و این است دنیای مجازی ویندوزی: ترکیب واقعیت پیرامون با عناصر مجازی تصویر شده توسط عینکی به نام هولولنز و ویندوزی به نام ویندوز هولوگرافیک. در ادامه ببینیم مایکروسافت برای ایجاد تحول در دنیای واقعیت افزوده چه کرده است.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

از نام‌ها شروع کنیم، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی یا Augumented Reality و Virtual Reality. هر دو واژه را قبلاً بارها و بارها شنیده‌ایم و البته در بخش دانش‌نامه‌ی اینتوتک توضیحات زیادی در مورد آن داده‌ام.

واقعیت مجازی با آکیولس ریفت مشهور شد، دنیایی سه بعدی که با استفاده از دو نمایشگر کوچک که روبروی چشم ما قرار گرفته، ایجاد می‌شود. اما واقعیت افزوده متفاوت است، در واقعیت افزوده عناصر مجازی به محیط واقعی اضافه می‌شوند. مثلاً یک پروژکتور سه‌بعدی توپی را در هوا تصویر می‌کند یا عینک شفافی به چشم می‌زنیم که نوشته‌ها و تصاویری را به محیط می‌افزاید. قبلاً در ایلومی روم مایکروسافت هم با مدل سا‌ده‌تر این مفهوم سه‌بعدی آشنا شدیم:

7885

ویندوز هولوگرفیک یا هولوگرافیک و هولولنز

ویندوز هولوگرافیک یا Windows Holographic از ترکیب ویندوز و هولوگرام که به معنی تصویر سه‌بعدی است، ایجاد شده و احتمالاً پیش‌بینی کرده‌اید که مفهومش چیست، محصولی در گروه واقعیت افزوده و نه واقعیت مجازی. چیزی شبیه عینک گوگل که فرضاً با نگاه کردن به یک تابلو و نوشته، اگر به زبان دیگری بود، آن را ترجمه می‌کرد و ترجمه را در کنار متن اصلی به ما نمایش می‌داد.

گوگل گلس و ترجمه‌ی تابلوها و نوشته‌ها

گوگل گلس و ترجمه‌ی تابلوها و نوشته‌ها

در مراسم دیشب، پدر کینکت (همان حسگر سه‌بعدی کنسول اکس باکس 360 و اکس‌باکس وان) روی صحنه آمد و در مورد دنیای هولوگرافیک به سبک ویندوز توضیحاتی داد. HoloLens یا عینک واقعیت افزوده‌ی مایکروسافت، چیزی مثل آکیولس ریفت و عینک گوگل نیست بلکه قرار است تجربه‌ی کاربری بهتری را به دوست‌داران ویندوز تقدیم کند. اما چطور؟

هولولنز عینک واقعیت افزوده‌ی مایکروسافت

هولولنز عینک واقعیت افزوده‌ی مایکروسافت

هولولنز عینک واقعیت افزوده‌ی مایکروسافت

هولولنز عینک واقعیت افزوده‌ی مایکروسافت

 هولولنز از پردازنده‌ی اصلی و گرافیکی رده اولی بهره می‌برد و مثل دیگر نمایشگرهای پوشیدنی و عینک‌های معرفی شده تا به امروز، به سخت‎افزار معمولی قناعت نکرده است. علاوه بر این برای پردازش صدا، ژست‌های حرکتی، موقعیت اجسام در محیط و نیز تصویر کردن عناصر مجازی به پردازنده‌ی دیگری تجهیز شده که مایکروسافت نام اختصاری HPU که مخفف holographic processing unit است را به آن تخصیص داده است. در ضمن برای شنیدن صدا هم پیش‌بینی لازم شده است.

ویندوز هولوگرافیک را می‌توان در محیط واقعی و به موازات کارهای روزانه تجربه کرد، مثلاً نمایش وضعیت هوا، برنامه‌ها و حتی دستورالعمل‌های کتاب آشپزی در محیط واقعی:

ویندوز هولوگرافیک و نزدیک شدن سیستم عامل به دنیای واقعی

ویندوز هولوگرافیک و نزدیک شدن سیستم عامل به دنیای واقعی

کاربردهای گسترده‌ی واقعیت افزوده

مایکروسافت می‌گوید این اولین عینک واقعیت افزوده‌ی مستقل است چرا که نیازی به پی‌سی و گوشی ندارد. خود یک محصول کامل است. البته گوگل گلس یا عینک گوگل هم همین‌طور بود ولیکن کاربردهای هولولنز فراتر از گوگل گلس است. مایکروسافت می‌گوید از هولولنز می‌توان در عرصه‌های مختلفی مثل پزشکی، تعمیرات محصولاتی مثل موتور سیکلت!، بازی‌ها، ساخت و ساز و خلاصه هر کار ساده‌ای استفاده کرد. حتی می‌توان گوشه‌ای نشست و به اجسام مجازی که در اتاق وجود دارد، نگریست!

