برای جلوگیری از Shut Down شدن ویندوز چه باید کرد؟ همان‌طور که می‌دانید ویندوز به روش‌های مختلف Shut down یا خاموش می‌شود. از صفحه‌ی قفل و استارت منو گرفته تا بخش Administrative Tools و روش‌های پیچیده‌تر اما سوال این است که اگر بخواهیم مانع خاموش شدن سیستم توسط دیگر کاربران یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ شویم، چه باید کرد؟ با ما باشید.

چرا جلوی خاموش شدن سیستم را بگیریم؟

شاید اینترنت شما کند است و فایلی در حال دانلود دارید و متأسفانه قابلیت ریزیوم (resume) برای از سرگیری دانلود یک فایل خاص، وجود ندارد! شاید پردازشی مثل تبدیل ویدیو، محاسبه و تحلیل توسط یک نرم‌افزار مهندسی، پردازش و ویرایش یک ویدیو و ... را اجرا کرده‌اید و نباید سیستم خاموش شود. دلایل بسیار متنوعی برای این تصمیم ساده وجود دارد اما پاسخ مسأله چیست؟ آیا می‌توان مانع خاموش کردن سیستم توسط دیگر کاربران شد؟ شاید شخصی دیگری از حساب کاربری خود وارد ویندوز شده و پس از پایان کار خویش، سیستم را خاموش کند.

چطور می‌توان از این اقدام ناگوار جلوگیری کرد؟

ویرایش رجیستری ویندوز و حذف قابلیت shutdown از دیگر حساب‌های کاربری

اگر نگارش خانگی ویندوز یا Windows Home را نصب کرده‌اید، باید Windows Registry را ویرایش کنید. در نگارش Pro یا Enterprise روش دیگری هم وجود دارد که ساده‌تر است: استفاده از Group Policy Editor که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. دقت کنید که قبل از ویرایش رجیستری، باید وارد حساب کاربری شخص موردنظر شوید و خاموش کردن را غیرفعال کنید. برای تک‌تک حساب‌ها، باید مراحل را تکرار کنید.

ویرایش رجیستری ویندوز بدون آگاهی قبلی، خطرناک است! مراحل را دقیق انجام دهید.

قدم اول: با کلید ترکیبی ویندوز+R پنجره‌ی Run نمایش داده می‌شود. عبارت regedit را وارد کرده و کلید اینتر را فشار دهید. اگر پیامی در مورد اجازه‌ی تغییر نمایش داده شده، اجازه‌ی دسترسی را صادر کنید و نگران نباشید.

در پنجره‌ی ادیتور رجیستری، سمت چپ برای انتخاب کلیدهای رجیستری کاربرد دارد. مسیر زیر را در این بخش، دنبال کنید:

HKEY_CURRENT_USER \ Software\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Policies\  Explorer

قدم دوم: ایجاد کلید جدید و ویرایش آن است. در پوشه‌ی اکسپلورر، یک کلید 32 بیتی جدید بسازید. کافی است روی این پوشه راست کلیک کرده و مسیر New > DWORD 32-bit را دنبال کنید. نام کلید جدید NoClose است، این نام را در دایلاگ‌باکس ایجاد کلید جدید، وارد کنید.

[caption id="attachment_26446" align="aligncenter" width="650"]ویرایش رجیستری ویندوز ویرایش رجیستری ویندوز[/caption]

پس از بستن دایلاگ‌باکس ایجاد کلید، روی کلید جدید دابل‌کلیک کنید و مقدار آن یا به عبارت دیگر Value data را 1 انتخاب کنید. روی دکمه‌ی OK کلیک کنید و از رجیستری ادیتور خارج شده و سیستم را ری‌استارت کنید. اگر همه‌چیز صحیح باشد، با ورود به حساب کاربری موردنظر، امکان Shut down کردن به روش‌های مختلف وجود ندارد. در استارت منو، صفحه‌ی قفل و با زدن کلید ترکیبی آلت و F4، دکمه‌ی شات دان نمایان نمی‌شود. با زدن کلید میانبر پیام محدودیت نمایان خواهد شد:

[caption id="attachment_26447" align="aligncenter" width="650"]چطور مانع خاموش کردن سیستم ویندوزی توسط دیگران شویم؟ محدودیت حساب کاربری در خاموش کردن سیستم ویندوزی[/caption]

قدم سوم: دو روش برای خاموش کردن باقی مانده، زدن کلید پاور که می‌توان در کنترل پنل وظیفه‌ی این کلید را تغییر داد تا سیستم خاموش نشود و سپس کاربر را از دسترسی به کنترل پنل محروم کرد. روش دیگر استفاده از کامند پرامپت ویندوز و وارد کردن دستور خاموشی که این مورد هم با غیرفعال کردن کامند پرامپت ممکن می‌شود و البته باید اجرای اسکریپت‌ها که معمولاً پسوند BAT دارند را هم محدود کرد.

برای فعال کردن مجدد قابلیت خاموشی ویندوز، کافی است کلید رجستری موردبحث را پاک کنیم.

استفاده از Group Policy برای حذف قابلیت خاموشی از ویندوز

قدم اول: در ویندوز پرو یا اینتپرایز، فایل MSC که برای کاربران خاص ساخته‌اید را پیدا کنید، روی آن دابل‌کلیک کرده و روی دکمه‌ی Yes کلیک کنید تا امکان ایجاد تغییرات فعال شود. در پنجره‌ی Group Policy این کاربران از سمت چپ مسیر زیر را دنبال کنید:

User Configuration > Administrative Templates > Start Menu and Taskbar

قدم دوم: از سمت راست روی عبارت Remove and prevent access to the Shut Down, Restart, Sleep, and Hibernate commands دابل‌کلیک کنید.

[caption id="attachment_26448" align="aligncenter" width="650"]چطور مانع خاموش کردن سیستم ویندوزی توسط دیگران شویم؟ ویرایش Group Policy برای یک حساب کاربری[/caption]

در دایلاگ باکس باز شده، Enabled را انتخاب کنید که به معنی حذف دستورات خاموشی، هایبرنیت، اسلیپ و ری‌استارت است!

[caption id="attachment_26449" align="aligncenter" width="650"]چطور مانع خاموش کردن سیستم ویندوزی توسط دیگران شویم؟ حذف قابلیت خاموشی، ری‌استارت، هایبرنیت و اسلیپ ویندوز[/caption]

برای آزمودن روش دوم از Local Group Policy Editor خارج شوید، سیستم را ری‌استارت کرده و وارد حساب کاربری مورد بحث شوید. اگر حساب‌های کاربری زیاد باشد، می‌توان یک گروه خاص تعریف کرد و تغییرات را گروهی اعمال نمود که روش سریع‌تری است. برای فعال کردن مجدد، کافی است مراحل فوق را تکرار کرده و عبارت Disabled را در دایلاگ‌باکس نهایی انتخاب کرد.