گوشی‌های امروزی پردازش تصویر فوق‌العاده‌ای دارند و حسگرها هم پیشرفته‌تر و سریع‌تر شده و در نتیجه فیلم‌برداری 4K در رده‌اول‌ها متداول است. اما فیلم 4K گوشی با دوربین‌های فیلم‌برداری و عکاسی، متفاوت است یا همان کیفیت را دارد؟ در ادامه به این سوال اساسی پاسخ می‌دهیم.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

تفاوت رزولوشن اولترااچ‌دی یا UHD یا UHD 4K با DCI 4K

تفاوت رزولوشن اولترااچ‌دی یا UHD یا UHD 4K با DCI 4K

استاندارد دیگر که در عرصه‌ی سینما کاربرد دارد، DCI (مخفف Digital Cinema Initiatives به معنی کنسرسیوم ابتکارات سینمای دیجیتال) است.منظور از 4K به صورت دقیق، رزولوشن 4096 در 2160 پیکسل است. در این صورت نسبت تصویر تقریباً 1.9 یا 19 به 10 است. این رزولوشن چیزی است که توسط استدیوهای فیلم‌برداری، سینما و تلویزیون به کار می‌رود، برعکس UHD 4K که بیشتر در محصولات ویژه‌ی مصرف‌کنندگان عمومی کاربرد دارد.

تفاوت رزولوشن اولترااچ‌دی یا UHD یا UHD 4K با DCI 4K

تفاوت رزولوشن اولترااچ‌دی یا UHD یا UHD 4K با DCI 4K

طبعاً مصرف‌کنندگان عادی می‌خواهند ویدیویی که با گوشی خود تهیه کرده‌اند را بدون وجود حاشیه‌های خالی و یا کشیده شدن در تلویزیون خود تماشا کنند. بنابراین نسبت تصویر 16 به 9 و در نتیجه اولترااچ‌دی انتخاب بهتری برای عموم مصرف‌کنندگان است.

دوربین‌های 4K، تفاوت‌ها و شباهت‌ها با دوربین گوشی‌ها

دوربین‌های DSLR با قابلیت فیلم‌برداری 4K در ارزان‌ترین حالت، مثل گوشی‌های رده‌اول 600 تا 700 دلار قیمت دارند و قیمت نمونه‌های رده‌اول به چند هزار دلار می‌رسد. تفاوت بین DSLRهای ارزان و گران در این است که نمونه‌های چند هزار دلاری، حسگر فول‎ فریم، پردازش تصویر و قابلیت‌های بهتر و لنز مرغوب‌تری دارند. طبعاً کاربری این دوربین‌ها در درجه‌ی اول برای عکاسی است و ممکن است Camcorder یا دوربین فیلم‌برداری با قیمت مشابه، کیفیت فیلم‌برداری بهتری داشته باشد. کیفیت صدا هم تفاوت مهم دیگری است.

امکانات بیشتر، فیلم‌برداری و عکاسی در نور کمتر و حسگر بزرگ‌تر

تفاوت اصلی یک دوربین DSLR و یک گوشی با قیمت مشابه در این است که حسگر دوربین DSLR و امکانات آن به مراتب بهتر است. شاید هر دو فیلم 4K و تصاویر 16 مگاپیکسلی ارایه کنند اما تفاوت ابعاد حسگر به این معنی است که میزان نویز (جزئیات ریز و غیرواقعی) و امکاناتی مثل عکاسی در نور بسیار کم در دوربین DSLR یافت می‌شود و در دوربین گوشی‌ها، خیر. لنز دوربین‌های DSLR معمولاً به صورت تعویض‌شدنی طراحی می‌شود، از این رو اگر به لنز تله و یا برعکس، چشم‌ماهی نیاز داشته باشیم، کافی است صرفاً هزینه‌ی کیت لنز جدید را پرداخت کنیم. بدنه‌ی دوربین تغییر نمی‌کند.

دوربین‌های 4K حرفه‌ای قیمت بالاتر از 15 هزار دلار دارند و در این مقایسه، جای نمی‌گیرند، در حقیقت صنعت سینما و تلویزیون از چنین مدل‌های گران‌قیمتی استفاده می‌کند. در چنین دوربین‌هایی حسگر و پردازش تصویر به قدری سریع است که می‌توان ویدیوی 4K با فریم‌ریت 155 و حتی در مدل‌های حرفه‌ای‌تر، ویدیوهای اسلوموشن 1000 فریم بر ثانیه‌ای تهیه کرد.

بهینه‌سازی ویدیو و عکس، حتی مهم‌تر از حسگر است

پردازش تصویر در فیلم‌برداری و عکاسی اهمیت بسیار زیادی دارد و شاید از حسگر هم مهم‌تر باشد! حتی اگر حسگر به کار رفته در بخش دوربین آیفون 6s و گلکسی اس6 یکسان باشد هم پردازش تصویر می‌تواند ظاهر ویدیو را متحول کند. وضوح لبه‌ها، نویز و جزئیات دو فریم مشابه را مقایسه کنید:

کیفیت فیلم‌برداری گلکسی اس6 اج در مقایسه با آیفون 6s Plus

کیفیت فیلم‌برداری گلکسی اس6 اج در مقایسه با آیفون 6s Plus

مقایسه‌ی کیفیت فیلم‌برداری برخی گوشی‌ها با برخی دوربین‌های DSLR

ویدیوهای 4K بسیار حجیم هستند، اگر می‌خواهید مقایسه‌ی دقیقی داشته باشید، بهتر است ویدیو را دانلود کرده و سپس به دقت بررسی کنید.

