گوگل بالاخره هدیه‌ی ویژه‌اش که رایگان شدن نسخه‌ی پولی گوگل ارث است را به کاربران داده اما ببینیم در Google Earth Pro چه کارهای جدیدی می‌توان انجام داد.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

و این گونه است که گردش‌گری در دنیای امروز کاملاً متفاوت شده است

حدود 11 سال است که با Google Earth به اعماق طبیعت سر می‌زنیم، در خیابان‌هایی که نمی‌شناسیم گام بر‌می‌داریم و خوشحالیم که GPS و تصاویر ماهواره‌ای، همیشه یک قدم جلو‌تر از ما حرکت می‌کنند گویی که راهنمای خوبی برای گردش‌گری در هر جایی که فکرش را کنیم، همراه ماست.

در کشورهایی که گوشی‌ها به اینترنت سریع با پوشش گسترده دسترسی دارند، استفاده از گوگل ارث و دیگر سرویس‌های نقشه بسیار عادی شده و در ایران هم رفته رفته به سمتی می‌رویم که باید استفاده از نقشه و روش جهت‌یابی را آموخت.

اطلاعات سرویس‌های نقشه در مورد شهرها و روستاها رو به افزایش است و شاید روزی برسد که در ایران عزیز هم بتوان حرکت تک‌تک قطارهای مترو و اتوبوس‌ها را از زبان سرویس حمل و نقلی جامع شنید و در لحظه تصمیم گرفت و نه در صفوف انتظار!

کمی هم شبیه فیلم‌های اکشن می‌شود، وقتی که فردی باهوش از اطلاعات ترافیکی شهر در ذهن خویش تصویری ساخته و به راحتی در لحظات سفر کرده و می‌گریزد!

گوگل مپس و نقشه‌هایی با اطلاعات لحظه‌ای

گوگل مپس و نقشه‌هایی با اطلاعات لحظه‌ای

قبلاً Google Earth Pro در اختیار کاربرانی بود که سالانه 399 دلار از جیب مبارکشان پرداخت می‌کردند و حالا گویا رقابت بالا گرفته که گوگل این نسخه‌ی جالب را هم به رایگان در اختیار همه قرار داده است.

7885

و اما کارهای خاصی که تنها در نسخه‌ی پرو می‌توان انجام داد:

مسیر حرکت خود را ذخیره و به اشتراک بگذارید، آشنایی با تور

در زبان خاص گوگل ارث پرو، کلمه‌ی Tour به مسیری گفته می‌شود که شما ذخیره کرده‌اید. مثلاً مسیر حرکت در یک کوهستان پیچ در پیچ یا فرضاً مسیر حرکت خودرو برای رسیدن از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر.

از هر جایی که باشید می‌توانید ضبط کردن مسیر خود را استارت بزنید و وقتی سفر شما پایان یافت، آن را با دوستان به اشتراک بگذارید.

ضبط کردن ویدیوی مسیر در گوگل ارث

ضبط کردن ویدیوی مسیر در گوگل ارث

تورها به صورت فایل KML یا KZL ذخیره می‌شوند که اولی مخفف Keyhole Markup Language است و دیگر مخفف Keyhole Markup Zip. این دو نوع فایل را می‌توان در گوگل ارث و نرم‌افزارهای دیگری مثل نرم‌افزار متن‌باز Marble باز کرد و مسیرهای ذخیره شده را بررسی نمود.

مزیت KML این است که می‌توان مسیر و در واقع نقاط میان‌راهی را ویرایش کرد.

در گوگل ارث پرو هنگام ایجاد یک تور می‌توان ویدیو هم تهیه کرد و در فضای وب آپلود نمود.

جهان پیرامون را از پنجره‌ی آمار و ارقام نگاه کن!

در گوگل ارث پرو می‌توان اطلاعاتی غیر از جغرافیا هم به دست آورد. مثلاً جمعیت یک شهر، توزیع سنی آن و اطلاعاتی مثل آمار اماکن تفریحی و گردش‌گری منحصر به نسخه‌ی پولی گوگل ارث است.

