مشخصات و مدل‌های مختلف پردازنده‌های سری 6000 اینتل برای اولترابوک‌های قدرتمند یا خانواده‌ی Skylake-U را در ادامه بررسی می‌کنیم. پردازنده‌های سری 6000 اینتل در چند گروه مختلف و برای محصولات مختلف معرفی شده‌اند. سری Core M یا Skylake-Y برای تبلت‌ها و اولترابوک‌ها و مدل‌های معمولی دستاپی یعنی Skylake-S را بررسی کردیم و حال نوبت سری U است.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

انواع پردازنده‌های اسکای‌لیک اینتل

انواع پردازنده‌های اسکای‌لیک اینتل

و توضیحاتی کلی در مورد جدول فوق: اینتل پردازنده‌ها را با مشخص کردن تعداد هسته، تعداد واحدهای پردازشی بخش گرافیک و وجود کش سطح چهارم یا به اصطلاح حافظه‌ی رم مجتمع (یا eDRAM) تفکیک می‌کند.

در جدول فوق منظور از Die یا قالب تراشه این است که چند هسته‌ی پردازنده‌ی اصلی و چند هسته‌ی پردازنده‌ی گرافیکی در تراشه وجود دارد. عبارت e هم به وجود کش اضافی اشاره می‌کند. به عنوان مثال اینتل در گروه U یا کم‌مصرف مدلی با 2 هسته‌ی پردازنده‌ی اصلی و 3 واحد بزرگ بخش گرافیک به همراه eDRAM دارد. دقت کنید که در هسول‌های کم‌مصرف eDRAM نداشتیم و خوشبختانه در اسکای‌لیک‌های 15 و 28 واتی گروه U ، کش 64 مگابایتی اضافه شده است که قطعاً در اولترابوک‌های جدید، مفید فایده واقع می‌شود. البته بیشتر مدل‌ها بدون eDRAM و با گرافیک GT2 هستند که قدرت پردازشی بالایی ندارد.

متأسفانه سرعت کش سطح چهارم مشخص نشده است و شاید اینتل از سرعت 1600 مگاهرتزی یا سرعتی بالاتر یا پایین‌تر استفاده کرده باشد.

گرافیک GT4 رقیب بهتری برای پردازنده‌های گرافیکی قدرتمند AMD.

و توضیح دیگر اینکه 3 واحد بزرگ پردازش گرافیک شامل 48 واحد محاسباتی یا EU است. اینتل نام این کانفیگ را GT3 می‌گذارد. گرافیک GT2 هم شامل 24 واحد محاسباتی است. گونه‌ی جدیدی که در پردازنده‌های اینتلی می‌‎بینیم، GT4 است که 72 واحد محاسباتی دارد و در کنار آن 128 مگابایت رم مجتمع قرار می‌گیرد تا عملکرد فوق‌العاده خوبی داشته باشد. شاید از این پس اینتل در دنیای لپ‌تاپ و اولترابوک، فاصله‌ی زیادی با AMD نداشته باشد، البته زمانی که از بازی و پردازنده‌ی گرافیکی صحبت می‌کنیم.

بهترین کانفیگ بخش گرافیک در هسول‌ها، GT3e بود که تنها 40 واحد محاسباتی داشته و در برودول هم اینتل از 48 واحد محاسباتی فراتر نرفت. بنابراین اسکای‌لیک از نظر گرافیک، حداکثر 50 درصد بهتر از هسول و برودول است.

در مدل‌های رده پایین یعنی Pentium و Celeron گرافیک GT1 با 12 واحد محاسباتی انجام وظیفه می‌کند و بدیهی است که این پردازنده‌ها در دنیای گیمرها طرفدار ندارند.

مشخصات پردازنده‌های اولترابوکی یا Skylake-U

در سری U توان مصرفی 15 وات هدف اصلی است. اولترابوک‌ها و همین‌طور لپ‌تاپ‌های سبک و باریک، هدف اینتل از معرفی سری U هستند و در حقیقت چند سال پیش چیزی به اسم سری U وجود نداشت. تنها پسوندی که در نام تراشه‌ها می‌دیدیم، پسوند M به معنی موبایل بود. البته به جز سری اتم که ویژه‌ی گوشی‌ها و تبلت‌هاست.

