فبلت نکسوس 6 و آیفون 6 پلاس نشان از رونق بازار گوشی‌های بزرگ و فبلت‌ها دارند. اما لازمه‌های یک فبلت خوب چیست؟ در ادامه به بررسی موضوع می‌پردازم.چند سال پیش زمانی که سامسونگ گلکسی نوت تنومند را برای اولین بار معرفی کرد، چیزی به نام Phablet وجود ندارد! این واژه از ترکیب Phone و Tablet شکل گرفت چرا که ابزارهای 5 اینچی و بزرگ‌تر، نه به اندازه‌ی گوشی‌ها کوچک هستند و نه یک تبلت 7 اینچی با صفحه نمایش نسبتاً بزرگ محسوب می‌شوند.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

چند سال پیش زمانی که سامسونگ گلکسی نوت تنومند را برای اولین بار معرفی کرد، چیزی به نام Phablet وجود ندارد! این واژه از ترکیب Phone و Tablet شکل گرفت چرا که ابزارهای 5 اینچی و بزرگ‌تر، نه به اندازه‌ی گوشی‌ها کوچک هستند و نه یک تبلت 7 اینچی با صفحه نمایش نسبتاً بزرگ محسوب می‌شوند.

فبلت مساوی گوشی + تبلت

فبلت مساوی گوشی + تبلت

فبلت به گوشی‌هایی گفته می‌شود که صفحه نمایش آنها قطر بیش از 5 اینچ و کمتر از 7 اینچ داشته باشد.

البته حاشیه‌ها و طراحی کلی بدنه هم مهم است و به همین علت است که LG G3 را می‌توان به زحمت در کلاس گوشی‌ها جای داد اما نمی‌توان آیفون 6 پلاس با نمایشگر 5.5 اینچی را یک گوشی قلمداد کرد.

اما یک سوال اساسی:

فبلت خوبی فقط به صفحه نمایش بزرگ نیاز دارد؟

پاسخ را احتمالاً می‌دانید، مخصوصاً که این روزها اکثر کاربران با گوشی‌های بزرگ کار کرده‌اند و به خوبی می‌دانند که استفاده با یک دست دشوار شده است. روشن است که همه چیز در اندازه خلاصه نمی‌شود.

تماس تلفنی وظیفه‌ی دیروز بود و همه نوع کاربرد، انتظار امروز است

مأموریت اصلی گوشی تماس تلفنی است. اما اسمارت فون با فون کمی متفاوت است، نه؟

شما با گوشی هوشمند به مرور وب، چک کردن ایمیل‌ها، تماشای ویدیو، بازی، مرور نقشه‌های آنلاین و آفلاین، عکاسی و فیلم‌برداری و حتی ویرایش اسناد آفیس و مواردی از این دست می‌پردازید که چند سال پیش شاید رویایی دست نیافتنی می‌نمود.

روشن است که اوضاع تغییر کرده است. نوکیا به خاطر همین تغییر کاربرد گوشی به دردسر افتاد و نهایتاً مایکروسافت آن را تصاحب کرد. مایکروسافت هم وسایل همراه را جدی نمی‌گرفت و رفته‌رفته شکست می‌خورد اما حالا با متحد جدید خود، در این عرصه مجدانه تلاش می‌کند.

تصویر زیر آمار کاربران گوشی‌های هوشمند و معمولی در کشورهای مختقل را مقایسه می‌کند. البته آمار به قشر جوان محدود می‌شود و مربوط به سال 2010 است.

آمار دارندگان گوشی‌های هوشمند و معمولی در کشورهای مختلف

آمار دارندگان گوشی‌های هوشمند و معمولی در کشورهای مختلف

روشن است که در کشورهایی مثل ایتالیا، همه‌گیر شدن گوشی‌های هوشمند در سال 2010 هم جدی بوده است و حدود 47 درصد جوانان از این نوع گوشی‌ها استفاده می‌کردند. این روزها حتی جوانان هند هم از گوشی‌های هوشمند به خوبی استقبال می‌کنند.

اما نکته‌ی دیگر، نگرش اپل هم غلط بوده تا جایی که امسال تولید گوشی‌هایی که بتوان با انگشت شصت به تمام بخش‌ها دسترسی پیدا کرد را کنار گذاشته و برای اولین بار یک آیفون بالاتر از 5 اینچ رونمایی کرده است.

