نرخ نمونه برداری در موس، سرعتی است که موس به نوسازی اطلاعات و تشخیص موقعیت خود می‌پردازد. در موس‌های مخصوص بازی بیشتر است و در موس‌های معمولی کمتر.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

نرخ نمونه‌برداری در موس

در هر ثانیه برای مشخص کردن موقعیت نشانگر موس، به طور کلی 125 بار اندازه‌گیری صورت می‌گیرد. اصطلاحاً گفته می‌شود که نرخ نمونه‌برداری یا Polling Rate موس، 125 هرتز یا 125 بار در ثانیه است.

 

موقعیت موس روی مانیتور با X و Y مشخص می‌شود

موقعیت موس روی مانیتور با X و Y مشخص می‌شود

موس حرفه‌ای چطور؟

محاسبات فوق برای یک موس ساده است. موس‌های گیمینگ، نرخ نوسازی یا به اصطلاح Polling Rate بالاتری مثل 500 هرتز و حتی 1000 هرتز دارند و این یعنی در یک ثانیه 500 و 1000 بار وضعیت را گزارش می‌کنند.

از طرف دیگر همان‌طور که اشاره کردیم، در حالت بسیار ساده برای مولفه‌ی طول و عرض 1 بایت استفاده می‌شود. هر بایت دارای 8 بیت است و این یعنی 2 به توان 8 حالت. 256 حالت برای طول و 256 حالت برای عرض. واضح است که وقتی رزولوشن نمایشگر 1920 در 1080 پیکسل باشد، با این مقدار داده نمی‌توان موقعیت را دقیق مشخص کرد. بنابراین باید پهنای باند افزایش یابد.

در مجموع وقتی یک موس گیمینگ رده متوسط را بررسی می‌کنیم، فرکانس 500 هرتز برای نمونه برداری و همچنین دقتی مثل 2000 نقطه در اینچ، پهنای باند چند برابری لازم دارد که نهایتاً به سرعت پورت USB 1.0 هم نزدیک نیست!

دقت کنید که در مورد موس‌های حرفه‌ای که برای بازی‌خورها بسیار جذاب است، نرخ نمونه‌برداری بالا منجر به مصرف باتری بیشتر هم می‌شود. بنابراین اگر موس بی‌سیم باشد، بهتر است نرخ نمونه‌برداری را با نرم‌افزارهایی که معمولاً سازنده برای محصولات خود عرضه می‌کند، کاهش دهیم. تصویر زیر نمونه‌ای از این نرم‌افزارهاست:

تنظیم Polling Rate در موس لاجیتک

تنظیم Polling Rate در موس لاجیتک

مطابق تصویر فوق می‌توان نرخ نمونه‌برداری موس لاجیتک را تنظیم نمود و از خالی شدن سریع باتری آن اطمیمان حاصل کرد.

نرخ نمونه‌برداری یک پورت یا باس ارتباطی و رابطه‌ی آن با لگ یا تأخیر

وقتی موس را حرکت می‌دهیم، به نظر می‌رسد که نشانگر آن روی صفحه مانیتور به صورت آنی حرکت می‌کند اما اگر زمان را کند کنیم، تأخیر کوچک را کاملاً تشخیص خواهیم داد. موضوع رسیدن بسته‌های اطلاعات نیست بلکه مدت زمان لازم برای جابجایی اطلاعات است که با کلمه‌ی تأخیر توصیف می‌شود.

فرکانس نمونه‌برداری یا همان Polling Rate در مورد پورت یو‌اس‌بی در حالت عادی 125 هرتز است. بنابراین در یک ثانیه 125 نمونه داده می‌توان ارسال و دریافت کرد. فاصله‌ی زمانی بین هر بار نمونه‌برداری، 1000 میلی‌ثانیه تقسیم بر 125 است که 8 میلی‌ثانیه می‌شود. پس تأخیر در بدترین شرایط ممکن، کمتر از 8 میلی‌ثانیه است.

نمونه‌برداری و تأخیری که بخشی از یک بازه است

نمونه‌برداری و تأخیری که بخشی از یک بازه است

توجه کنید که در یک بازه‌ی 8 میلی‌ثانیه‌ای قرار است یک بسته‌ی اطلاعات منتقل شود، مسلماً به تمام بازه نیازی نیست و در کسری از 8 میلی‌ثانیه، کار به اتمام می‌رسد. بنابراین تأخیر کوچک‌تر از 8 میلی‌ثانیه است و نه برابر با تمام بازه‌ی 8 میلی‌ثانیه‌ای.

می‌توان سرعت نمونه‌برداری را به ارقام بالاتری مثل 1000 هرتز افزایش داد. لذا فرقی نمی‌کند که از کدام نسخه‌ی یو‌اس‌بی استفاده کنیم، هر کدام که باشد، مطابق با جدول زیر، فاصله‌ی بین هر بار نوسازی وضعیف موس محاسبه می‌شود:

جدول فرکانس نمونه‌برداری و بیشترین تأخیر ممکن در مورد موس‌ها
فرکانس نمونه‌برداری (هرتز) تأخیر (میلی‌ثانیه)
125 8
250 4
500 2
1000 1

یک توصیه برای افزایش عمر باتری موس‌های بی‌سیم

اگر موس بی‌سیم دارید، توصیه‌ی زیر را جدی بگیرید و مرتباً باتری آن را تعویض یا شارژ نکنید:

برای کاربردهای گرافیکی نرخ نمونه‌برداری 250 یا نهایتاً 500 هرتز کافی است و برای کاربردهای معمولی نیاز به ارقام بالاتر از 125 هرتز نداریم.

منابعHowToGeekTheMaskedGamerTechQues