در این راهنمای خرید کوتاه می‌خواهم با نگاهی به آمار فروش گوشی‌ها و فبلت‌ها و تبلت‌های اپل، به این سوال پاسخ دهم که هر کدام از وسایل همراه برای کدام کاربردها مناسب‌تر و بهتر هستند.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

برند و مشخصات کاغذی را کنار بگذاریم، زمان تفکر فرارسیده است!

جمله‌ی آشنایی که همیشه می‌گویم را بار دیگر تکرار می‌کنم:

به انتخاب و سلیقه‌ی خود نگاه کنید و تصمیم بگیرید. چیزی به نام بهترین وجود خارجی ندارد.

برند و مشخصات روی کاغذ گویای حقیقت نیست!

متأسفانه برخی مشتریان فکر می‌کنند که هنگام خرید باید به مشخصات کاغذی (روی کاغذ)، بنچ‌مارک‌ها و برندها و توصیه‌ی بزرگان دنیای آی‌تی توجه کرد. این برداشت کاملاً غیرمنطقی و غلط است. ممکن است مدیر سامسونگ از گوشی اپلی استفاده کند، ممکن است بیل گیتس در منزل خود نمایشگر بزرگ لمسی داشته باشد، ممکن است استیو جابز آیفون 3.5 اینچی را بهترین گوشی بداند، ممکن است سامسونگ بگوید که گلکسی نوت 4 بهترین گوشی و فبلت بازار است اما هیچ کدام از این موارد نباید ملاک خرید شخص باشد.

وقتی از شخص صحبت می‌کنیم و نه جمع، تفکر و انتخاب هم شخصی است. لذا ملاک و معیار انتخاب سلیقه و کاربرد است و بس.

نگاهی آماری به فروش تبلت‌های اپل

تبلت تبدیل‌شونده به لپ‌تاپ، کاربردی‌تر است.

آمار فروش اولترابوک‌ها و تبلت‌ها و ابزارهای ترکیبی میان این دو گروه حکایت از اقبال عمومی به سمت وسایل ترکیبی دارد. لپ‌تاپ سنگین و بزرگ است، پی‌سی کاملاً دست و پاگیر است و کاربرد خاص خودش را دارد اما تبلتی که کمی بزرگ باشد و بتوان آن را به شکل لپ‌تاپ استفاده کرد چطور؟

احتمالاً تبلت و لپ‌تاپ ترکیبی طیف وسیعی از کاربردهای شما را پوشش می‌دهد، این طور نیست؟

اگر سیستم عامل و اپ‌ها آماده باشند، ترکیبی‌ها بسیار خوب هستند

پاسخ هم مثبت است و هم منفی. در حقیقت بخش دیگر داستان، نرم‌افزار و سیستم عامل است. مایکروسافت در ویندوز 8 و به دنبال آن 8.1 نشان داده که پتانسیل ایجاد سیستم عاملی بهینه برای وسایل ترکیبی را دارد. اگرچه هنوز اپ‌های متعددی به خوبی اپ‌های iOS و اندروید در اختیار اکوسیستم ویندوز نیست اما تا همین جای کار هم به نظر می‌رسد که کاربران و مشتریان از ترکیبی‌ها راضی بوده‌اند و حتی برخی به تعریف و تمجید شدید از آن پرداخته‌اند. در حقیقت کاربردهایی که این دسته از مشتریان در ذهن داشته‌اند، به خوبی با واسط لمسی ویندوز 8.1 سازگار بوده و اپ‌های لازم را پیدا کرده‌اند.

ترکیبی‌ها به شکل‌های مختلف تولید می‌شوند. برخی صفحه کلید جداشونده دارند، برخی مثل یوگای لنوو صفحه کلیدی دارند که می‌چرخد و زیر نمایشگر قرار می‌گیرد. برخی هم روش‌های تاشوی دیگر را در دستور کار دارند. وجه مشترک تمام این ابزارها سادگی حمل و وزن نسبتاً سبک است که هیچ وقت نباید آن را نادیده گرفت.

