ای‌ام‌دی کارت گرافیک دیگری از سری ۶۰۰۰ را معرفی کرد. مدل RX 6600 XT از لحاظ معماری مشابه RX 6900 XT و دیگر مدل‌های سری ۶۰۰۰ است ولیکن تراشه‌ی مرکزی آن کوچک‌تر است و واحدهای پردازشی کمتری دارد. همه‌ی مشخصات تراشه‌ی مرکزی این کارت گرافیک هنوز اعلام نشده ولیکن اعداد مهم که تخمینی از قدرت پردازشی این مدل به دست می‌دهد، اعلام شده است.

در ادامه به بررسی مشخصات این کارت گرافیک و قدرت پردازشی آن می‌پردازیم.

مشخصات مهم و کلیدی RX 6600 XT

ای‌ام‌دی پس از معرفی چند کارت گرافیک پرچم‌دار سری ۶۰۰۰، مدل‌های میان‌رده و پایین‌رده را تدریجاً معرفی می‌کند. مدل جدید RX 6600 XT است که با توجه به قیمت آن در زمان معرفی که ۳۷۹ دلار است، محصولی میان‌رده محسوب می‌شود.

مهم‌ترین مشخصه‌ی این کارت گرافیک از نگاه گیمرها، قدرت پردازشی خام آن است که بنابر اطلاعات موجود، ۹.۷ ترافلاپس است. اگر بخواهیم با کنسول‌های بازی جدید یعنی پلی استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس مقایسه کنیم، قدرت این کارت گرافیک با کمی اورکلاک کردن، برابر می‌شود حال آنکه قیمت بالایی دارد. البته برای گیمرها، تهیه کردن بازی با قیمت پایین نیز بسیار مهم است و شاید ترجیح بدهند کمی بیشتر هزینه کنن و سیستم گیمینگ تهیه کنند و در مقابل بازی‌های کرک شده را با هزینه‌ی بسیار پایین، دانلود کنند.

برای مقایسه‌ی اعداد دقیق‌تر به مقاله‌ی زیر توجه فرمایید:

اما به سایر مشخصات کارت گرافیک بپردازیم:

احتمالاً نام تراشه‌ی مرکزی این کارت گرافیک، Navi 23 است و با لیتوگرافی ۷ نانومتری TSMC تولید شده است. معماری این تراشه، RDNA2 است، درست مثل چند محصول دیگر سری ۶۰۰۰. تعداد ترانزیستورها مشخص نشده ولیکن تعداد واحدهای پردازشی ۳۲ عدد است و در مجموع ۲۰۴۸ هسته‌ی پردازش گرافیکی موجود است.

مقدار کش Infinity این تراشه، ۳۲ مگابایت است. تعداد واحدهای پردازش گرافیکی مربوط به رهگیری پرتو یا Ray Tracing نیز ۳۲ عدد است. تعداد واحدهای نگاشت بافت یا TMU در این مدل ۱۲۸ عدد است. تعداد خروجی‌های رندر اعلام نشده ولیکن احتمالاً ۴۸ عدد است.

سرعت کلاک تراشه‌ی مرکزی این کارت گرافیک در حالت بوست ۲۳۵۹ مگاهرتز است و سرعت کلاک پایه اعلام نشده است.

در کنار تراشه‌ی مرکزی، از ۸ گیگابایت رم ویدیویی استفاده شده که سرعت آن ۱۶ گیگابیت بر ثانیه است. پهنای باس نیز ۱۲۸ بیت است. بنابراین به پهنای باند ۲۵۶ گیگابیت بر ثانیه‌ای رم ویدیویی میرسیم.

بنابر اعلام AMD، توان طراحی حرارتی این کارت گرافیک، ۱۶۰ وات است و همان‌طور که اشاره کردیم قیمت آن در زمان معرفی رسمی که ۱۱ آگوست است، ۳۷۹ دلار خواهد بود.

از تکنولوژی‌های مربوط به معماری RDNA2 که در این کارت گرافیک نیز پشتیبانی می‌شود، می‌توان به Smart Access Memory یا دسترسی هوشمند به حافظه‌ی ویدیویی اشاره کرد که استفاده از حافظه‌ی کارت گرافیک را بهینه می‌کند. Radeon Anti-Lag و FidelityFX Super Resolution نیز پشتیبانی می‌شود که البته در محصولات NVIDIA نیز مشابه این موارد وجود دارد.

مشخصات کارت گرافیک RX 6600 XT و مقایسه عملکرد آن در بازی‌ها

بنچ‌مارک اولیه و مقایسه سرعت اجرای بازی‌ها با RX 6600 XT

ای‌ام‌دی طبق معمول نموداری ساده برای مقایسه کردن سرعت اجرای بازی‌های مختلف توسط کارت گرافیک جدید منتشر کرده و آن را با کارت گرافیک رقیب که RTX 3060 انویدیاست، مقایسه کرده است. ادعای ای‌ام‌دی این است که این مدل جدید به صورت متوسط ۱۵ درصد سریع‌تر از RTX 3060 است. مقایسه کنید:

مشخصات کارت گرافیک RX 6600 XT و مقایسه عملکرد آن در بازی‌ها

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، در برخی از بازی‌ها، کارت گرافیک انویدیا سریع‌تر است اما در بیشتر عناوین، تفاوت محسوسی بین عملکرد این دو مدل دیده می‌شود. به علاوه دقت داشته باشید که در هیچ یک از بنچ‌مارک‌ها، تکنولوژی DLSS انویدیا و همین‌طور FidelityFX Super Resolution ای‌ام‌دی فعال نبوده است. به علاوه Ray Tracing نیز غیرفعال بوده است. طبعاً فعال کردن این موارد نتایج را کم و بیش تغییر می‌دهد.

ای‌ام‌دی در مقایسه‌ی دیگری، مدل جدید را با مدل مشابه از نسل پیشین که RX 5600 XT است، قیاس کرده است. تفاوت سرعت اجرای بازی‌ها، در حد ۱.۴ الی ۱.۷ برابر است که نشان از افزایش قابل توجه قدرت پردازشی نسل جدید نسبت به کارت گرافیک‌های سال قبل دارد.

به زودی کمپانی‌های شریک ای‌ام‌دی، از تراشه‌ی مرکزی این کارت گرافیک برای طراحی کارت گرافیک‌های مشابه استفاده خواهند کرد. ممکن است با توجه به توان طراحی حرارتی ۱۶۰ وات، مدل‌هایی از این کارت گرافیک با ابعاد کوچک‌تر معرفی شود ولیکن مدل‌های مخصوص اورکلاک، احتمالاً از کولینگ حجیم‌تر و سنگین‌تر با لوله‌های حرارتی بیشتر و همین‌طور ۲ یا حتی ۳ عدد فن بهره می‌برند. باید منتظر محصولات ایسوس، ای‌اس‌آی، گیگابایت، زوتک و غیره باشیم.