اندروید 6 سیستم دسترسی‌های متفاوتی دارد و تنظیمات کامل‌تر و حرفه‌ای‌تر شده است. هنگام نصب تمام دسترسی‌ها واگذار یا رد نمی‌شود بلکه حین استفاده از اپ، دسترسی‌ها یک به یک واگذار می‌شود. در ادامه با روش مدیریت دسترسی‌ها در اندروید 6 آشنا می‌شویم.

آشنایی با سیستم دسترسی‌ها (App Permission) در اندروید 6

یکی از تغییرات مهم و اساسی و صد البته کاربردی اندروید 6، سیستم جدید دسترسی‌هاست که در نگاه اول شاید کمی گیج‌کننده به نظر برسد اما پس از مدت کوتاهی، مزایای خود را نشان می‌دهد. هنگام نصب اپ لیستی طولانی از دسترسی‌ها نمایان نمی‌شود و از این نظر نصب اپ ساده است اما هنگام اجرا و استفاده، دسترسی‌های لازم یک به یک ظاهر می‌شوند و از این جهت ممکن است گیج‌کننده به نظر برسد.
[caption id="attachment_20688" align="aligncenter" width="650"]سیستم دسترسی‌ها در اندروید 6 سیستم دسترسی‌ها در اندروید 6[/caption] پس از نصب می‌توان دسترسی‌های همه‌ی اپ‌ها را به راحتی مدیریت کرد. قبلاً با روت کردن، نصب رام‌های سفارشی و روش‌هایی از این دست قابلیت محدود کردن اپلیکیشن‌ها و به عنوان مثال ممنوعیت استفاده از وبکم مهیا می‌شد اما حالا اندروید به صورت پیش‌فرض تنظیمات لازم را دارد.

تنظیم دسترسی‌ها یک اپ خاص

برای انجام تنظیمات کافی است اپلیکیشن Settings را اجرا کنید و روی عبارت Apps در زیرشاخه‌ی Device تپ کنید. [caption id="attachment_20689" align="aligncenter" width="650"]چطور در اندروید 6 دسترسی اپ‌ها را مدیریت کنیم؟ تنظیمات در اندروید 6[/caption] در بخش اپ‌ها لیستی از یکایک اپلیکیشن‌های موجود نمایش داده می‌شود. روی یکی از آنها تپ کنید و در صفحه‌ی اطلاعات اپلیکیشن، به دسته‌ی Permissions دقت کنید. در این بخش دسترسی‌ها  ذکر می‌شود. روش ساده‌تر دسترسی به اطلاعات کامل اپ، تپ و سپس مکث کردن روی آیکان اپ در کشوی اپلیکیشن‌ها و سپس درگ کردن آن روی دکمه‌ای به نام App info یا اطلاعات اپ در بالای صفحه است. [caption id="attachment_20690" align="aligncenter" width="650"]چطور در اندروید 6 دسترسی اپ‌ها را مدیریت کنیم؟ اطلاعات اپ در اندروید 6[/caption] روی Permissions تپ کنید و حال می‌توانید در صفحه‌ی پرمیشن‌ها (App permissions) یا در واقع دسترسی‌ها را به دلخواه خود تغییر دهید. دسترسی به دوربین، موقعیت مکانی، مخاطبین، میکروفون، تلفن، پیامک و حافظه‌ی ذخیره‌سازی در این بخش نمایان می‌شود و البته هر مورد خود یک دسته است و نه یک دسترسی خاص. [caption id="attachment_20691" align="aligncenter" width="650"]چطور در اندروید 6 دسترسی اپ‌ها را مدیریت کنیم؟ مشاهده و تغییر تمام دسترسی‌های یک اپلیکیشن در اندروید 6[/caption] با تپ کردن روی منوی All permissions می‌توان لیستی از دسترسی‌های جزئی‌تر را مشاهده کرد و فعلاً امکان تغییر دسترسی‌های جزئی وجود ندارد: [caption id="attachment_20693" align="aligncenter" width="650"]چطور در اندروید 6 دسترسی اپ‌ها را مدیریت کنیم؟ دسترسی‌های جزئی اپ‌ها در اندروید 6[/caption]

