بسیاری از اهالی وب برای مطالعه‌ی وب‌سایت‌های مختلف از سرویس‌ها و اپ‌های خبرخوان مثل Feedly ،Flym News Reader، Digg، Flipboard، Flyne و مانند اینها استفاده می‌کنند. در ادامه به بررسی اجمالی بهترین خبرخوان‌ها می‌پردازم.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

 یکی از اپلیکیشن‌های خوبی که قبلاً من و شما استفاده می‌کردیم Google Reader بود که متأسفانه گوگل آن را متوقف کرد و همه مجبور شدیم فید سایت‌ها را در دیگر سرویس‌ها و اپ‌ها مطالعه کنیم.

به شخصه از Feedly استفاده می‌کنم و چند سرویس مختلف دیگر را هم امتحان کرده‌ام. البته هر کدام از ما به تناسب نحوه‌ی استفاده و امکاناتی که از یک سرویس خبرخوان انتظار دارد ممکن است یکی از اپ‌ها را انتخاب کند. به عبارتی جمله‌ی معروف:

همیشه چیزی به عنوان بهترین نداریم!

در مورد اپ‌ها هم صادق است. در ادامه به بررسی اجمالی مزایا و معایب هر یک از سرویس‌ها می‌پردازم.

Feedly

فیدلی در سال 2014 یعنی همین چند ماه پیش گرفتار هکرها شد ولیکن هنوز هم کاربران آن بسیار زیاد است.

فیدلی صرفاً یک خبرخوان ساده نیست بلکه در آن به سرعت می‌توان فید وب‌سایت‌های مختلف را اضافه کرد. پیشنهاد می‌کنم اگر آن را امتحان نکرده‌اید حتماً به feedly سری بزنید و خودتان مشغول جست‌وجوی نام سایت‌های مورد علاقه‌ی خود شوید.

تصویری از ظاهر اپ خبرخوان Feedly

تصویری از ظاهر اپ خبرخوان Feedly

در ضمن فیدلی مثل سرویس‌های خوب دیگر دارای اپ موبایل برای سیستم عامل‌های مختلف مثل اندروید و ویندوز فون و iOS است که استفاده‌ی موبایل‌دوستان را ساده می‌کند.

آخرین ویژگی که شخصاً به وفور از آن استفاده می‌کنند اشتراک‌گذاری مطالب با دیگر اپ‌ها و همچنین امکان ایمیل کردن و ارسال به شبکه‌های اجتماعی است.

  • در مجموع می‌توان به فیدلی امتیاز 4 از 5 داد.

Flym News Reader

این سرویس هم شبیه فیدلی است که گزیده‌ای از موضوعات و وب‌سایت‌های جالب را نمایش می‌دهد و صد البته امکان اضافه کردن RSS سایت‌ها را دارد.

تصویری از ظاهر اپ خبرخوان Flym

تصویری از ظاهر اپ خبرخوان Flym

از ویژگی‌های این خبرخوان می‌توان به اشتراک‌گذاری با اپ‌های سازگار، علامت‌گذاری اخبار به عنوان مورد علاقه و حالت نمایش تمام صفحه اشاره کرد که به ویژه برای گوشی‌های کوچک بسیار مفید است.

می‌توان تم‌های مختلفی را انتخاب کرد و همچنین اپ را طوری تنظیم کرد که تنها وقتی با Wi-Fi به اینترنت دسترسی داریم، محتوای سایت‌ها را بارگذاری کند.

  • در مجموع این سرویس جالب هم نمره‌ی 3 از 5 دریافت می‌کند که البته به تناسب کاربرد می‌توان نقایص آن را نادیده گرفت و امتیاز کامل هم به آن داد.

Flipboard

فیلپ‌بورد است و حالت کتابی جالبش. این سرویس هم اپ مخصوص سیستم عامل‌های مختلف را دارد و به علاوه می‌توان گفت که از نظر گرافیکی زیباترین مورد است. حتی واسط گرافیکی آن در تبلت و گوشی متفاوت است که نشان می‌دهد سازندگان در تلاش برای عرضه‌ی بهترین واسط گرافیکی بوده‌اند.

فلیپ به معنی برگرداندن ورق است، دقیقاً کاری که در استفاده از فلیپ‌بورد باید انجام داد.

نکته‌ی دیگر این است که پس از نصب و در شروع استفاده، گزیده‌ای از بهترین مطالب دنیای وب در دسته‌ها و موضوعات مختلف قابل استفاده است.

تصویری از ظاهر اپ خبرخوان Flipboard

تصویری از ظاهر اپ خبرخوان Flipboard

ویژگی خاص دیگری که فلیپ‌بورد را متمایز می‌سازد، امکان اضافه کردن فید توییتر، فیس‌بوک، گوگل پلاس، لینکدین و اینستاگرام و بسیاری از سرویس‌های دیگر است.

