در ویندوز با کدام نرم‌افزار فایل و فولدرها را فشرده کنیم که از طرفی حجم کمتری داشته باشند و از طرف دیگر در سایر نرم‌افزارها و سیستم عامل‌ها هم بدون دردسر باز شوند؟ این سوالی است که در ادامه به آن می‌پردازم.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

بررسی با نگاهی متفاوت

اگر یادتان باشد پیش‌تر مقاله‌ی اختصاصی در رابطه با بهترین فرمت‌های فشرده کردن فایل نوشته و به بررسی سرعت، استفاده از هسته‌های مختلف پردازنده و میزان فشرده‌سازی نرم‌افزارهایی مثل WinRAR و FreeARC پرداخته بودم:

 

بد نیست نگاهی به آن داشته باشید. امروز مقاله‌ای در وب‌سایت howtogeek دیدم که در همین رابطه بررسی کرده و تصمیم گرفتم نتایج آن را مرور کنم. ببینیم نتیجه‌ی آزمایش این وب‌سایت چه نتیجه‌ای داشته است.

متأسفانه HTG به درصد استفاده از پردازنده و منابع سخت‌افزاری و همچنین سرعت کار دقت نکرده و در واقع هدف اصلی، رسیدن به فشردگی بیشتر بوده است.

تست اول HTG

برای آزمایش بازی Bastion انتخاب شده است. بازی جالبی بود، گرافیکی به سبک انیمیشن که با API جدید مایکروسافت موسوم به XNA ساخته شده و در واقع از جمله معدود بازی‌های ساخته شده با این واسط برنامه‌نویسی است که شاید به قصد جانشینی دایکرکت ایکس معروف به میدان آمده باشد.

بازی Bastion با واسط برنامه‌نویسی XNA

بازی Bastion با واسط برنامه‌نویسی XNA

863 مگابایت مجموع ظرفیت فایل‌های موسیقی، اجرای، گرافیک، پلاگین‌ها و سایر موارد است. مقدار فشرده‌سازی را ببینیم:

دومین تست HTG

 • پسوند Zip ویندوز 8.1: خروجی 746 مگابایت معادل 86.4 درصد پوشه‌ی اصلی
 • پسوند Zip با نرم‌افزار WinZip: خروجی 754 مگابایت معادل 86.3 درصد پوشه‌ی اصلی
 • پسوند RAR با نرم‌افزار WinRAR: خروجی 746 مگابایت معادل 86.4 درصد پوشه‌ی اصلی
 • پسوند 7z با نرم‌افزار 7-Zip: خروجی 734 مگابایت معادل 85 درصد پوشه‌ی اصلی

بازی دیگری که آزمایش شده Hotline Miami است. پوشه‌ی اصلی بازی 654 مگابایت ظرفیت دارد و پس از فشرده‌سازی نتیجه به صورت زیر است:

 • پسوند Zip ویندوز 8.1: خروجی 316 مگابایت معادل 48.3 درصد پوشه‌ی اصلی
 • پسوند Zip با نرم‌افزار WinZip: خروجی 314 مگابایت معادل 48 درصد پوشه‌ی اصلی
 • پسوند RAR با نرم‌افزار WinRAR: خروجی 307 مگابایت معادل 46.9 درصد پوشه‌ی اصلی
 • پسوند 7z با نرم‌افزار 7-Zip: خروجی 301 مگابایت معادل 46 درصد پوشه‌ی اصلی

نتیجه‌ی HowToGeek

شاید هاو تو گیک به اندازه‌ی من گیک نبوده و از این رو سون-زیپ معروف را به عنوان انتخاب نهایی معرفی کرده است. بررسی قبلی من نشان می‌دهد که سون-زیپ یکی از بهترین‌هاست اما وقتی به فری-آرک که ترکیبی هوشمندانه از الگوریتم‌های مختلف است و همچنین نانوزیپ که الگوریتمی بسیار جالب و موثر دارد می‌رسیم، سرعت و میزان فشرده‌سازی باز هم بیشتر می‌شود.

مزیت‌های سون-زیپ:

 • سون-زیپ ساده و سریع است. هم فشرده می‌کند و هم مثل وین-زیپ، زیپ ویندوز و وین‌رر می‌تواند فایل‌های فشرده‌شده با پسوندهای مختلف را باز کرده و به صورت فایل اکسپلورر استفاده شود.
 • فری-آرک هم این قابلیت را دارد اما نه با انعطاف‌پذیری و امکانات سون-زیپ.
 • نکته‌ی دیگر سابقه‌ی خوب سون-زیپ است، این نرم‌افزار در حال حاضر کاملاً معروف و پایدار است در حالیکه فری-آرک ممکن است باگ‌های کوچکی داشته باشد. البته نسخه‌های نهایی آن معمولاً هیچ مشکلی ندارند.

باز کردن آرشیو در سایر سیستم عامل‌ها

ویندوز بدون اپ‌های اضافی تنها با zip سازگاری دارد.

در لینوکس با کمی دستکاری در محیط واسط خط دستور و استفاده از پکیج منیجر و نصب نرم‌افزارهای استاندارد و ساده مثل File Roller می‌توان پسوند 7z یا rar را باز کرد. Zip هم مثل بیشتر فرمت‌ها پشتیبانی شده است. لینوکس منعطف‌ترین سیستم عامل و جای تعجب نیست که با پسوندهای بیشتری همخوانی داشته باشد.

در Mac OS X اپل باز کردن هر دو پسوند اشاره شده به نرم‌افزارهای جانبی محول شده است. تنها باز کردن zip امکان‌پذیر است.

Chrome OS: در این سیستم عامل هم باز کردن zip و rar و پسوندهایی مثل bz2 که حاصل کار سون-زیپ است، امکان‌پذیر است ولیکن پسوند اصلی فشرده‌سازی با سون-زیپ یعنی 7z پشتیبانی نمی‌شود.

بازی Bastion با واسط برنامه‌نویسی XNA

بازی Bastion با واسط برنامه‌نویسی XNA

نتیجه‌گیری اینتوتک

به هر حال نظر من این است:

اگر می‌خواهید بیشترین مقدار فشرده‌سازی و بیشترین سرعت را تجربه کنید، FreeArc را نصب کنید.

اگر راحتی استفاده و سازگاری با نرم‌افزارها، سیستم عامل‌ها و سرویس‌های آنلاین ملاک است، زیپ ویندوز بهترین انتخاب است. در این بخش Nanozip برخلاف عملکرد عالی، بدترین گزینه است. کمتر نرم‌افزاری وجود دارد که این پسوند را باز کند.

اگر نرم‌افزاری بین دو حالت فوق برایتان مطلوب است که در مورد اکثر کاربران هم همین‌طور است، سون-زیپ بهترین انتخاب است.

نظر شما چیست و از کدام روش استفاده می‌کنید؟ آیا دیگر روش‌ها مثل UHARC یا PAQ و Durilca را هم امتحان کرده‌اید؟ اگر این طور است تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.