پردازنده‌های نسل ششم Core اینتل بالاخره با معرفی دو مدل Core i7-6700K و Core i5-6600K کار خود را شروع کردند. نام نسل جدید Skylake است و به همراه مادربوردهای چیپ‌ست Z170 و رم‌های DDR4 یک تاک بزرگ اینتلی را تشکیل می‌دهد.

مادربوردهای جدید با سوکت LGA1151 برای پردازنده‌های نسل ششم Core اینتل

مادربوردهای جدید با سوکت LGA1151 برای پردازنده‌های نسل ششم Core اینتل

مشخصات Core i7-6700K ؛ اورکلاکرها بشتابند

توان طراحی حرارتی این تراشه، 91 وات است. کمی بیشتر از هسول‌ رفرش رده اول و لذا بدیهی است که قدرت پردازشی این تراشه بسیار بالا باشد. البته اینتل در اسناد اولیه مقدار 95 وات را عنوان کرده بود. با توجه به لیتوگرافی 14 نانومتری که در برودول هم به کار گرفته شده بود، انتظار ظرفیت اورکلاک بالایی نداریم و بعید است ارقامی بهتر از 4.5 گیگاهرتز حاصل شود.

مشخصات Core i7-6700K در شات CPU-Z نمایان است:

مشخصات Core i7-6700K

مشخصات Core i7-6700K

سرعت کلاک در حالت معمولی 4 گیگاهرتز است و با استفاده از توربو بوست به 4.2 گیگاهرتز افزایش پیدا می‌کند. در واقع ضریب کلاک پایه فقط و فقط 2 واحد افزایش پیدا می‌کند اما نگران نباشید چرا که اسکای‌لیک با سرعت 4 گیگاهرتز،  هسول‌های 4.5 گیگاهرتزی را هم پشت سر می‌گذارد.

کش و کنترلر رم

حافظه‌ی کش سطح سوم مثل قبل 8 مگابایت است اما به هر حال کش در معماری پردازنده‌های اینتل همواره بهترین بوده و با معرفی هر نسل جدید، گامی به جلو حرکت می‌کند. به خصوص که کش این بار با حافظه‌ی رم DDR4 جفت می‌شود و می‌بایست پهنای باند بالاتری داشته باشد. کش سطح 1 و 2 هم به ترتیب 32 و 256 کیلوبایت برای هر هسته است و تغییری نمی‌بینیم.

و کش سطح چهارم! این مورد در دو مدل ابتدایی وجود ندارد و در حقیقت انتظار داریم که در تراشه‌های لپ‌تاپی رده‌اول به کار رود. در هسول‌های دستاپی هم کش سطح چهارم کاربرد نداشت.

کنترلر رم دو کاناله با پشتیبانی از سرعت باس 2133 مگاهرتز برای رم‌های DDR4 و همین‌طور فرکانس 1600 مگاهرتز برای رم‌های کم‌مصرف DDR3L در دستور کار بوده ولیکن در حال حاضر بیشتر مادربوردهای معرفی شده فقط از رم‌های DDR4 پشتیبانی می‌کنند و مقوله‌ی پشتیبانی از رم‌های DDR3L صرفاً برای فراهم کردن قابلیت ارتقا و مهاجرت تدریجی به پلتفرمی جدید مطرح شده است.

گرافیک

منتظر GT4e و GT3e باشید.

در بخش گرافیک دو پردازنده‌ی رده اول معرفی شده، کانفیگی به اسم GT2 را می‌بینیم. در برودول و هسول‌های رده اول از GT3e استفاده شده بود و این یعنی اسکای‌لیک‌های جدید فقط 24 واحد پردازش گرافیکی دارند در حالی که مدل‌های رده اول لپ‌تاپی و شاید مدل‌های دستاپی با اتصال BGA (لحیم به جای سوکت‌های LGA) احتمالاً با GT3e و در واقع 48 واحد پردازشی در ادامه معرفی خواهند شد. سرعت کلاک بخش گرافیک در حالت پایه 350 مگاهرتز است، سرعتی بهمشابه هسولی‌های رده اول که 350 مگاهرتز را برای حالت بی‌کار انتخاب می‌کردند. سرعت حالت بوست هم 1150 مگاهرتز است، رقمی مشابه هسول و برودول.

اینتل نام گرافیک جدید را HD 530 گذاشته که با گرافیک‌های HD 4000 و HD 5000 کمی متفاوت است و در واقع شروعی دیگر برای کوتاه کردن نام‌ها به حساب می‌آید.

مشخصات گرافیک Core i7-6700K اینتل

مشخصات گرافیک Core i7-6700K اینتل

دقت کنید که معماری واحدهای پردازش گرافیکی در اسکای‌لیک کمی متفاوت است و می‌تواند از DirectX 12 و OpenCL 2.0 و OpenGL 4.4 پشتیبانی کند. در نسل قبلی که در حقیقت هشتمین نسل گرافیک‌های اینتل بود، از دایرکت ایکس 11.1 و OpenCL 1.2 پشتیبانی به عمل آمده است.

در معماری جدید از پهنای باند به شکل بهتری استفاده می‌شود و فشرده‌سازی رنگ نیز در دستور کار است.

جالب‌ترین کانفیگی که در محصولات جدید حضور دارد، گرافیک GT4e با مقدار زیادی حافظه به صورت کش سطح چهارم است. دقت کنید که توان مصرفی مدل‌های مختلف از 4 تا 91 وات است و بسته به کاربرد، تعداد واحدهای محاسباتی بخش گرافیک و سرعتشان متفاوت خواهد بود.

PCIe 3.0 با مسیرهای ارتباطی بیشتر

ویژگی اصلی اسکای‌لیک شاید افزایش تعداد باس‌های ارتباطی باشد اما نه در خود پردازنده بلکه در هاب کنترلی پلتفرم یا به اختصار PCH مادربورد. پردازنده‌های معرفی شده هر یک دارای 16 مسیر ارتباطی پی‌سی‌آی اکسپرس 3.0 هستند، درست مثل هسول، البته 4 مسیر هم برای ارتباط با هاب کنترلر پلتفرم کنار گذاشته می‌شود. اینتل نام این واسط ارتباط در نسل قبلی را DMI 2.0 گذاشته که پهنای باند آن در حالت دو طرفه، 2 گیگابایت بر ثانیه است.

در اسکای‌لیک از Direct Media Interface 3.0 استفاده شده که پهنای باند آن 4 گیگابایت بر ثانیه است و با توجه به افزایش سهمگین تعداد پورت‌ها و مسیرهای پی‌سی‌آی اکسپرس چیپ‌ست، ضروری است.

قبلاً به مشخصات چیپ‌ست Z170 اشاره کرده بودم:

مقایسه‌ای با اسکای‌لیک داشته باشید:

مقایسه چیپ‌ست‌های سری 80، 90 و 100 اینتل

مقایسه چیپ‌ست‌های سری 80، 90 و 100 اینتل

مشخصات Core i5-6600K ؛ میان‌رده‌ای بسیار سریع

سرعت کلاک این تراشه در حالت پایه و توربو بوست به ترتیب 3.5 و 3.9 گیگاهرتز است. کش L3 هم مثل میان‌رده‌های هسولی 6 مگابایت است.