مدیریت فایل در ویندوز با ویندوز اکسپلورر و در مک با اپ Finder صورت می‌گیرد که هر دو مورد سریع هستند اما امکانات ساده‌ای دارند. در ادامه بهترین فایل منیجر برای سیستم عامل‌های مختلف را معرفی می‌کند.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

ویندوز اکسپلورر اپلیکیشن بومی مایکروسافت و ویندوز است و قطعاً سرعت عمل بسیار خوبی دارد چرا که با سیستم عامل یکپارچه شده است. اما اگر مدتی از دیگر نرم‌افزارها استفاده کنید، متوجه می‌شوید که گاهی سرعت بالاتر به سرعت پایین بدل می‌شود!

چرایی روی آوردن به فایل منیجرهای جانبی در ویندوز

یک مثال ساده، ویندوز اکسپلورر مثل مرورگرهای شما چیزی به اسم تب ندارد. می‌توانید چند پنجره باز کنید و دائماً با زدن شورت‌کات یا کلیک روی تسک‌بار ویندوز، بین پنجره‌ها سوییچ کنید. اما هیچ دقت کرده‌اید که رفت و برگشت موس به پایین صفحه و بالای آن در درازمدت چه قدر آزاردهنده است؟

نرم‌افزارهای زیادی داریم که شامل تب هستند و علاوه بر آن حالت نمایش دو یا چند بخشی یا به اصطلاح Dual Pane دارند. مدیریت فایل در استفاده‌های طولانی و پیچیده در این نوع نرم‌افزارها بسیار ساده‌تر است.

قبل از نصب کردن مواردی که اشاره می‌کنم، یادتان باشد که برخی نرم‌افزارهای رایگان و شاید بیشترشان، تولبارها و اپ‌های اضافه‌ای به همراه دارند که شاید در مراحل نصب، گزینه‌ای برای نصب نشدن آنها وجود داشته باشد.

سیستم عامل ویندوز

اولین نرم‌افزار مفید FreeCommander نام دارد. هم تب دارد و هم واسط کاربری آن دو بخشی است. تصویر زیر را ببینید:

نرم‌افزار Free Commander برای ویندوز

نرم‌افزار Free Commander برای ویندوز

خوشبختانه فری‌کِمَندِر کاملاً رایگان است البته متن‌باز هم نیست. چیزی به اسم نسخه‌ی پولی هم ندارد که نگران استفاده از تمام امکانات باشیم. نرم‌افزار رایگان دیگر با امکانات و ظاهر مشابه Multi Commander نام دارد.

یکی دیگر از اپ‌های جالب Explorer++ است. می‌گویم جالب از این جهت که قابلیت سفارشی‌سازی واسط کاربری آن بسیار خوب است. تب‌ها را دارد، امکان فیلتر کردن نمایش انواع فایل و حتی اجرای نرم‌افزار بدون نصب یا همان پرتابل هم در این نرم‌افزار پیش‌بینی شده است. شاید تنها مشکل آن فقدان حالت دو بخشی باشد.

نرم‌افزار Explorer++ برای ویندوز

نرم‌افزار Explorer++ برای ویندوز

فایل منیجرهای دیگری که امکانات بسیار متنوعی دارند را هم می‌توان امتحان کرد. Xplorer2 ، XYplorer، Directory Opus و Total Commander از جمله نرم‌افزارهای فایل منیجر معروف هستند. نسخه‌ی رایگان نرم‌افزارهای اشاره شده مثل Xplorer2 Lite یا XYplorer Free و Directory Opus Light هم با وجود نداشتن تمام امکانات، بسیار کارآمد و مفید هستند.

نرم‌افزار Xplorer2 برای ویندوز

نرم‌افزار Xplorer2 برای ویندوز

دقت کنید که فایل منیجر و فایل اکسپلورر از نظر فنی تفاوت زیادی ندارد، از این جهت واژه‌ی فایل منیجر به کار برده می‌شود که نرم‌افزارهای اینچنینی صرفاً اکسپلورر یا نمایش‌دهنده‌ی فایل نیستند بلکه امکانات مدیریتی یا همان منیج کردن زیادی دارند.