از بازی ساده‌ی Minecraft شروع کنیم، کار کردن با بلوک‌های سه‌بعدی از تجربه‌ی دو‌بعدی و خسته‌‎کننده، بسیار جالب‌تر است، نه؟

مایکروسافت: بازی‌ها را در دنیای واقعی تجربه کنیم!

مایکروسافت: بازی‌ها را در دنیای واقعی تجربه کنیم!

مثلاً با هولولنز می‌توان طراحی کرد، طراحی دکوراسیون خانه:

هولولنز و ویندوز هولوگرافیک در منزل

هولولنز و ویندوز هولوگرافیک در منزل

یا شاید طراحی یک موتور اسپورت و ظاهر زیبای آن، همیشه قرار نیست در کامپیوتر ببینیم و ویرایش کنیم:

ویندوز هولوگرافیک در طراحی

ویندوز هولوگرافیک در طراحی

زمان آن رسیده که چیزها را از محیط واقعی به کامپیوتر ببریم و به صورت مجازی رویشان کار کنیم تا به طرحی ایده‌آل برسیم:

ویندوز هولوگرافیک در طراحی

ویندوز هولوگرافیک در طراحی

جالب است که مایکروسافت به مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) هم از اینجا، روی زمین و در کنفرانس مطبوعاتی ویندوز 10 سری می‌زند تا بگوید ویندوز هولوگرافیک می‌تواند در کنترل ربات‌ها هم استفاده شود؛ شبیه‌سازی سه‌بعدی، کارها را ساده‌تر و قابل درک‌تر می‌کند:

با ویندوز هولوگرافیک می‌توان فضاپیماها و ربات‌ها را هم کنترل کرد.

با ویندوز هولوگرافیک می‌توان فضاپیماها و ربات‌ها را هم کنترل کرد.

البته لازم نیست موضوع به این پیچیدگی باشد، در تعمیر ساده‌ی موتور سیکلت هم می‌توان از واقعیت افزوده استفاده کرد:

تعمیرکاری با ویندوز هولوگرافیک و واقعیت افزودهتعمیرکاری با ویندوز هولوگرافیک و واقعیت افزوده

تعمیرکاری با ویندوز هولوگرافیک و واقعیت افزوده

ژست‌های حرکتی که هولولنز آنها را تشخیص می‌دهد، دقیق و متنوع هستند. در واقع از تکنولوژی تشخیص حرکتی که در کینکت استفاده شده، در هولولنز هم استفاده شده است. به علاوه این روزها صحبت از لیپ‌موشن و ریل‌سنس اینتل و دستکش تشخیص حرکت آکیولس موسوم به Nimble VR است، روشن است که مایکروسافت هم باید با تمام قدرت از تجارب خود در کینکت استفاده کند تا عینک واقعیت افزوده‌ی منحصر به فردی را در ویترین مغازه‌ها بنشاند.

 7885

اما در نهایت به بخش ناامیدکننده‌ی داستان هولولنز و ویندوز هولوگرافیک می‌رسیم، اینکه مایکروسافت گفته این محصول تقریباً همزمان با ویندوز 10 عرضه می‌شود ولی از تعداد صحبتی نکرده است. جای سوال است که آیا نسخه‌های ابتدایی برای سازندگان نرم‎افزار عرضه می‌شوند یا حالت عمومی دارند. بالاخره گوگل گلس هم محصول منحصر به فرد و جالبی بود اما به دست فراموشی سپرده شده و فعلاً باید منتظر حرکات بعدی گوگل باشیم تا شاید ادامه‌ی راه گلس را در لابلای حرف‌ها و نقل قول‌ها بشنویم.

 به نظر شما هولولنز چه قدر کاربردی می‌شود و آیا همه چیز برای تجربه‌ی واقعیت افزوده آماده است و شاهد پیشرفت‌های سریع خواهیم بود یا بهتر است فعلاً امیدی نداشته باشیم؟