در این اپ هم مثل فیدلی می‌توان مقالات را برای مطالعه در فرصتی دیگر علامت‌گذاری کرد.

یک ویژگی جالب دیگر امکان ایجاد مجلات شخصی با استفاده از مقالات انتخابی است. شما می‌توانید مجله‌ای ایجاد کنید و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. مطالب را هم از وب‌سایت‌های مختلف به آن اضافه کنید.

  • امتیازی که به فلیپ‌بورد تعلق می‌گیرد، 4 از 5 است.

Digg

دیگ در گذشته بیشتر شبیه صفحه اول وب‌سایت‌ها بود که در آن بهترین‌های وب جمع می‌شد. اما گویا سازندگان و توسعه‌دهندگان آن برنامه‌ی جدیدی برای آن دارند.

تصویری از ظاهر اپ خبرخوان Digg

تصویری از ظاهر اپ خبرخوان Digg

چند وقتی است که دیگ به سمت موفقیت‌های گذشته‌ی خود حرکت کرده است. در آن می‌توان به سادگی وارد کردن یک URL فید سایت‌ها را اضافه کرد و البته می‌توان از میان موضوعات مختلف به دنبال فید وب‌سایت‌های جالب گشت.

ویژگی برتری که در مورد دیگ مطرح است، کیفیت انتخاب مطالب آن است. در حقیقت به نظر می‌رسد که دیگ صرفاً با توجه به آمار و ارقام و الگوریتم‌های کامپیوتری مطالب برتر را انتخاب نمی‌کند بلکه یک انسان هوشمند مطالب را می‌خواند و بهترین‌ها را گزینش می‌کند.

برتری دیگر دیگ ظاهر ساده و خلوت آن و امکانات به اشتراک‌گذاری یا علامت‌گذاری مطالب موردعلاقه است که آن را به اپلیکیشنی کامل بدل می‌کند.

  • امتیازی که فعلاً می‌توان به دیگ داد، 5 است، امتیاز کامل. البته ممکن است باگ‌های ریز و نقایص کوچک آن به تدریج آشکار شود و نتوان گفت که بهترین است.

Flyne یک خبرخوان آفلاین

توضیح کوتاهی که نوشتم مورد برتری این اپ است که به شخصه برایم بسیار با ارزش است. ممکن است شما هم مثل من در مسافرت و رفت ‌و آمد روزانه‌ی خود نتوانید از اینترنت سریع استفاده کنید. در این صورت کار با اپ‌های دیگر تا حدی برایتان عذاب آور می‌شود. راه حل استفاده از اپ‌هایی نظیر Flyne است.

اشکال و نقصی که در این اپ وجود دارد این است که برای فعال کردن دسترسی به توییتر و فیدلی باید نسخه‌ی پولی آن را فعال کنید. در مورد سایر اپ‌های معرفی شده این موارد رایگان هستند.

تصویری از ظاهر اپ خبرخوان Flyne

تصویری از ظاهر اپ خبرخوان Flyne

ظاهر نرم‌افزار شبیه اپ توییتر برای اندروید است. امکانات معمول مثل به اشتراک‌گذاری مطالب یا ذخیره‌کردن برای مطالعه در فرصتی دیگر هم در این اپ پیش‌بینی شده است. امکان انتخاب تم و استفاده از ظاهر مشکی که برای مطالعه در تاریکی مناسب است و همچنین فونت از امکانات این اپ است که نظیر آن در فیدلی و برخی اپ‌های دیگر وجود دارد.

  • امتیازی که به این اپ می‌توان داد 3 از 5 است گرچه قابلیت مطالعه‌ی آفلاین ممکن است نظر شما را به امتیاز کامل متمایل کند.

 کدام مورد بهتر است؟

همان‌طورکه در ابتدای مطلب اشاره کردم، واژه‌ی بهترین در دنیای گوشی و تبلت و کامپیوتر و نرم‌افزارها بی معنی است. هر یک از اپ‌های معرفی شده برای گروهی بهترین هستند و برای گروهی دیگر بدترین!

اگر مثل من از وب‌سایت‌های بسیاری دیدن می‌کنید و مرتباً مشغول مطالعه هستید، فیدلی بهترین است. اگر مطالعه‌ی زیادی دارید ولیکن تعداد منابع موردعلاقه‌ی محدودتری می‌خواهید، فلیپ‌بورد و واسط گرافیکی زیبای آن بهترین است.

Flym هم اپ جالبی است اما Flyne با قابلیت مطالعه‌ی آفلاین، کاربری خاص برای ما ایرانی‌ها دارد. با وای-فای دانلود کنیم و بعداً بخوانیم. در نهایت به Digg می‌رسیم که کیفیت گزینش مطالب آن بسیار عالی است و ما را از سر زدن به وب‌سایت‌های مختلف و ناآشنا بی‌نیاز می‌کند. البته واسط گرافیکی جمع و جوری هم دارد که برای گوشی‌های کوچک ارزشمند است.