فبلت یا گوشی غول‌آسا به چه چیزهای نیاز دارد؟

اول به کاربر گوشی و فبلت نگاهی داشته باشیم.

هوشمند یا غیرهوشمند؟ مسأله این است!

گوشی‌های 5 اینچی رده اول بسیار پرفروش هستند و بازار فبلت موفق به نظر می‌رسد. البته اپل با وجود کیفیت بالای آیفون 6 پلاس، فعلاً آیفون 6 را پرفروش‌تر می‌بیند چرا که دوست‌داران آیفون فعلاً به گوشی بسیار بزرگ و کاربردهای خوب آن عادت نکرده و گاهاً آشنا نیستند.

هنوز هم مشتریانی هستند که هوشمندانه از گوشی هوشمند استفاده نمی‌کنند.

در میان اندرویدی‌ها هم بیشتر افراد سراغ مدل‌های بزرگ می‌روند اما کاربردشان هنوز هم شبیه گذشته است؛ از اپ‌های ایجاد محتوا کمتر استفاده می‌کنند و حتی عده‌ای فکر می‌کنند که تنها مزیت یک گوشی بزرگ یا فبلت غول‌آسا، داشتن صفحه کلید بزرگ و کامل برای تایپ یا فرض مثال نمایشگری بزرگ برای تماشای فیلم و عکس است.

اما گروه دیگری که استفاده‌های گسترده‌تر دارند، از این برداشت بسیار متعجب می‌شوند!

صفحه نمایش بزرگ

اولین لازمه بزرگ بودن نمایشگر است. البته تراکم پیکسلی هم نمی‌تواند پایین باشد. 5.5 اینچ با تراکم پیکسلی بالاتر از رتینا به این معنی است که رزولوشن حداقل باید 720p و از آن مناسب‌تر 1080p باشد که خوشبختانه همین‌گونه است. اکثر فبلت‌ها فول‌اچ‌دی هستند و کم‌کم به سمت 2K یا QHD می‌رویم.

2K یعنی در عرض بیش از 2000 پیکسل داشته باشیم و QHD چهار برابر اچ‌دی یا به عبارتی 2560 در 1440 پیکسلی است.

پردازنده‌ی اصلی و گرافیکی قدرتمند

شاید با فبلت‌های بسیار ساده کار کرده باشید. اسند میت هوآوی یکی از نمونه‌های آن است. این فبلت که البته اخیراً مدل جدید‌تر آن با پردازنده‌ی بهتر روانه‌ی بازار شده، از نظر نمایشگر و باتری بسیار خوب بود اما پردازنده‌ی قوی نداشت.

4 هسته‌ی Cortex-A9 عملاً به اندازه‌ی 2 هسته‌ی Cortex-A15 سریع است! و این چیزی است که موجب می‌شود اسند میت قبلی هوآوی را فبلتی سریع قلمداد نکنیم.

اسند میت هوآوری با پردازنده‌ی 4 هسته‌ای اما نوع هسته Cortex-A9

اسند میت هوآوری با پردازنده‌ی 4 هسته‌ای اما نوع هسته Cortex-A9

در کنار رزولوشن بالا، پردازنده‌ی گرافیکی قوی نیاز است.

رزولوشن بالا به پردازنده‌ی گرافیکی قوی‌تر نیاز دارد که در مدل‌های رده متوسط دیده نمی‌شود. پردازنده‌ی اصلی هم می‌بایست سریع‌تر باشد، مخصوصاً اگر فبلت از قابلیت‌هایی مثل چند پنجره‌ای بهره می‌برد. در فبلت‌های امروزی، از تراشه‌های بهتری استفاده شده و سازندگان به این نتیجه رسیده‌اند که بهتر است رزولوشن بالا را با تراشه‌ی بهتر جفت و جور کنند تا تجربه‌ی کاربری مناسبی نصیب مشتری شود. البته اگر مشتری به کاربردهایی در حد تایپ کردن اکتفا کند، نیازی به فبلت‌های رده اول و تراشه‌ی خوب و رزولوشن بالا نخواهد داشت.

قابلیت‌های چند پنجره‌ای و اجرای موازی اپ‌ها

یکی از ویژگی‌های جالب گلکسی نوت، پشتیبانی از حالت مالتی ویندو یا چند پنجره‌ای است. فضای بزرگ نمایشگر می‌تواند به دو بخش تقسیم شود و از یک گوشی صرفاً بزرگ فاصله بگیرد.