مشخصات و مدل‌های مختلف سری U در دو تصویر زیر نمایان است؛ دقت کنید که توان مصرفی در طراحی حرارتی 15 وات است ولیکن سازنده‌ی محصول می‌توان توان مصرفی را کاهش دهد. در جداول زیر عبارت cTDP به معنی توان طراحی حرارتی قابل تنظیم است و حداقل توان طراحی حرارتی تراشه‌ها را مشخص می‌کند. با کاهش توان طراحی حرارتی، ممکن است سرعت کلاک حداکثری تغییر نکند ولیکن سرعت متوسط قطعاً کاهش پیدا می‌کند:

مشخصات مدل‌های مختلف Skylake-U ، پردازنده‌های سری 6000 اینتل برای اولترابوک‌ها

مشخصات مدل‌های مختلف Skylake-U ، پردازنده‌های سری 6000 اینتل برای اولترابوک‌ها

مشخصات مدل‌های مختلف Skylake-U ، پردازنده‌های سری 6000 اینتل برای اولترابوک‌ها

مشخصات مدل‌های مختلف Skylake-U ، پردازنده‌های سری 6000 اینتل برای اولترابوک‌ها

سرعت کلاک اغلب مدل‌ها فقط 100 مگاهرتز بالاتر از مدل‌های مشابه سری 5000 است. در حقیقت تشابه لیتوگرافی و توان مصرفی، دستیابی به سرعت‌های بالاتر را امکان‌پذیر نکرده است. در بخش گرافیک با کانفیگ GT3e و کش 64 مگابایتی در برخی مدل‌ها مواجه می‌شویم. این کانفیگ با نام Iris Graphics 540 در جداول فوق ذکر شده است.

GT2 با نام HD 520 و نسخه‌های ضعیف‌تر با نام HD 510 معرفی شده‌اند. بهبود قدرت بخش گرافیک گاهی به معنی کاهش قدرت پردازشی پردازنده‌ی اصلی است. به عنوان مثال Core i7-6600U در حالت پایه، 400 مگاهرتز سریع‌تر از Core i7-6650U است ولیکن پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع آن HD 520 است و نه Iris Graphics 540.

مقدار کش سطح سوم مدل‌های مختلف گروه Core معادل 3 یا 4 مگابایت است و در پنتیوم 4405U فقط 2 مگابایت کش سطح سوم وجود دارد. خوشبختانه این پنتیوم سری U هم مثل گروه Core دارای 2 هسته است و 4 ترد پردازشی را اجرا می‌کند. در حقیقت هایپرتردینگ در این مدل هم موجود است.

پردازنده‌های اولترابوکی 28 واتی در گروه Skylake-U

اینتل پردازنده‌های اولترابوکی سریع‌تری هم معرفی کرده است. توان مصرفی این تراشه‌ها 28 وات است و حداقل مقداری که می‌توان با تغییرات مربوطه به آن رسید، 23 وات. بنابراین کاربرد این تراشه‌ها در لپ‌تاپ‌ها و اولترابوک‌های بزرگ‌تر نظیر مک‌بوک پرو 13 اپل است. قدرت پردازشی پردازنده‌ی اصلی و گرافیکی بالاتر است و مکانیزم توربو بوست حین فعالیت هم‌زمان هر دو بخش، دستیابی به سرعت‌های بالاتری را ممکن می‌کند. بنابراین این تراشه‌ها در محصولات گیمینگ کاربرد زیادی خواهند داشت.

مشخصات مدل‌های مختلف را بررسی کنید:

مشخصات مدل‌های مختلف Skylake-U با توان مصرفی 28 وات

مشخصات مدل‌های مختلف Skylake-U با توان مصرفی 28 وات

پرچم‌دار این گروه Core i7-6567U حداکثر سرعت 3.6 گیگاهرتزی دارد و تعداد هسته‌های آن همان 2 عدد است. مقدار کش هم بیش از 4 مگابایت نیست. گرافیک تمام مدل‌هاسریع‌تر از مدل‌های 15 واتی بوده و در حقیقت Iris Graphics 550 پیاده‌سازی شده است.