اطلاعات آماری در گوگل ارث پرو

اطلاعات آماری در گوگل ارث پرو

جریان اطلاعات را معکوس کنیم! می‌توان به گوگل ارث پرو اطلاعات بیشتری اضافه کرد. مثلاً ایمپورت کردن فایل XML با نهایتاً 2500 آدرس امکان‌پذیر است و بدین ترتیب می‌توان اطلاعات را کامل‌تر کرد.

فعلاً سرویس‌هایی مثل ScraperWiki برای کار با داده‌های شخصی و به اشتراک‌گذاری آن مناسب‌تر است اما بالاخره ممکن است گوگل ارث پرو جای تمام سرویس‌ها را با امکانات کامل‌تر بگیرد.

طراحی لایه‌ای گوگل ارث پرو با لایه‌های اطلاعاتی بیشتر در خدمت شماست

گوگل ارث هم مثل برخی اپلیکیشن‌های نقشه و سرویس‌های نقشه، حالت لایه‌ای دارد. منظورم هم layers یا Overlay در اپ‌های مختلف است که لایه‌ای از اطلاعات را روی تصاویر ماهواره‌ای قرار می‌دهد. بدین ترتیب می‌توان نام فرضاً یک پارک یا یک فروشگاه را روی تصویر واقعی دید. اسم جاده‌ها و خیابان‌ها هم از ابتدایی‌ترین لایه‌های اضافه شده است.

لایه‌هایی از اطلاعات مفید روی تصاویر ماهواره‌ای

لایه‌هایی از اطلاعات مفید روی تصاویر ماهواره‌ای

در گوگل ارث پرو می‌توان لایه‌های بیشتری به تصویر اضافه کرد. مثلاً لایه‌ی اطلاعات ترافیکی آماری یکی از لایه‌های مفید است. البته در نسخه‌ی اندرویدی نرم‌افزار گوگل مپس می‌توان آمار ترافیک را به صورت آنی و لحظه‌ای هم بررسی کرد که مفیدتر است ولیکن در نبود گوگل مپس می‌توان آمار ترافیک در روزها و ماه‌های اخیر را مرور کرد و وضعیت روزها و لحظات آتی را پیش‌بینی نمود.

اطلاعات آماری ترافیک در گوگل ارث پرو

اطلاعات آماری ترافیک در گوگل ارث پرو

دیگر امکانات جالب گوگل ارث و گوگل ارث پرو

در نسخه‌ی پروی گوگل ارث می‌توان تصاویر ماهواره‌ای با رزولوشن بسیار بالا را بررسی و پرینت کرد. در نسخه‌ی معمولی و پرو می‌توان طراحی یک ساختمان را به صورت مدل سه‌بعدی به نقشه اضافه کرد و مشغول بررسی آن شد.

مروری بر تاریخ تصاویر ماهواری که نتیجه‌اش تماشای شهرها در گذر زمان است هم از دیگر قابلیت‌های گوگل ارث پرو است.

شهرها را در گذر زمان تماشا کنید

شهرها را در گذر زمان تماشا کنید

کمپانی‌ها و سازمان‌های مختلف به گوگل ارث علاقه دارند و اطلاعات جالبی مثل وضعیت محیط زیست را به آن اضافه کرده‌اند. مثلاً Greenpeace از آسیب‌های زیست‌ محیطی جهان برایمان می‌گوید:

اطلاعات آماری سازمان‌های مستقل در گوگل ارث پرو

اطلاعات آماری سازمان‌های مستقل در گوگل ارث پرو

اگر اهل رصد کردن آسمان و دنیای فرازمینی باشد هم احتمالاً آسمان شب را به روایت گوگل ارث تجربه کرده‌اید، جایی که می‌توان گوشه‌هایی از دنیای نیمه کشف‌ شده را نظاره‌گر بود:

با گوگل ارث می‌توان آسمان را هم رصد کرد!

با گوگل ارث می‌توان آسمان را هم رصد کرد!

این مقاله را قبلاً در وب‌سایت ترنجی نیز منتشر کرده‌ام: toranji.ir

 شما چه قدر از پنجره‌ی Google Earth Pro به دنیای اطراف نگاه کرده‌اید و به نظرتان چگونه چشم‌اندازیست؟