موتورولا Droid Turbo 2 و تکنولوژی ShatterShield چالش جدیدی پیش روی دیگر تولیدکنندگان است چرا که برای اغلب افراد حادثه‌ی سقوط گوشی پیش آمده و می‌دانیم هزینه‌ی تعمیر نمایشگر چقدر زیاد است و یا حداقل ماجرا را شنیده‌ایم. اما به راستی شترشیلد چیست و چه معایب و مزایایی دارد؟ چرا سایرین تاکنون اقدامی نکرده‌اند؟

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

وقتی گوشی سقوط می‌کند، حتی از ارتفاعی اندک مثل ارتفاع جیب کاربر، نیرویی معادل چند برابر وزن گوشی از نقطه تماس گوشی با سطح سخت، به بدنه منتقل شده و می‌تواند متمرکز روی برخی نقاط اثر کند و نتیجه چیزی جز سانحه‌ی خرد شدن نمایشگر نیست.

توضیح بیش‌تر اینکه:

گوشی‌ها در حالت عادی 100 تا 150 و نهایت 200 گرم وزن دارند اما زمانی که به سطوح سخت (در اصطلاح مکانیکی سطوحی با ضریب دمپینگ یا میرایی بالا) برخورد می‌کنند، ممکن است نیرویی که ده‌ها برابر بیشتر از وزنشان است، به نقطه‌ای حساس مثلاً گوشه‌ی نمایشگر وارد شود. این نیرو را نیروی ضربه‌ایم می‌گوییم که در زمان اندک وارد می‌شود، هر چه برخورد کوتاه‌تر باشد، نیرو هم بیشتر است. به همین علت ضربه با خم شدن گوشی بسیار متفاوت است. شاید گوشی قرار گرفته در جیب، با نیرویی به بزرگی چند ده کیلوگرم هم خم نشود اما با سقوط از ارتفاع 1 متری جیب شلوار، به راحتی آسیب ببیند.

متأسفانه برای راحت‌تر شدن فرآیند مونتاژ، اغلب گوشی‌ها دارای نمایشگر چسبیده به پوشش محافظ و دیجیتایز (لایه‌ی تشخیص لمس) هستند. به همین علت تعویض نمایشگر بسیار گران است.

پخش کردن نیروی ضربه‌ای راه حل اصلی است.

راه حل روشن است، باید ضربه به هر شکل ممکن پخش شود و زمان برخورد بیشتر شود. کاور ژله‌ای دقیقاً همین عمل را انجام می‌دهد. منعطف است و ضربه را پخش می‌کند و در عین حال مدت زمان برخورد بیشتر شده و نیروی ضربه‌ای کوچک‌تر می‌شود. در نقاط دیگر گوشی، ضربه به سطوحی سخت منتقل می‌شود که طبعاً اگر فلزی یا کامپوزیتی باشند، عالی است.

بنابراین تلفیقی از انعطاف‌پذیری و استحکام بالا برای آسیب ندیدن گوشی لازم است و نه بدنه‌ای بسیار محکم و فلزی.

آشنایی با گوریلا گلس 3 و 4

در اغلب گوشی‌ها از پوشش محافظی به اسم شیشه‌ی گوریلا گلس استفاده می‌شود، شیشه‌ای که تقویت شده و مثل شیشه‌ی معمولی، ترد و شکننده نیست و در عین حال در برابر خش و همین‌طور خمش، مقاوم است. در حال حاضر گوریلا گلس 4 در محصولات رده‌اول استفاده می‌شود و با وجود مقاومت بالا در برابر ضربه، شکننده است. گوریلا گلس 3 وضعیت بدتری دارد و بنابر ادعای کمپانی کورنینگ که طراح این شیشه‌ی محافظ است، شکننده‌تر است.

تماشا کنید:

 

گوریلا گلس 4 انعطاف‌پذیری بیشتری دارد.

