باتری گوشی هر چه قدر هم که بزرگ باشد و زود شارژ شود باز هم بهتر است کاری کنیم که شارژ باتری دیرتر خالی شود؛ در ادامه با 7 روش مهم برای کاهش مصرف باتری آشنا می‌شویم.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

بعضی اوقات تمام شدن شارژ باتری موضوع مهمی نیست، گوشی را به شارژ متصل می‌کنیم و مشغول می‌شویم اما گاهی زمانی که شارژ باتری تمام می‌شود آهی از نهادمان برمی‌خیزد که گویی بدترین حادثه‌ی زندگی‌مان رخ داده است.

تمام شدن شارژ باتری شاید خیلی مهم نباشد اما وقتی تکرار و تکرار می‌شود، جنبه‌ی روحی و روانی خاصی پیدا می‌کند و به اصطلاح روی اعصاب است! فرقی نمی‌کند که چه گوشی و تبلتی داشته باشیم و فرقی نمی‌کند که باتری آن بزرگ است یا کوچک، موضوع این است که مصرف انرژی محصولات فراتر از ظرفیت باتری‌های امروزی است. لذا بهتر است ببینیم راه حل اساسی چیست.

در ادامه به بررسی چند راه مختلف برای افزایش شارژدهی یا در واقع کاهش توان مصرفی می‌پردازیم. مواردی که مطرح می‌شود به یک گوشی سامسونگی مربوط است ولیکن راه‌حل‌ها کلی است و برای هر گوشی دیگری می‌توان از این روش‌ها استفاده کرد. تنها تفاوت اسامی و محل تنظیمات مربوطه است و بس.

روشنایی صفحه نمایش

صفحه نمایش یک گوشی 5 اینچی معمولاً توان مصرفی در حد 0.5 الی 1 وات دارد. اما 1 وات نسبت به بقیه‌ی تجهیزات کم است یا زیاد؟ تحلیل کنیم:

فرضاً اگر باتری گوشی شما 3000 میلی‌آمپر ساعتی باشد، ولتاژ معمول باتری‌های لیتیوم-پلیمر و لیتیوم-یون هم 3.6 الی 3.7 ولت است و به عبارتی 3 آمپر در 3.7 ولت که برابر است با 11.1 وات‌ساعت انرژی. اگر فقط نمایشگر را در نظر بگیریم، 11.1 ساعت طول می‌کشد که گوشی 5 اینچی تمام شارژ باتری 3000 میلی‌آمپر ساعتی خود را خالی کند.

با تحلیل فوق به این نتیجه می‌رسیم که درصد زیادی از مصرف انرژی به نمایشگر مربوط می‌شود.

با روشنایی نمایشگر چه کنیم؟

روشنایی نمایشگر را کاهش دهید تا مصرف باتری به شدت کاهش یابد.

کاهش روشنایی نمایشگر به منظور کاهش مصرف باتری

کاهش روشنایی نمایشگر به منظور کاهش مصرف باتری

تصویر پس‌زمینه

اگر یادتان باشد در بررسی تخصصی نمایشگری مثل AMOLED به کار رفته در گلکسی نوت 4 به این نکته‌ی مهم اشاره کردم که امولدها در نمایش رنگ سفید به انرژی زیادی نیاز دارند و در مقابل رنگ‌های تیره را با مصرف انرژی بسیار پایینی نمایش می‌دهند.

