدک گوگلی VP9 است که احتمالاً گوگل آن را به عنوان جایگزین WebM در یوتیوب استفاده خواهد کرد.

سوال این است که در حال حاضر کدام اینکدر سریع‌تر، باکیفیت‌تر و بهتر عمل اینکد ویدیو را انجام می‌دهد.

 شما از چه پلیری استفاده می‌کنید و آیا تاکنون مشکلی با سرعت پخش ویدیو داشته‌اید؟ راه حلی هم پیدا کرده‌اید؟