تصویر زیر مقایسه مشخصات و خواص مکانیکی گوریلا گلس جدید با نمونه‌ی قبلی است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید در سمت چپ گوریلا گلس 3 با مدول یانگ و مدول برشی (معیاری از انعطاف‌ناپذیری) بیشتر است و در حقیقت گوریلا گلس 3 انعطاف‌پذیری کمتری دارد اما در مقابل سختی این پوشش در مقیاس ویکرز، 674 کیلوگرم بر میلی‌متر مربع است حال آنکه گوریلا گلس 4 به 596 کیلوگرم بر میلی‌متر مربع سختی بسنده کرده است.

گوریلا گلس 4 در سمت راست و گوریلا گلس 3 در سمت چپ

گوریلا گلس 4 در سمت راست و گوریلا گلس 3 در سمت چپ

البته ضخامت لایه‌ی بسیار باریک مقاوم به توسعه‌ی ترک در گوریلا گلس 4 و 3 به ترتیب 90 و 40 میکرومتر است که خود عاملی دیگر در راستای کاهش شکنندگی گوریلا گلس جدید است. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید عمق ترک ایجاد شده در گوریلا گلس 3، سه برابر بیشتر است.

گوریلا گلس 4 در سمت راست و گوریلا گلس 3 در سمت چپ

گوریلا گلس 4 در سمت راست و گوریلا گلس 3 در سمت چپ

شترشیلد چیست؟

انعطاف‌پذیری به جای تردی.

بنابراین موتورولا بیرونی‌ترین لایه‌ی محافظ روی نمایشگر یعنی Exterior Lens را گوریلا گلس در نظر نگرفته است! به جای آن لایه‌ای پلاستیک‌مانند استفاده شده که چندان ضدخش نیست و در مقابل انعطاف بهتری نسبت به گوریلا گلس دارد. این لایه در صورت خراب شدن، با 30 دلار هزینه تعویض می‌شود. در ایران احتمالاً هزینه‌ی این لایه، حدود 100 تا 120 هزار تومان باشد اما فعلاً خوشحال نشوید، در ادامه علت ارزان بودن آن روشن می‌شود.

نمایشگر 5 لایه‌ای موتورولا دروید توربو 2

نمایشگر 5 لایه‌ای موتورولا دروید توربو 2

لایه‌ی دوم، لنز درونی نام دارد و نسبت به ترک و خرد شدن، مقاوم است. سومین لایه، تاچ دوگانه است که موتورولا برای جبران مشکل لایه‌ی لمسی نمایشگر، آن را دوگانه طراحی کرده تا با خراب شدن یکی، دیگری به کار خود ادامه دهد.

لایه‌ی چهارم چیزی جز نمایشگر گران‌قیمت و ارزشمند گوشی نیست و البته موتورولا از نمایشگر AMOLED انعطاف‌پذیر استفاده کرده تا این لایه هم با خم شدن و انعطاف‌پذیری خود، ضربه‌ها را تا حدی خنثی کند. در نهایت لایه‌ی پنجم هسته‌ی آلومینیومی مستحکم است که انعطاف‌پذیری کمی دارد و اجرای داخلی را محافظت می‌کند.

یکی از اشکالات شترشیلد کاهش کیفیت کلی نمایشگر است. از نظر بازتاب داخلی بین لایه‌ها و زاویه دید و حتی روشنایی، ممکن است دروید توربو 2 مثل رقبا نباشد اما از این موارد می‌توان صرف‌نظر کرد چرا که کیفیت نمایشگر این گوشی رده‌اول، بسیار بالاست.

دو راهی مقاومت در برابر خش و مقاومت در برابر ضربه

سوالی که احتمالاً برایتان مطرح شده این است که: “آیا دروید توربو 2 نمایشگر نشکن اما خش‌پذیر دارد؟

پاسخ دادن به این سوال تا حدی مشکل است. هر گوشی مجهز به گوریلا گلسی در گذر زمان با اجسامی سخت‌تر از گوریلا گلس مواجه شده و به تدریج خش‌های روی آن پدیدار می‌شود. اما در مقابل شکننده است و با یک یا چند بار سقوط ترک‌های بسیار روی آن می‌بینیم.