ThinkPad Yoga 14 ابزار ترکیبی از لنوو، هم تبلت و هم لپ‌تاپ

ThinkPad Yoga 14 ابزار ترکیبی از لنوو، هم تبلت و هم لپ‌تاپ

اولترا بوک Dell مدل XPS 12

اولترا بوک Dell مدل XPS 12

هدف اصلی قابلیت حمل خوب در عین انعطاف‌پذیری و ایفای نقش لپ‌تاپ است. اگر طراحی و نحوه‌ی جمع شدن کیبورد مطلوب شما نیست، خرید محصول صرفه‌ی اقتصادی ندارد.

می‌توانید با یک تبلت ویندوزی خوب بازی‌های نسبتاً سبک را هم اجرا کنید، آفیس نصب کنید و امور کاری خود را انجام دهید، در مسافرت می‌توانید آن را به شکل تبلت به این سو و آن سو ببرید. گزینه‌ی جالبی است و البته گران تمام می‌شود.

اما نگاهی آماری:

فروش ترکیبی‌های ویندوزی خوب است، نمونه‌ی بازار آن سرفیس پرو 3 مایکروسافت است که حتی ممکن است به یکی از سودآورترین محصولات سخت‌افزاری مایکروسافت تبدیل شود.

 2931

مورد دیگری که امروز در رابطه با آن نوشتم، فروش خوب دو آیفون جدید بود، مخصوصاً فبلت آیفون 6 پلاس که شاید در اولین روزها، فروش 6 به 1 این باور را به ذهن تلقین می‌کرد که مشتریان می‌گویند:

نه اپل، ما همان آیفون کوچولوی خود را که می‌شود با یک دست از آن استفاده کرد را بیشتر دوست داریم.

اما در همان خبر برایتان از وضعیت فروش 3 به 1 آیفون 6 در برابر 6 پلاس گفتم و به این نتیجه رسیدیم که گویا آیفون 6 پلاس هم می‌تواند یکی از پرفروش‌ها باشد و همه به زودی به آن عادت می‌کنند.

2931

همگرایی و اقبال عمومی به 2 در 1ها و 3 در 1ها

وسایل ترکیبی منعطف‌تر و مطلوب‌تر شده‌اند.

می‌بینید که در بازار تبلت و گوشی همگرایی خاصی ایجاد شده است. قرار نیست من و شما گوشی، تبلت، فبلت، اولترابوک و پی‌سی داشته باشیم و برای هر کاربردی از یکی استفاده کنیم. درست است که سرویس‌های ابری در همگام‌سازی اطلاعات و اسناد بین سیستم عامل‌های مختلف رو به پیشرفت هستند اما باز هم بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که فقط یک ابزار داشته باشند و تمام کارهای اصلی خود را با همان یک وسیله انجام دهند. حتی اگر بسیار گران باشد، منظورم سرفیس پرو 3 و محصولات مشابه آن است، باز هم سراغ آن می‌روند.

اما همیشه ترکیبی‌ها خوب نیستند مخصوصاً اگر بیش از حد خاص باشند.

مراقب پشتیبانی از اپ‌ها برای استفاده‌ی ترکیبی باشید!

ممکن است یک وسیله 2 کاره باشد و دیگری 3 کاره. این تنوع خوب انتخاب را مشکل می‌کند و بهینه‌سازی‌های نرم‌افزاری را پیچیده می‌کند اما جنبه‌ی مثبت آن، گستره‌ی انتخاب برای من و شماست. البته برخی حالت‌ها مثل کیبورد جداشونده تقریباً متداول شده‌اند و در دیگر روش‌ها هم معمولاً کیبورد است که به شکل‌های مختلف قرار می‌گیرد. اما ممکن است محصولی مثل پدفون ایسوس هم وجود داشته باشد که تنها اپ‌های خاصی برای استفاده‌ی ترکیبی بهینه شده‌اند. بهتر است سراغ این نوع وسایل خاص نرویم تا با مشکل اپ‌ها روبرو نشویم.

