توان مصرفی پی‌سی‌های شاید مهم به نظر نرسد اما اگر آلودگی‌های زیست‌محیطی را مدنظر قرار دهیم، حتی پی‌سی هم بهتر است مصرف انرژی بهینه‌ای داشته باشد. در ادامه با روش‌هایی برای کاهش توان مصرفی پی‌سی و لپ‌تاپ آشنا می‌شویم.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

اسکرین سیور! هرگز!

Screen Saver یکی از تنظیمات دوست‌داشتنی ویندوز است و اسکرین سیورهای زیبا و جالبی وجود دارد اما بهتر است کامپیوتر در زمانی بی‌کاری و پس از مدت مشخصی، به جای پخش کردن اسکرین سیور، نمایشگر را به کلی خاموش کند.

دقت کنید که نمایش یک تصویر ثابت و همیشگی حتی اگر تیره باشد هم عمر مفید نمایشگر را کاهش می‌دهد و پدیده‌ی پیکسل سوخته زودتر نمود پیدا می‌کند.

نمایش تصاویر متحرک و پیچیده به پردازش گرافیکی نیاز دارد که این مورد هم مطلوب نیست.

بهترین کار این است که در تنظیمات Power Options که بخشی از کنترل پنل ویندوز است، خاموش شدن نمایشگر پس از چند دقیقه بی‌کار ماندن پی‌سی یا لپ‌تاپ را فعال کنید. حتی اگر زمان انتخابی  دقیقه باشد هم مشکلی پیش نمی‌آید چرا که با حرکت کوچک موس، نمایشگر روشن می‌شود و برنامه‌ها در وضعیت قبلی قرار دارند.

هایبرنیت و اسلیپ پس از مدتی بی‌کار ماندن سیستم

تنظیم مفید دیگری که در پاور آپشنز ویندوز موجود است، Sleep یا Hibernate است. به جای Shut Down کردن سیستم و سپس انتظار طولانی برای بوت شدن کامل ویندوز و نرم‌افزارهای استارت‌آپ می‌توانید سیستم خود را هایبرنیت یا اسلیپ کنید و خوشبختانه ویندوز پس از مدتی بی‌کار ماندن کامپیوتر، این کار را به صورت خودکار انجام می‌دهد. دقت کنید که پس از اسلیپ کردن ویندوز اگر کامپیوتر را روشن کنید، نرم‌افزارها در وضعیت قبلی قرار دارند و ویندوز مجدداً بوت نمی‌شود.

با مراجعه به کنترل پنل و بخش تنظیمات توان مصرفی، مدت زمان مطلوب برای اسلیپ یا هایبرنیت شدن را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر سیستم خود را برای دانلود کردن فایل‌ها یا اجرای پردازش طولانی روشن می‌گذارید، زمان بیشتری را انتخاب کنید.

بخش پاور آپشن در کنترل پنل ویندوز

بخش پاور آپشن در کنترل پنل ویندوز

تنظیمات یکی از پلن‌های پاور

تنظیمات یکی از پلن‌های پاور

اگر SSD در اختیار دارید، بهتر است از هایبرنیت کردن سیستم اجتناب کنید.

استفاده از SSD به جای هارددیسک

درایوهای SSD معمولاً توان مصرفی کمتری نسبت به درایوهای هارددیسک دارند، البته مدل‌های بسیار سریع پی‌سی‌آی اکسپرس ممکن است توان مصرفی بالاتری هم داشته باشند اما مدل‌های ارزان ویژه‌ی مصرف‌کنندگان معمولی، توان مصرفی پایینی دارند.  با مهاجرت از هارددیسک به دیسک حالت جامد، عملکرد سیستم شما بهبود می‌یابد و در عین حال توان مصرفی آن قدری کاهش پیدا می‌کند.

SSD به جای HDD به معنی افزایش سرعت و کاهش توان مصرفی است.

SSD به جای HDD به معنی افزایش سرعت و کاهش توان مصرفی است.

تنظیمات حرفه‌ای‌تر و نکات متنوع

پردازنده‌ی گرافیکی را در حالت کم‌مصرف قرار دهید.

در لپ‌تاپ‌هایی که چند پردازنده‌ی گرافیکی دارند، هر یک از پردازنده‌های گرافیکی زمانی که دستگاه متصل به برق باشد و زمانی که با شارژ باتری روشن است دو وضعیت مختلف و حتی بیشتر دارند. در تنظیمات پیشرفته‌ی Power Options ویندوز می‌توانید توان مصرفی و در نتیجه عملکرد هر یک از این پردازنده‌ها را مشخص کنید. Maximum Performance یا عملکرد حداکثر و در مقابل Maximum Power Saving دو حالت متضاد است که توان مصرفی را بیشینه و کمینه می‌کند.

توربو بوست را محدود کنیم

توربو بوست اینتل و توربو کور ای‌ام‌دی هم با تغییراتی در پاور آپشنز ویندوز، متحول می‌شود و سرعت کلاک هسته‌ها را به حالت حداکثری یا حداقلی نزدیک می‌کند.

قطعات کم‌مصرف‌تر ، کامپیوترهای کم‌مصرف‌تر

کامپیوتری که برای اجرای بازی استفاده نمی‌شود نیازی به کارت گرافیک مجزا ندارد! نصب کارت گرافیک مجزا در حالتی که می‌توان از گرافیک مجتمع APUهای ای‌ام‌دی یا اغلب پردازنده‌های اینتل استفاده کرد، روش نادرستی است. بهتر است کارت گرافیک مجزا را از پی‌سی خود جدا کنید.

نکته‌ی دیگر این است که می‌توانید رم اضافی را از سیستم خارج کنید و همین‌طور اگر به هارددیسک‌های متعدد نیاز ندارید، آنها را موقتاً از مادربورد جدا کنید.

شاید بهترین توصیه برای کسانی که به سیستم بسیار کم‌مصرف نیاز دارند این باشد که از یک مینی-پی‌سی کم‌مصرف و یا اینتل کامپیوت استیک (یا کامپیوتر دانگلی اینتل) استفاده کنید.

اینتل NUC

اینتل NUC