نمونه‌ی اول: مقایسه‌ی LG G Flex2 با Canon XC10 و Panasonic G7

کانن XC10 قیمتی در حد 2000 دلار دارد، حسگر آن 1 اینچی است (9 برابر حسگرهای 1/3 اینچی متداول در گوشی‌ها) و نرخ فیلم‌برداری آن 4K@30 است. پاناسونیک G7 هم حسگر 4/3 اینچی دارد و قیمت آن 1000 دلار است. نرخ‌فیلم‌برداری آن مثل کانن XC10 است. بیت‌ریت ویدیوی 4K گوشی جی فلکس2 و دوربین کانن و پاناسونیک به ترتیب 200 و 305 و 100 مگابیت بر ثانیه است.

وضوح تصویر و  پرتوگیری مناسب

تصویر اول پرتوگیری مناسب در گوشی ال‌جی و دوربین پاناسونیک را آشکار می‌کند. جزئیات ویدیو و وضوح لبه‌ها در G7 پاناسونیک بسیار خوب است، به خصوص اگر به نرده‌های بالای ساختما و نوشته‌ها توجه کنید. کانن تا حدی مات به نظر می‌رسد و گویا پرتوگیری کافی نبوده و یا پردازش تصویر به افزایش وضوح لبه‌ها بهای اندکی داده است. در مقابل پاناسونیک در افزایش وضوح لبه‌ها زیاده‌روی کرده و پدیده‌ی حلقه‌زنی (حاشیه‌ی سیاه و سفید در لبه‌ها) نمایان است. به پلاک خودرو دقت کنید:

مقایسه کیفیت ویدیوی 4K دوربین‌های کانن XC10 و پاناسونیک G7 با ال‌جی F Flex2

مقایسه کیفیت ویدیوی 4K دوربین‌های کانن XC10 و پاناسونیک G7 با ال‌جی F Flex2

محدوده‌ی دینامیکی و وضوح

تصویر دوم محدوده‌ی دینامیکی که تا حدی به حسگر مربوط است را نشان می‌دهد. تاریک‌ترین و روشن‌ترین نقاط تصویر را مقایسه کنید، به نظر می‌رسد که کانن جزئیات بیشتری را ذخیره کرده و در حقیقت بخش‌های کاملاً سیاه یا کاملاً سفید، کمتر است. وضوح لبه‌ها مثل تصویر فوق است و G Flex2 عملکرد متعادل‌تری دارد، حتی با وجود اینکه حسگر آن بسیار کوچک‌تر است:

مقایسه کیفیت ویدیوی 4K دوربین‌های کانن XC10 و پاناسونیک G7 با ال‌جی F Flex2

مقایسه کیفیت ویدیوی 4K دوربین‌های کانن XC10 و پاناسونیک G7 با ال‌جی F Flex2

نمونه‌ی سوم: آیفون 6s و گلکسی اس6 و GoPro 4 با دوربین Sony A7R II

ویدیوی زیر نشان می‌دهد که دوربین DSLR قدرتمندی که سونی سال پیش معرفی کرده، تفاوت شگرفی با گلکسی اس6 و آیفون 6s ندارد. بررسی کنید:

www.youtube.com/watch?v=xSGEESvuuiM

جمع‌بندی

با پیشرفت پردازش تصویر و حسگر در گوشی‌های امروزی، خرید دوربین DSLR چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. گاهاً کیفیت فیلم‌برداری 4K گوشی‌ها بهتر از دوربین‌هایی با قیمت 2 یا 3 برابر و حتی بیشتر است اما وقتی در شرایط خاص مثل لرزش زیاد، نور کم، عکاسی و فیلم‌برداری از فاصله‌ی زیاد و مانند آن از دوربین استفاده کنیم، تفاوت جدی است. در واقع DSLR برای عکاسی و فیلم‌برداری غیرحرفه‌ای و حتی نیمه‌حرفه‌ای، مناسب نیست و تنها برای عکاسان حرفه‌ای انتخابی منطقی به حساب می‌آید.

در شرایط معمولی دوربین گوشی‌ها کیفیت و امکانات خوبی دارد. به خصوص که در اندروید 5 واسط برنامه‌نویسی بخش دوربین متحول شده و سازندگان می‌توانند امکانات و تنظیمات دوربین را تکمیل کنند. ویندوز فون و ویندوز 10 موبایل نیز پیشاپیش با قابلیت‌های کامل اپ دوربین، وارد میدان شده است و رقابت جدی موجب پیشرفت بیشتر محصولات رده‌اول اندرویدی و ویندوز و همین‌طور آیفون‌ها و آیپدها می‌شود.