وال‌پیپر مشکی در کاهش مصرف باتری موثر است

وال‌پیپر مشکی در کاهش مصرف باتری موثر است

این موضوع در مورد LCDها هم درست است هر چند تفاوت کمتر است. جداول زیر را ببینید و قضاوت کنید:

توان مصرفی نمایشگر آیفون‌ها در حالات مختلف

 

آیفون 5S

آیفون 6

آیفون 6 پلاس

توان مصرفی متوسط

با 50 درصد روشنایی متوسط صفحه

0.74

روشنایی 556

1.07

روشنایی 558

1.52

روشنایی 556

بیشترین توان مصرفی

تمام صفحه سفید

0.74

روشنایی 556

1.07

روشنایی 558

1.52

روشنایی 556

و در مورد گلکسی نوت 4 و 3:

توان مصرفی نمایشگر گلکسی نوت 4 و 3 در حالات مختلف

 

گلکسی نوت 4

گلکسی نوت 3

توان مصرفی متوسط

با 50 درصد روشنایی متوسط صفحه

0.85

روشنایی 382

0.90

روشنایی 394

بیشترین توان مصرفی

1.80

روشنایی 350

2.00

روشنایی 341

تصویر پس‌زمینه را چه کنیم؟

سعی کنید از تصویری استفاده کنید که تیره‌تر است. اگر می‌خواهید رنگی باشد، به خاطر داشته باشید که رنگی مثل سبز از نظر چشم انسان روشنایی بالاتری دارد. منظورم کمیت Y یا Luminance است که در مقاله‌ی بخش دانش‌نامه به تفصیل به آن پرداختم.

به شخصه برای جذابیت نمایشگر و در عین حال کاهش مصرف انرژی، بیشتر از طراوت رنگ‌های سبز طبیعت استفاده می‌کنم.

2931

مصرف باتری برای همگام‌سازی یا سینک

منظور از Sync این است که اطلاعات شخصی شما با حسابی مثل جیمیل و البته سرویس‌های ابری مختلف نظیر iCloud و …. یکی شود. این کار نیاز به دانلود و آپلود دارد و از طرفی گوشی و تبلت شما باید مرتباً همگام بودن یا در واقع یکسان بودن داده‌ها را بررسی کند. مرتباً باید حساب ایمیل شما چک شود که مبادا یک ایمیل جدید دریافت شده است. فید خوان، اپ آب و هوا و اخبار و خلاصه بسیاری اپلیکیشن‌ها از همگام‌سازی استفاده می‌کنند که مطمئناً مصرف باتری را افزایش می‌دهد.

با Sync چه کنیم؟

تنها موارد مهم را فعال نگه دارید. در اندروید مسیر تنظیمات مربوطه معمولاً Setting > Accounts > Google است ولیکن هر سازنده‌ای ممکن است تنظیمات را به شکل خاص خود چیده باشد.

تنظیمات Sync و غیرفعال کردن موارد غیرضروری برای کاهش مصرف باتری

تنظیمات Sync و غیرفعال کردن موارد غیرضروری برای کاهش مصرف باتری

جی‌پی‌اس و سرویس مکان‌یابی

دو نوع مکان‌یابی داریم. اولی ارتباط با ماهواره‌های جی‌پی‌اس است. این روش نیازی به اینترنت و وای-فای و خلاصه چیزی به جز اپی که نقشه‌های آفلاین را در خود داشته باشد، ندارد.

روش دوم استفاده از آنتن‌های مخابراتی است. این روش دقیق نیست اما در عوض کم‌مصرف‌تر است.

با سرویس مکان‌یابی چه کنیم؟

اگر دقتی در حد 50 متر و 100 متر برایتان کفایت می‌کند، از حالت کم‌دقت مکان‌یابی استفاده کنید. اما اگر به مکان‌یابی دقیق‌تر با دقتی در حد 5 الی 10 متر نیاز دارید و یا فرضاً در بیابان و کوهستان هستید و آنتنی وجود ندارد! از GPS استفاده کنید. زمانی که به هیچ نوع مکان‌یابی نیاز ندارید، آن را کاملاً غیر فعال کنید.

مسیر متداول در اندروید Setting > Location است.