چند پنجره برای اجرای موازی چند اپ در یک فبلت

چند پنجره برای اجرای موازی چند اپ در یک فبلت

پیاده‌سازی خوب این قابلیت هم بسیار مهم است. خوشبختانه نه تنها سامسونگ بلکه ال‌جی، سونی و حتی اپل هم در این بخش گام برداشته‌اند و روش‌های مختلفی برای آن پیشنهاد کرده‌اند.

استایلوس و تاچ دقیق

 چرا دستاپ و لپ‌تاپ هنوز هم برای خلق محتوا، ویرایش اسناد آفیس مثل ورد و اکسل و پاورپوینت حرف اول را می‌زند؟

علاوه بر قدرت بالای سخت‌افزار، دقت موس هم مهم است.

با وجود آنکه وسایل ترکیبی که هم تبلت و هم لپ‌تاپ هستند، وضعیت رو به رشدی دارند، در برخی ابزارها با مشکل دقت روبرو می‌شویم. موس کامپیوتر هنوز هم بسیار دقیق است و نمی‌توان لمس با انگشت را جایگزین آن کرد. لمس با انگشت شاید ساده‌تر باشد اما مفیدتر نیست.

بزرگی کافی نیست، رزولوشن بالاتر دقت بالاتر می‌طلبد!

فبلت‌ها صرفاً گوشی بزرگ نیستند، کاربردهای گسترده‌ای دارند. ممکن است یک کاربر برای شغل خود از اکسل استفاده کند. در این صورت به نظر شما می‌توان با تاچ انگشتی که محل تماس را به اندازه‌ی چند ده پیکسل نشان می‌دهد، از اکسل استفاده کرد؟

استایلوس‌ها بهترین پاسخ برای این نیاز اساسی فبلت هستند. البته استایلوس‌ها هم دقیق و غیردقیق دارند.

چند استایلوس مختلف با دقت‌های متفاوت

چند استایلوس مختلف با دقت‌های متفاوت

هر استایلوسی استایلوس دقیق نیست!

نمونه‌ای که سامسونگ در گلکسی نوت استفاده می‌کند، صرفاً استایلوس نیست. سامسونگ از لایه‌ی دیجیتایزر واکام استفاده می‌کند که سطوح بسیار ضعیف فشار را هم حس می‌کند و در اپ‌های مختلفی مثل نقاشی یا اکسل می‌توان از سطوح مختلف، استفاده‌های متفاوتی کرد. برخی استایلوس‌های ساده دقتشان کمی بیشتر از انگشت است و حتی شاید برابر باشد! فوم گرد و بزرگ که برای ایجاد بار الکتریکی در برخی استایلوس‌ها استفاده شده، مثل کار با انگشت دست عمل می‌کند.

به شخصه دوست داشتم اپل هم در فبلت آیفون 6 پلاس چنین راه حلی را پیاده‌سازی کند، دقت نمایشگر آیفون 6 پلاس و قدرت پردازنده‌ی آن بسیار بالاست اما به نظر من جای یک استایلوس دقیق خالی است.

در نظر گرفتن استفاده‌ی یک دستی

اگر بخواهیم با یک دست از فبلت یا گوشی بزرگ استفاده کنیم، به دردسر می‌افتیم!

این برداشت اولیه کم‌کم تغییر کرده است چرا که سازندگان متوجه مشکلات شده‌اند و برای استفاده‌ی یک دستی، حالات خاصی در نظر گرفته‌اند. مثلاً صفحه کلید به گوشه‌ی صفحه جابجا شود، یا آیکان‌ها و مجموعه‌ی محتوای روی صفحه به محدوده‌ی قابل دسترسی با انگشت شصت منتقل شود.

فبلت خوب فبلتی است که با یک دست هم بتوان از آن استفاده کرد.

پیاده‌سازی خوب سیستم عامل و اپ‌ها تضمینی بر رضایت کاربر در هنگام استفاده با یک دست است. نمی‌توان انتظار داشت که کاربر همیشه با دو دست خود از فبلت استفاده کند. در واقع به تعریف فبلت بر‌می‌گردیم، فون + تبلت، بخشی از مأموریت آن ایفای نقش یک گوشی ساده است و بخش دیگر به امور تبلتی اختصاص یافته بنابراین باید بتوان با یک دست هم به راحتی از آن استفاده کرد.