پدفون، تبلتی که به گوشی و لپ‌تاپ تبدیل می‌شود

پدفون، تبلتی که به گوشی و لپ‌تاپ تبدیل می‌شود

به هر حال بیهوده نیست که اینتل Core M را با قیمت نسبتاً بالا اما خصوصیاتی ویژه معرفی کرده، اینتل هم به این باور رسیده که زمان حمایت از وسایل ترکیبی است و باید پردازنده‌هایی کوچک، کم‌مصرف و در عین حال قوی‌تر تولید کند که قلبی برای تبلت‌های تبدیل شونده به لپ‌تاپ باشند.

2931

آیا تبلت با فبلت جایگزین می‌شود؟

اما موضوع بحث‌برانگیز مقایسه‌ی تبلت‌ها یا لااقل کوچک‌ترها با فبلت است. 7 اینچ در برابر 5.5 اینچ الی 7 اینچ، کدام بهتر است؟

ببینیم آمار چه می‌گوید: حدود 12 درصد از کاربران آیپد که از محصولات سال 2012 به قبل استفاده می‌کردند، به آیفون 6 روی آورده‌اند و حدوداً 8 درصدشان هم سراغ آیفون 6 پلاس رفته‌اند.

به نظر می‌رسد که گروهی از مشتریان تدریجاً انتخاب خود را تغییر داده‌اند و به جای تبلتی مثل آیپد مینی رتینا، دوست دارند از فبلت و گوشی جدید اپل استفاده کنند.

اما تمام داستان برتری گوشی‌ها و فبلت‌ها نیست. بهتر است به نمودار سقوط قیمت کمپانی انگلستانی My Mobile توجه کنید، اگر ناخواناست، روی آن کلیک کنید و مثل همیشه در ابعاد بزرگ بررسی نمایید:

کاهش قیمت محصولات اپل در یک ماه

کاهش قیمت محصولات اپل در یک ماه

همان‌طور که می‌بینید در نمودار فوق که آمار یک ماهه را نشان می‌دهد، سقوط آیپد مینی کاملاً جدی است. آیپد مینی رتینا و آیپد مینی هر دو حدود 20 درصد ارزان‌تر شده‌اند که علت تقاضای کمتر است. از طرفی به نمودار زیر که سقوط قیمت در یک سال را نمایش می‌دهد دقت کنید:

کاهش قیمت محصولات اپل در یک سال

کاهش قیمت محصولات اپل در یک سال

اینجا هم آیپد مینی است که افت زیادی را تجربه کرده است. البته آیپد 1، 2 و 3 و 4 هم سقوط زیادی داشته‌اند. جالب این است که آیپد ایر کمترین افت قیمت را دارد.

7 اینچی‌ها در خطر انقراض

اما نتیجه‌ای که می‌گیریم این است که تبلتی بزرگ مثل آیپد که نمایشگر 9.7 اینچی دارد را نمی‌توان با آیفون یا فبلت‌ها جایگزین کرد، آنچه در خطر انقراض است، آیپد مینی و در مجموع تبلت‌های 7 اینچی هستند که بسیاری از کاربران فبلت‌های خوب را جایگزین آنها می‌کنند.

اما بالاخره کدام بهتر است؟ گوشی، تبلت، فبلت یا اولترابوک و لپ‌تاپ؟

گوشی در برابر فبلت

این چیزی است که دقیقاً به سلیقه و کاربرد شما بستگی دارد. اگر هدف شما تنها مکالمه و امور اینترنتی ساده و بازی‌های معمولی است، گوشی بهترین انتخاب است.

اگر از وسیله‌ی همراه برای ویرایش اسناد آفیس، وب‌گردی، اموری کاری بسیار ساده و مانند آن استفاده می‌کنید، فبلت گزینه‌ی جالب‌تری است مخصوصاً اگر استایلوس دقیقی داشته باشد.

