فلش‌درایو USB ممکن است 128 یا 256 گیگابایت ظرفیت داشته باشد اما نمی‌توان فایل‌های حجیم روی آن ذخیره کرد. در ادامه به علت محدودیت اندازه‌ی فایل و انتخاب فرمت بهینه برای درایوهای مختلف و از جمله فلش‌درایو می‌پردازم.

این روزها فلش‌درایوهای سریع با پورت USB 3.0 و ظرفیت 64 گیگابایت، با کمتر از 100 هزار تومان هزینه تهیه می‌شوند ولیکن ساختار مشابه قبل است و ممکن است با مشکل اندازه‌ی فایل روبرو شوید. در حقیقت خیلی‌ها سوال می‌کنند که:

چرا نمی‌توانم روی فلش درایو کاملاً خالی فایل‌هایی با اندازه‌ی بزرگ‌تر از 4 گیگابایت ذخیره کنم؟

پاسخ کوتاه این است که باید ابتدا فایل سیستم فلش را با فرمت سریع یا معمولی تغییر دهید و پس از آن مشکلی وجود ندارد!

اما توضیح بیشتر ...

فایل سیستم یا سیستم ذخیره شدن فایل روی حافظه‌های مختلف و از جمله فلش و هارددیسک، مشخص می‌کند که داده چگونه ذخیره و سپس خوانده می‌شود. فایل سیستم‌های متنوعی وجود دارد که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارد. قابلیت‌های هر یک متفاوت از دیگری است، برخی از نظر بررسی و تصحیح خطا برتری دارند، برخی از نظر امنیتی و تنظیمات دسترسی به داده توانمندتر هستند و ... .

برای فلش بوت‌ابل، FAT32 گزینه‌ی خوبی است.

تقریباً تمام فلش‌درایوها در لحظه‌ی خرید، فایل سیستم معروف FAT32  دارند. ساختار FAT32 که یکی از فایل‌ سیستم‌های ابتدایی است، چندان بهینه و پیشرفته نیست ولیکن از نظر پشتیبانی بسیار عالی است. به عنوان مثال برای ساختن فلش درایو‌های بوت‌ابل بهترین فایل سیستم FAT32 است و معمولاً سازگاری زیادی با انواع سخت‌افزار دارد و در واقع احتمال بوت شدن صحیح دیسک‌هایی که ذخیره کرده‌ایم افزایش پیدا می‌کند.

مزیت دیگر افزایش عمر درایو است! در حقیقت فایل سیستم FAT32 با ساختار ساده‌ی خود تعداد عملیات خواندن و نوشتن روی درایو را کاهش داده و عمر آن را بیشتر می‌کند.

اما FAT32 یک محدودیت جالب هم دارد و آن محدودیت ظرفیت فایل‌های ذخیره شده است که فقط 4 گیگابایت است. البته مقدار دقیق 1 بیت کمتر از 4 گیگابایت است. یک DVD ممکن است حاوی فایلی با ظرفیت بیش از 4 گیگابایت باشد و نمی‌توان فایل موردبحث را روی فلش درایو مرغوبی که ظرفیت 256 گیگابایت دارد ذخیره کرد.

[caption id="attachment_18384" align="aligncenter" width="650"]فایل بزرگ‌تر از 4 گیگابایت روی درایوی با سیستم فایل FAT32 ذخیره نمی‌شود. فایل بزرگ‌تر از 4 گیگابایت روی درایوی با سیستم فایل FAT32 ذخیره نمی‌شود.[/caption]

چاره‌ی مشکل بسیار ساده است. فلش درایو خود را به کامپیوتر متصل کنید و اگر قبلاً اطلاعات مهمی روی آن ذخیره کرده‌اید، در محل دیگری کپی تهیه کنید. روی فلش درایو راست کلیک کرده و گزینه‌ی Format را انتخاب کنید.

[caption id="attachment_18383" align="aligncenter" width="452"]چرا نمی‌توان فایل بزرگ روی فلش‌درایو USB ذخیره کرد؟ فرمت بهینه‌ی درایوها چیست؟ فرمت کردن فلش درایو توسط ویندوز[/caption]

در دایلاگ باکس باز شده، تیک گزینه‌ی Quick Format را قرار دهید چرا که فرمت معمولی بسیار آهسته صورت می‌گیرد و برای تغییر فایل سیستم نیازی به آن نداریم. فایل سیستم انتخابی را به NTFS تغییر دهید و فرمت را با کلیک روی دکمه‌ی Start آغاز نمایید.

[caption id="attachment_18385" align="aligncenter" width="253"]چرا نمی‌توان فایل بزرگ روی فلش‌درایو USB ذخیره کرد؟ فرمت بهینه‌ی درایوها چیست؟ فرمت کردن فلش‌درایو 16 گیگابایتی برای ذخیره کردن فایل‌های بزرگ.[/caption]

سه سوال مهم:

NTFS فایل‌های حداکثر چند گیگابایتی را پشتیبانی می‌کند؟

بسته به نوع پیاده‌سازی، 128 گیگابایت تا 256 ترابایت. بیش از چیزی که کاربران معمولی و حرفه‌ای نیاز دارند.

Allocation unit size در دایلاگ‌باکس فرمت درایوها به چه معنی است؟

قبل از نوشته شدن فایل، فرآیندی موسوم به Allocate یا مکان‌یابی صورت می‌گیرد و در حقیقت مشخص می‌شود که فایل در کدام خانه‌های حافظه نوشته خواهد شد. اندازه‌ی تخصیص فضای خالی مضربی از اندازه‌ی واحد جایابی است. بنابراین عددی مثل 4096 بایت به این معنی است که برای ذخیره کردن هر فایلی، خانه‌های حافظه به بخش‌های 4 مگابایتی تقسیم و تخصیص پیدا می‌کنند.

مقدار بهینه‌ی Allocation unit size چقدر است؟

اگر Allocation unit size بزرگی انتخاب کنیم، بدیهی است که داده‌های کوچک در واحدهای بزرگ ذخیره شده و بخشی از فضای مفید دیسک بی‌استفاده می‌ماند ولیکن بلوک‌هایی با اندازه‌‎ی بزرگ برای فایل‌های حجیم مناسب بوده و سرعت فرآیند خواندن و نوشتن افزایش پیدا می‌کند چرا که حین فرآیند خواندن و نوشتن، تعداد بلوک‌هایی که بررسی می‌شود، کمتر است و این عمل سریع‌تر صورت می‌گیرد.

بنابراین برای درایوهای حجیمی که محل ذخیره کردن فایل‌های مالتی‌مدیا، دی‌وی‌دی نصب ویندوز و نرم‌افزارهای حجیم و مانند آن است، از اندازه‌ی واحد مکان‌یابی 64 کیلوبایت استفاده کنید و در مورد سیستم عامل ویندوز، همان‌طور که مایکروسافت پیشنهاد کرده، از 4096 بایت یا همان 4 کیلوبایت:

[caption id="attachment_18386" align="aligncenter" width="267"]چرا نمی‌توان فایل بزرگ روی فلش‌درایو USB ذخیره کرد؟ فرمت بهینه‌ی درایوها چیست؟ تنظیمات سیستم فایل NTFS برای ذخیره کردن فایل‌های حجیم.[/caption]