بهترین روش فشرده سازی چیست؟ ویندوز و روش ساده‌ی زیپ یا نرم‌افزارهای جانبی با الگوریتم‌های مختلف و بهینه‌تر؟ در ادامه به مقایسه دقیق آنها می‌پردازیم.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

اهمیت فشرده‌سازی

بک‌آپ گرفتن از ویندوز مثل هر سیستم عامل دیگری بسیار مهم است و روش‌ها و نرم‌افزارهای مختلفی برای آن وجود دارد. یکی از روش‌های ساده استفاده از سیستم Restore و Backup خود ویندوز است که معمولاً برای حل مشکلات و برطرف کردن نیازهای کاربران کافی است. اما کمپانی‌های سازنده‌ی نرم‌افزار نیز به طراحی نرم‌افزارهای خاص خود پرداخته‌اند که هر یک مزایا و معایبی دارد. حتی برخی از نرم‌افزارها نسبت به ویندوز و ابزار اصلی بک‌‌آپ در آن برتری قابل توجهی دارند. از قابلیت‌های نرم‌افزارهای جانبی بک‌آپ می‌توان به موارد مختلفی اشاره کرد که یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها، روش فشرده‌سازی فایل‌ها است.

معمولاً روش ویندوزی و غیرویندوزی تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان شامل مرحله‌ای به نام فشرده‌سازی هم می‌شود. اگر فایل‌ها را فشرده نکنیم، حجم بک‌آپ بسیار زیاد خواهد شد. با توجه به اینکه در فولدر ویندوز و در مجموع در درایوی که ویندوز و نرم‌افزارها نصب شده‌اند، فایل‌های زیادی وجود دارد و نیز اینکه بسیاری از فایل‌ها به صورت کد و متن هستند و به خوبی فشرده می‌شوند، بهتر است از روش‌هایی استفاده کنیم که فشرده‌سازی بالاتری دارند.

در ارسال فایل از طریق ایمیل، آپلود روی فضای آنلاین برای دانلود توسط دیگران و بسیاری موارد دیگر، اهمیت فشرده‌سازی و بهینه بودن سرعت و شدت آن روشن است. هر چه روش فشرده‌سازی بهتر باشد، فایل‌ها زودتر و بیشتر فشرده می‌شوند و آپلود کردن آنها ساده‌تر خواهد شد.

مقایسه ویندوز و 7-zip

برای بررسی بیشتر موضوع ابتدا دو ابزار فشرده‌سازی را مقایسه می‌کنم و سپس چند نرم‌افزار دیگر را مورد بررسی قرار می‌دهم. روش اصلی ویندوز برای تهیه‌ی فایل‌هایی با پسوند Zip و نرم‌افزار رایگان و قدرتمند 7-zip، موارد اصلی هستند.

پوشه‌ای حاوی انواع فایل‌های نرم‌افزاری با حجم 352 مگابایت را انتخاب کرده‌ام. بخشی از فایل‌ها را ببینید و اگر خودتان می‌خواهید آزمایش کنید، سراغ چند مورد از پوشه‌های نرم‌افزاری در Program Files بروید. در این مورد خاص کمتر از 40 فایل حجم بالاتر از 1 مگابایت دارند. البته برای نمایش قدرت فری‌آرک در گذر کردن سریع از فایل‌هایی که زیاد فشرده نمی‌‎شوند، فایل‌های بایوس و کارت حافظه را نیز در نظر گرفته‌ام.

تعداد فایل‌های بیش از 1 مگابایت در این آزمایش، کمتر از 40 مورد است

تعداد فایل‌های بیش از 1 مگابایت در این آزمایش، کمتر از 40 مورد است

وقتی از زیپ ویندوز استفاده می‌کنم، زمان فشرده‌سازی تقریباً 11 ثانیه است و فایل آرشیو نهایی 143 مگابایت فضا اشغال می‌کند.

با استفاده از سون-زیپ زمان فشرده‌سازی 34 ثانیه است و حجم نهایی 122 مگابایت. البته تنظیمات در حالت Ultra قرار داد که بالطبع سرعت کار بسیار پایین خواهد بود.