مسأله‌ی دسترسی‌ها در مورد اپلیکیشن‌های قدیمی

دقت کنید که برخی اپ‌های قدیمی‌تر که برای نسخه‌های قبلی اندروید طراحی شده‌اند، سیستم دسترسی جدید را به صورت کامل پشتیبانی نمی‌کنند و در حقیقت دسترسی‌های لازم، بدون سوال کردن از کاربر اضافه می‌شود. خوشبختانه می‌توان در بخش تنظیمات دسترسی، دسترسی‌های نامطلوب را حذف یا Revoke کرد ولیکن هشداری نمایان می‌شود چرا که ممکن است فقدان برخی دسترسی‌ها، عملکرد اپ موردنظر را با مشکلات جدی روبرو کند. البته تعداد اپ‌هایی که با مشکل روبرو می‌شوند اندک است و راه حل هم ساده است: اگر اپی بعد از حذف دسترسی‌های خاص کرش کرد و درست اجرا نشد، کافی است دسترسی‌ها را به حالت قبلی برگردانید. [caption id="attachment_20692" align="aligncenter" width="650"]چطور در اندروید 6 دسترسی اپ‌ها را مدیریت کنیم؟ حذف دسترسی‌های اپ‌های قدیمی در اندروید 6 و هشدار مربوطه[/caption] و یک مثال ساده: در اپلیکیشن عکاسی اگر دسترسی به دوربین و میکروفون وجود نداشته باشد، امکان عکاسی و فیلم‌برداری وجود نخواهد داشت، برای حل مشکل کافی است دسترسی‌ها را به حالت قبل برگردانید.

بروزرسانی و اعطای دسترسی‌های جدید

گاهی بروزرسانی موجب افزایش دسترسی‌های یک اپلیکیشن می‌شود، آن هم بدون سوال کردن از کاربر! در حقیقت اندروید 6 دسترسی‌ها را به صورت گروهی واگذار می‌کند و ممکن است دسترسی جدیدی که در نسخه‌ی جدید اپ موردبحث اضافه شده، در یکی از دسته‌های تکراری قرار بگیرد و بدین ترتیب بدون سوال کردن از کاربر، دسترسی جزئی به گروه موجود اضافه شود. به عنوان مثل دسترسی به دسته‌ی Phone مجاز بوده و حال دسترسی مستقیم به شماره‌گیری تلفن یا Directly call phone numbers در نسخه‌ی جدید اپ اضافه شده است. این دسترسی بدون پرسش سوال واگذار و به دسته‌ی Phone اضافه می‌شود. لیست کامل گروه‌های دسترسی و دسترسی‌های جزئی را در وب‌سایت گوگل مرور کنید.

ویرایش گروهی دسترسی‌های مختلف

برای مشاهده و مدیریت کردن دسترسی‌های تمام اپلیکیشن‌ها، کافی است در صفحه‌ی تنظیمات روی عبارت Apps تپ کرده و سپس در گوشه‌ی بالا و راست صفحه روی آیکان چرخدنده تپ کنید. قدم بعدی انتخاب گزینه‌ی App permissions است. [caption id="attachment_20694" align="aligncenter" width="650"]چطور در اندروید 6 دسترسی اپ‌ها را مدیریت کنیم؟ دسترسی‌های اپلیکیشن‌ها در اندروید 6[/caption] در صفحه‌ی بعدی دسترسی‌ها و تعداد اپ‌های دارای هر یک از دسترسی‌ها نمایان است: [caption id="attachment_20695" align="aligncenter" width="650"]چطور در اندروید 6 دسترسی اپ‌ها را مدیریت کنیم؟ دسترسی‌ها و اپ‌هایی با دسترسی‌های خاص در اندروید 6[/caption] با تپ کردن روی هر یک از دسترسی‌ها، نام اپ‌های دارای دسترسی آشکار می‌شود و بدین ترتیب می‌توان به راحتی دسترسی به دوربین، میکروفون، حسگرها و ... را محدود به چند اپ خاص کرد. [caption id="attachment_20696" align="aligncenter" width="650"]چطور در اندروید 6 دسترسی اپ‌ها را مدیریت کنیم؟ محدود کردن دسترسی اپ‌ها به هر یک از بخش‌های سیستم عامل و سخت‌افزار در اندروید 6[/caption] برگرفته از: هاوتوگیک