سیستم عامل Mac OS X

اپل و مک ما را به یاد نرم‌افزارهای گران‌قیمت می‌اندازند و کمتر شاهد معرفی نرم‌افزارهای رایگان برای این سیستم عامل هستیم. البته در نرم‌افزارهای پولی هم ویژگی‌ها و امکانات جالبی وجود دارد که ما را به پرداخت هزینه برای استفاده از آنها، تشویق می‌کند و در ضمن، در نرم‌افزارهای مک کمتر با اپ‌های اضافی و مزاحم سروکار داریم.

معروف‌ترین اپی که می‌توان جایگزین Finder سیستم عامل مک کرد، Cocoatech’s Path Finder است. پث فایندر در ترکیب فولدرها استادانه عمل می‌کند. واسط کاربری دوبخشی و امکانات زیاد از جمله ویژگی‌های اساسی آن است. در ضمن توسعه‌دهندگان نرم‌افزار هم پشتیبانی از Git و Subeersion در پث فایندر را بسیار می‌پسندند و حتی دسترسی مستقیمی به ترمینال دارند.

قیمت پث فایندر 40 دلار است اما می‌توان از مهلت 30 روزه‌ی آزمایشی استفاده کرد و برای جایگزین کردن فایندر مک با این اپ، تصمیم گرفت.

نرم‌افزار Path Finder برای مک

نرم‌افزار Path Finder برای مک

نرم‌افزار دیگری که برخی امکانات مفید پث فایندر و همین‌طور واسط دو بخشی را دارد اما رایگان است، XtraFinder نام دارد. این اپ امکانات و آیتم‌های جدیدی به منوهای فایندر اضافه می‌کند که شاید کمتر از پث فایندر باشد اما بسیاری از کاربران معمولی و حتی حرفه‌ای، معمولاً نیازی به استفاده از تمام توان پث فایندر ندارند و لذا این اپ رایگان را بیشتر می‌پسندند.

نرم‌افزار XtraFinder برای مک

نرم‌افزار XtraFinder برای مک

لینوکس

در دنیای متن‌باز لینوکس، سیستم عامل طراحی متفاوت و حرفه‌ای‌تری دارد. اوبونتو را در نظر بگیرید، قابلیت‌های پیشرفته‌ی فایل منیجر اصلی اوبونتو آن قدر زیاد است که در حد اپ‌های جانبی برای ویندوز و مک محسوب می‌شود و به سختی می‌توان آن را با اپ دیگری جایگزین کرد. GNOME هم ویرایش دیگری از لینوکس است که از فایل منیجری به اسم ناتیلوس استفاده می‌کند.

 ناتیلوس را در کتاب‌های علمی تخیلی ژول ورن به یاد دارید؟ یک زیردریایی کامل که دنیایی زنده را در اعماق آب‌ها جمع می‌کرد و در حقیقت فایل منیجر ناتیلوس هم بسیار کامل و حرفه‌ایست.

ویرایش‌های دیگر لینوکس هم فایل منیجرهای جالب توجهی دارند و معمولاً هر یک دارای قابلیت‌های منحصر به فرد و مفیدی است. مثلاً Xfce از فایل منیجر Thunder استفاده می‌کند که در تغییر نام دسته‌ای فایل‌ها سریع و حرفه‌ای است.

نرم‌افزار xubuntu برای لینوکس

نرم‌افزار xubuntu برای لینوکس

در دنیای لینوکس هر یک از ویرایش‌ها دارای فایل منیجر خاصی است که فلسفه‌ی کلی آن ویرایش را دنبال می‌کند. مثلاً گنوم و ناتیلوس مرتباً ساده‌تر و دارای امکانات کمتر می‌شود.

نرم‌افزار kubuntu برای لینوکس

نرم‌افزار kubuntu برای لینوکس

اگر به دنبال جایگزین کردن فایل منیجر اصلی لینوکس خود هستید، در بخش مدیریت بسته‌های آن به جست‌وجوی عباراتی مثل File Manager بپردازید و اپ‌های متعدد را امتحان کنید.

 شما در سیستم عامل خود از فایل منیجر اصلی استفاده می‌کنید یا حداقل برخی مواقع به دیگر گزینه‌ها روی می‌آورید؟ به نظرتان فایل منیجر ویندوز و مک خوب و کافی است یا امکانات مناسبی برای استفاده‌های شما ندارد؟