مقایسه Z170 و Z97 ، دو چیپ‌ست قدرتمند مادربوردهای اینتلی موضوع این مقاله است. بهترین چیپ‌ست مادربوردهای سری 9 و 10 اینتل یا در واقع سری 90 و 100، امکانات و قابلیت‌های بسیار دارند و برای خیلی‌ها این سوال مطرح است که دقیقاً چه تفاوتی بین Z97 و Z170 وجود دارد؟

سوکتی جدید به اسم LGA1151 برای پردازنده‌های جدید

پردازنده‌های Skylake-S روی مادربوردهای قدیمی نصب نمی‌شوند و این مهم‌ترین تغییر از نگاه مشتریان اینتل است، به خصوص افرادی که به دنبال ارتقای سخت‌افزار هستند. البته هیت‌سینک محصولات سابق را می‌توان روی پردازنده‌های جدید گذاشت (محصولات جدید بدون فن و هیت‌سینک به فروش می‌‎رسند).

رم بیشتر و سریع‌تر DDR4

رم‌های کم‌مصرف‌‎تر DDR4 که این روزها کمی گران‌تر از مدل‌های خوب DDR3 هستند، روی مادربوردهای Z170 نصب می‌شوند. می‌توان از DDR3L که انواع کم‌مصرف DDR3 است هم استفاده کرد. کنترلر حافظه همچنان گذشته 2 کاناله است و از کنترلر 4 کاناله‌ی پلتفرم هسول اکستریم و مادربوردهای X99 خبری نیست.

حداکثر مقدار رم پشتیبانی شده 64 گیگابایت است چرا که تراکم DDR4 بیشتر از DDR3 است، در Z97 حداکثر 32 گیگابایت رم قابل استفاده بود. البته هنوز رم‌های 16 گیگابایتی در بازار موجود نیست!

چیپ‌ستی با پورت‌های فراوان و سریع

چیپ‌ست با رابط DMI 3.0 که دو برابر سریع‌تر است به پردازنده مربوط می‌شود، طول مسیر ارتباطی کوتاه‌تر شده و در نهایت اینکه چیپ‌ست به جای 8 مسیر پی‌سی‌آی اکسپرس 2.0، دارای 20 مسیر پی‌سی‌آی اکسپرس 3.0 است. در واقع سرعت چیپ‌ست حدود 5 برابر شده است! چنین سرعت بالایی در اختیار درایوهای SSD و کارت گرافیک‌های سریع قرار می‌گیرد. در چیپ‌ست Z170 می‌توان سه درایو SSD با پورت M.2 چهار مسیره را با پیکربندی RAID مورد استفاده قرار داد حال آنکه در Z97 به 2 درایو محدود می‌شدیم.

متأسفانه USB 3.1 Gen 2 جای USB 3.0 را نگرفته و برای اضافه کردن چنین پورتی، کنترلر جداگانه لازم است. آلپاین ریج یکی از بهترین انتخاب‌ها در این راستا است. تعداد پورت‌های USB تغییری نکرده ولیکن تعداد USB 3.0ها بیشتر شده و از 6 مورد به 10 مورد افزایش یافته است. البته سازندگان می‌توانند کنترلرهای جانبی برای افزایش تعداد پورت‌های USB و SATA و ساتا اکسپرس و … به محصولات خویش اضافه کنند.

کش هوشمند اینتل یا همان Smart Response، تکنولوژی RST اینتل که این بار به جای 12، نسخه‌ی 14 آن پشتیبانی شده، از وجوه مشترک Z97 و Z170 است.