سامسونگ گلکسی نوت 4، فبلت 5.7 اینچی با سخت‌افزار و طراحی بهتر

سامسونگ گلکسی نوت 4، فبلت 5.7 اینچی با سخت‌افزار و طراحی بهتر

تبلت در برابر تبدیل‌شونده‌ها

تبلت 7 اینچی تقریباً با فبلت و تبلت‌های 10 اینچی جایگزین می‌شود و کمتر مفید واقع می‌شود. اما به تبلت‌ها می‌رسیم. اگر کار شما کمی پیچیده‌تر از وظایف فبلتی است و به نمایشگر بزرگ‌تر نیاز دارید و احتمالاً می‌خواهید داک کیبورد به ابزار همراه خود اضافه کنید و آن را به شکل لپ‌تاپی بسیار ساده استفاده کنید، مسلماً تبلت‌های تبدیل‌شونده و حتی مدل‌های ساده‌ی 10 اینچی نسبت به فبلت ارجحیت دارند. کسانی که فیلم و مالتی‌مدیا، ویرایش عکس در حد ساده انجام می‌دهند هم معمولاً می‌توانند با تبلت‌های خوب و سریع امروزی به نتیجه‌ی مطلوب برسند.

سرفیس پرو 3 موفق‌تر از پیش‌بینی‌ها ظاهر شد

سرفیس پرو 3 موفق‌تر از پیش‌بینی‌ها ظاهر شد

کامپیوتر بدون کیس، بزرگ و جمع‌وجور

گزینه‌ی جدیدی که در این سال‌ها کاربردی‌تر شده، AIO است، All-in-One یا کامپیوتر بدون کیس، شامل نمایشگری است که تمام سخت‌افزار در آن قرار گرفته و کافی است موس و کیبورد به آن اضافه شود. این محصولات نسبتاً گران هستند اما برای محیط کوچکی مثل میز کار و در امکان شلوغ، چاره‌ای جز استفاده از یک مینی-پی‌سی به همراه نمایشگر و یا استفاده از کامپیوتر بدون کیس نداریم.

مینی-پی‌سیZBOX MI521 Nano XS

مینی-پی‌سیZBOX MI521 Nano XS

یک کامیپوتر بدون کیس یا AIO با موس و کیبورد

یک کامیپوتر بدون کیس یا AIO با موس و کیبورد

پی‌سی، مرکز پردازش قابل اعتماد شما

در نهایت لپ‌تاپ و پی‌سی است که برای امور کاری جدی استفاده می‌شود. یک پروژه‌ی دانشجویی، برنامه‌نویسی، بازی‌های سنگین کامپیوتری، اینترنت گردی مداوم و خلاصه اموری که نمایشگر بزرگ‌تر کمک زیادی به کاربر می‌کند و همچنین پردازش سنگین‌تری نیاز دارند، کاربرد اصلی پی‌سی و تا حدی لپ‌تاپ را روشن می‌کنند.

یادمان باشد، پی‌سی قابل ارتقاست.

آخرین موردی که ذکر آن الزامی است، قابلیت ارتقای بسیار خوبی است که در PC مطرح است. یک مینی‌-پی‌سی را هم نمی‌شود ارتقا داد و یا حداقل این کار بسیار مشکل است. لپ‌تاپ هم چندان انعطاف‌پذیر نیست، اما در پی‌سی اکثر قطعات را می‌توان حداقل تا چند سالی بروزرسانی کرد. لذا یک کاربرد مهم پی‌سی هم از این ویژگی نشأت می‌گیرد: اگر قصد ارتقا تا چند سال را دارید، پی‌سی انتخاب بهتری است.

شما هم از تجربیات و انتخاب‌های خوب خود در بخش نظرات برایمان بگویید، به نظر شما کدام ابزارها و برای چه نوع کاربردهایی بهترین هستند؟