حسگر IMX260 سونی که به عنوان حسگری خاص در گلکسی اس7 و گلکسی اس7 اج به کار رفته، فوکوس دقیق و سریعی با روش تشخیص فاز دارد. سامسونگ به تکنولوژی خاص این حسگر، Dual Pixel می‌گوید که البته قبلاً در EOS 80D کانن نیز پیاده‌سازی شده است. در ادامه با مفهوم دوآل پیکسل و مزایا و معایب آن آشنا می‌شویم.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

ماژول دوربین گلکسی اس7

ماژول دوربین گلکسی اس7

سامسونگ گشادگی نسبی دیافراگم را هم افزایش داده است، F/1.7 به جای F/1.9 سابق که حتی بزرگ‌تر از دیافراگم F/1.8 ال‌جی جی4 و ال‌جی جی5 است! در واقع قبلاً چنین دیافراگم وسیعی در گوشی‌ها دیده نشده است.

نتیجه‌ی دو تغییر ایجاد شده آن است که جذب نور 95 درصد بهتر از گلکسی اس6 است.

برآمدگی بخش دوربین هم کمتر شده و زیبایی گوشی را بیشتر کرده است، دقت کنید که عدد دقیق در طراحی هایی، 0.46 میلی‌متر است.

برآمدگی دوربین در گلکسی اس7 کمتر از گلکسی اس6 است.

برآمدگی دوربین در گلکسی اس7 کمتر از گلکسی اس6 است.

اما به دوآل پیکسل بپردازیم، برتری جالب دوربین گلکسی اس7 و برادران آن.

تکنولوژی Dual Pixel چیست، چطور کار می‌کند؟

تکنولوژی دوآل پیکسل اساساً چیزی جز تکنولوژی تشخیص فاز در فوکوس خودکار نیست. در روش تشخیص فاز، دیودهای نوری بسیار کوچک روی حسگر قرار می‌گیرد که در حقیقت ابعادی در حد پیکسل دارد. تعداد این پیکسل‌ها کم است و در حد 5 الی 10 درصد مجموع پیکسل‌هاست. پیکسل‌های تشخیص فاز به صورت جفتی عمل می‌کنند و دو تصویر متفاوت ایجاد می‌شود. اگر فوکوس دقیق باشد، ناحیه‌ی موردنظر عکاس در دو تصویر یکسان است و در غیر این‌صورت نیاز به افزایش یا کاهش فاصله‌ی لنز و حسگر است. در حقیقت تشخیص فاز برگرفته از عملکرد چشم انسان در فوکوس است، چشم چپ یک تصویر را می‌بیند و چشم راست، تصویر دیگر را.

فتودیودهای معمولی و تشخیص فاز در حسگر دوربین EOS 70D کانن

فتودیودهای معمولی و تشخیص فاز در حسگر دوربین EOS 70D کانن

برای توضیح کامل به دانش‌نامه‌ی اینتوتک مراجعه فرمایید و دقت کنید که روش تشخیص تضاد و فوکوس لیزری هم مزایای خاص خود را دارند. معمولاً ترکیب تشخیص فاز با تشخیص تضاد در محصولات به کار می‌رود و نام فوکوس هیبریدی یا ترکیبی روی آن گذاشته می‌شود.

اپل در زمان معرفی آیفون 6، به پیکسل‌های موردبحث پیکسل فوکوس (Focus Pixels) می‌گفت تا تفاوتی در حد برند ایجاد کند اما در حقیقت تشخیص فاز قدمت زیادی دارد و پدیده‌ی جدیدی نیست.

تشخیص فاز روشی است که بیشتر در گوشی‌های رده‌اول، دوربین‌های نیمه‌‌حرفه‌ای و حرفه‌ای به کار رفته است و با آن آشنایی داریم. حال سامسونگ تشخیص فاز را جامع‌تر پیاده‌سازی کرده و نامش را Phase Detection 2.0 گذاشته است. تشخیص فاز 2 قبلاً در هیچ گوشی رده‌اولی به کار نرفته است. اساس روش سامسونگ همان تشخیص فاز است و تفاوت در این است که تعداد پیکسل‌های تشخیص فاز درست مشابه پیکسل‌های معمولی است و به عبارتی 100 درصد است.

تشخیص فاز 2 در حسگر IMX260 و گوشی‌های گلکسی اس7، گلکسی اس7 اج و پرچم‌داران جدید سامسونگ

تشخیص فاز 2 در حسگر IMX260 و گوشی‌های گلکسی اس7، گلکسی اس7 اج و پرچم‌داران جدید سامسونگ

و نتیجه چیست؟ سرعت فوکوس افزایش پیدا می‌کند چرا که اگر پیکسل‌‎ها بیشتر باشند، تصویر دقیق‌تر و واضح‌تر است و نتیجه راحت‌تر محاسبه می‌شود.

مقایسه‌ی ویدیویی بین سرعت فوکوس گلکسی اس7 و گلکسی اس6 داشته باشیم:

(برای تماشای نسخه‌ی HD روی آیکان HD در گوشه‌ی پایین ویدیو کلیک کنید)

بله، به نظر می‌رسد که گلکسی اس7 در فوکوس بسیار عجول است و گاهی زمان لازم برای فوکوس را حس نمی‌کنیم!

آیا Dual Pixel پدیده‌ی نوین دنیای گوشی است؟

دوآل پیکسل قبلاً در دوربین‌هایی مثل کانن EOS 80D و EOS 70D به کار رفته و مقوله‌ی جدیدی نیست. ممکن است سامسونگ و اپل در نام‌گذاری و تبلیغات خود، از تکنولوژی پیکسل‌های فوکوس و تشخیص فاز 2 سخن بگویند اما حرفه‌ای‌ها به خوبی می‌دانند که برند جدید برای ایده‌‌های تکراری و آنچه موجود است، پدیده‌ی جدیدی نیست.

دوربین Canon EOS 70D مجهز به فوکوس تشخیص فاز Dual Pixel

دوربین Canon EOS 70D مجهز به فوکوس تشخیص فاز Dual Pixel

ویدیوی زیر مقایسه‌ای بین سرعت فوکوس گلکسی اس7 اج و دوربین حرفه‌ای کانن است، ببینیم اس7 در برابر EOS 70D از نظر دقت و سرعت فوکوس چگونه عمل می‌کند:

(برای تماشای نسخه‌ی HD روی آیکان HD در گوشه‌ی پایین ویدیو کلیک کنید)

همان‌طور که شاهد هستید، گمراه کردن حسگر و لنز گلکسی اس7 اج بسیار مشکل است و حتی سریع‌تر از آنچه در EOSها تجربه کرده‌ایم، فوکوس می‌کند. البته دقت کنید که EOS 70D یک عکاس خوب و سریع است و نه دوربین فیلم‌برداری که می‌بایست فوکوسی بسیار سریع و دقیق داشته باشد.

شاید در حال حاضر تنها رقیب احتمالی Dual Pixel در عرصه‌ی گوشی، حسگرهای جدید سونی مجهز به فوکوس هیبریدی پیش‌رونده باشد، مثل روشی که در IMX318 پیاده‌سازی شده است.