غیرفعال کردن سرویس‌های مکان‌یابی

غیرفعال کردن سرویس‌های مکان‌یابی

اپ‌های اضافی و مصرف باتری

سازندگان گوشی‌های اندرویدی همیشه نرم‌افزارهای اختصاصی خود را روی اندروید خام گوگلی نصب می‌کنند. شاید این اپ‌ها مفید باشند اما برخی مصرف باتری و رم نسبتاً زیادی دارند و در عین حال ممکن است از آنها استفاده نکنید. اگر گوشی شما چنین اپ‌هایی دارد، بهتر است برای کاهش مصرف باتری آنها را غیر فعال کنید.

با روت کردن و حتی بدون روت کردن می‌توان اپ‌هایی از این دست که اصطلاحاً پف‌افزار یا Bloatware گفته می‌شود را حذف کرد.

برای غیرفعال کردن هم می‌توان از بخش Settings > Application Manager استفاده کرد که البته بسته به گوشی و برند آن متفاوت است.

غیرفعال کردن اپ‌ها برای کاهش مصرف باتری

غیرفعال کردن اپ‌ها برای کاهش مصرف باتری

انیمیشن‌ها و افکت‌های گرافیکی

برای انجام محاسبات پردازشی مربوط به انیمیشن‌ها و افکت‌های گرافیکی از پردازنده‌ی گرافیکی استفاده می‌شود. افکت‌های دو بعدی و سه بعدی از نظر بار پردازشی متفاوت هستند اما وجه مشترک همه‌ی آنها، بار پردازشی و در نتیجه مصرف باتری است.

محاسبات گرافیکی به کمک پردازنده‌ی اصلی هم قابل انجام است ولیکن این حالت بهینه‌ای نیست یعنی مصرف انرژی بیشتر می‌شود.

با انیمیشن‌ها چه کنیم؟

به بخش تنظیمات تم گوشی خود بروید و سعی کنید از افکت‌های ساده‌تر استفاده کنید. افکت‌هایی مثل زوم یا اسلاید بار پردازشی کمتری دارد و بهتر است از این نوع افکت‌ها بهره بگیرید. اگر آنها را به کلی غیرفعال کنید هم بهترین کار را کرده‌اید.

راه حل دوم اجبار به استفاده از پردازنده‌ی گرافیکی برای رندر کردن افکت‌هاست. این تنظیم در بخش Developer Options موجود است و معمولاً نام آن Force GPU Rendering است.

غیرفعال کردن انیمیشن‌ها و استفاده از پردازنده‌ی گرافیکی برای رندر

غیرفعال کردن انیمیشن‌ها و استفاده از پردازنده‌ی گرافیکی برای رندر

اتصالات بی‌سیم

وای-فای یکی از پرمصرف‌ترین اتصالات بی‌سیم است. اگر با گوشی خود دانلود کرده باشید و یا برای وب‌گردی از آن استفاده‌ی زیادی کرده باشید حتماً متوجه شده‌اید که باتری آن به سرعت خالی می‌شود. بلوتوث نه سرعت وای-فای را دارد و نه توان مصرفی بالایی در حد وای-فای دارد اما اگر به آن نیازی نیست، بهتر است آن را غیرفعال کنید. ارتباط میدان نزدیک یا NFC که این روزها در گوشی‌های رده اول تدریجاً مرسوم می‌شود هم توان مصرفی پایینی ندارد.

راه حل چیست؟ با پورت‌ها چه کنیم؟

پاسخ روشن است. زمانی که به بلوتوث و وای-فای نیاز ندارید، آنها را خاموش کنید. در ضمن اینترنت سیم‌کارت گوشی خود را فعال کرده‌اید و می‌خواهید اپی مثل جیمیل مرتباً ایمیل‌های جدید شما را گزارش دهد، بهتر است فقط از اینترنت سیم‌کارت استفاده کنید و هر دو روش دسترسی به اینترنت را فعال نگذارید!

غیرفعال کردن بلوتوث و وای-فای و NFC برای کاهش مصرف انرژی

غیرفعال کردن بلوتوث و وای-فای و NFC برای کاهش مصرف انرژی