محافظ نمایشگر برای گوریلا گلس باری اضافه است اما برای شترشیلد خیر.

دروید توربو 2 از نظر خش‌پذیری، وضعیت معمولی دارد. ساده‌تر از گوریلا گلس خش برمی‌دارد و برعکس گوریلا گلس، به راحتی خرد نمی‌شود. علت ارزان بودن لایه‌ی بیرونی چیزی جز خش‌پذیری آن نیست! گزارشات اولیه حاکی از آن است که این لایه چندان مقاوم به خش نیست و شاید پس از چند ماه استفاده، برای زیبایی گوشی هم که شده آن را تعویض کنید. احتمالاً استفاده از محافظ ارزان نمایشگرها که چیزی جز باری اضافه برای گوریلا گلس نیست روی این نمایشگر کارساز باشد.

بنابراین در نهایت به انتخاب دو گونه‌ی اصلی می‌رسیم: ضدخش بودن و نشکن بودن، مسأله این است و باید یکی را انتخاب کرد.

یاقوت کبود حتی شکننده‌تر از گوریلا گلس است.

نکته‌ی جالب این است که پوشش سفایر (یا یاقوت کبود) روی برخی گوشی‌ها، از نظر خش‌پذیری بهتر از گوریلا گلس 4 است اما از نظر شکنندگی، وضعیت بدتری دارد و ممکن است به سادگی با یک سقوط ساده، خرد شود. متأسفانه در وب پارسی این موضوع که سفایر بهترین است و گوریلا گلس خوب است، مشتری را به اشتباه می‌اندازد.

یاقوت کبود از نظر سختی در مقیاس ویکرز، استحکامی در حدود 2200 کیلوگرم بر میلی‌متر مربع دارد که 3 و 4 برابر بیشتر از گوریلا گلس 4 و 3 است اما در تست خمش، وضعیت 1.5 برابر بدتر است:

یاقوت کبود جذب نیروی کمتری نسبت به گوریلا گلس دارد.

یاقوت کبود جذب نیروی کمتری نسبت به گوریلا گلس دارد.

دراگن‌تیل شکنندگی گوریلا گلس و سفایر را ندارد.

سونی در سطح پشتی گوشی‌های رده‌اول از گوریلا گلس هم استفاده نکرده بلکه شیشه‌ای به اسم دراگن‌تیل را انتخاب کرده که خش‌پذیرتر اما مقاوم‌تر به ضربه است. البته سفایر و گوریلا گلس قیمت بالاتری دارند و علاوه بر مناسب نبودن برای سطح پشت گوشی، از این نظر هم به صرفه نیستند.

چه باید کرد؟

اینکه کدام مورد را انتخاب کنیم، مثل همیشه به روش کاربری و سلیقه بستگی دارد. کسانی که سقوط گوشی برایشان امری عادی است، طبعاً نمی‌خواهند با یک سقوط ناگهانی، چندصدهزار تومان هزینه‌ی تعمیر و در واقع تعویض مجموعه‌ی شیشه‌ی محافظ، نمایشگر و لایه‌ی لمسی را پرداخت کنند. پذیرفتن خش روی نمایشگر بهتر از پرداخت هزینه‌ی تعویض است.

اما گروه دیگر افرادی هستند که معمولاً گوشی خود را با یک کیف خوب، کاور ژله‌ای و مانند آن محافظت می‌کنند و با این وجود گوشی به راحتی سقوط ناگهانی را تجربه نمی‌کند. افراد محتاط نیازی به شترشیلد ندارند و می‌توانند خش‌ناپذیر بودن سفایر یا گوریلا گلس 4 را ارجح بدانند.

نظر شما در مورد مسأله‌ی ضدخش بودن یا نشکن بودن نمایشگر چیست؟ کدام روش را ترجیح می‌دهید؟