تنظیمات فشرده‌سازی در حالت Ultra

تنظیمات فشرده‌سازی در حالت Ultra

حالت سریع یعنی پیش‌تنظیم Fastest در مدت زمان 5.5 ثانیه فایلی با ظرفیت 138 مگابایت تحویل می‌دهد و این یعنی با حجم مساوی، دو برابر سریع‌تر از روش ویندوزی.

علت چیست که سون-زیپ تا این حد سریع‌تر است؟

سون-زیپ از الگوریتمی به نام LZMA و نسخه‌ی دوم آن استفاده می‌کند. در این روش می‌توان تعداد هسته‌ها یا به عبارت دقیق‌تر تعداد تردهای پردازشی را انتخاب کرد. مثلاً دو هسته با دو ترد پردازشی مشغول به کار شود.

در سون-زیپ می‌توان تعداد تردهای فشرده‌سازی را هم مشخص کرد

در سون-زیپ می‌توان تعداد تردهای فشرده‌سازی را هم مشخص کرد

اما ببینیم هنگام فشرده‌سازی چند درصد از تمام هسته‌های پردازنده، درگیر شده است:

سون-زیپ و استفاده از تمام هسته‌ها به طور کامل

سون-زیپ و استفاده از تمام هسته‌ها به طور کامل

در مقابل روش ویندوزی را مقایسه کنید:

زیپ ویندوز حدود 35 درصد از توان کلی پردازنده را استفاده کرده است

زیپ ویندوز حدود 35 درصد از توان کلی پردازنده را استفاده کرده است

در ویندوز و روش زیپ ساده‌ی آن، تنظیمی در اختیار ما نیست و الگوریتم فشرده‌سازی هم در حدی بهینه نیست که فایل‌های مختلف مثل فایل‌های متن، عکس‌های Bitmap و فایل‌های موسیقی از نوع Wave یا Flac را به خوبی فشرده نماید. از تمام هسته‌ها هم استفاده نمی‌شود که علت آن همان الگوریتم نرم‌افزاری است.

سون-زیپ اولاً با استفاده از تمام هسته‌ها و ثانیاً با استفاده از روش‌های بهتر سریع‌تر و بیشتر فشرده می‌کند.

اما سون-زیپ رقبای قدرتمندی دارد. مثلاً برای فشرده‌سازی فایل‌های مالتی‌مدیا می‌توان از UHARC استفاده کرد که در این زمینه‌ی خاص استادانه عمل می‌کند.

قابلیت رمزگذاری آرشیو با نرم‌افزارهای غیر ویندوزی

از قابلیت‌های بسیار خوبی که در سون-زیپ، وین‌رر، فری‌آرک و بسیاری از نرم‌افزارهای جانبی دیده می‌شود و در روش زیپ ویندوز در اختیار نداریم، قابلیت رمزگذاری است. برای فشرده‌سازی می‌توان مشخص کرد که اولاً رمزگذاری به چه روشی صورت بگیرد و ثانیاً آیا نام فایل‌ها هم رمزگذاری شود یا خیر.

به این منظور نرم‌افزار سون-زیپ را بررسی می‌کنم اما در سایر نرم‌افزارها روش کار کمی متفاوت است. در ضمن یادتان باشد فری‌آرک روش‌های پیشرفته‌تری برای رمزگذاری در اختیار شما می‌گذارد.

FreeARC و روش‌های مختلف رمزگذاری روی آرشیو

FreeARC و روش‌های مختلف رمزگذاری روی آرشیو

پس از انتخاب گزینه‌ی Add to Archive از منوی راست کلید روی فایل‌ها و فولدرها، پنجره‌ی زیر نمایان می‌شود که برای رمزگذاری می‌بایست کلمه‌ی عبور دلخواه خود را وارد کنید.

تنظیمات encription یا رمزگذاری آرشیو در سون-زیپ

تنظیمات encription یا رمزگذاری آرشیو در سون-زیپ

اگر نمی‌خواهید اسامی فایل‌های بدون وارد کردن رمز درست، نمایان نشود، تیک زدن چک‌باکس Encrypt File Names را فراموش نکنید.