در سیستم عامل اندروید، کپی و پیست کردن طراحی ساده و ابتدایی دارد. با نصب اپلیکیشن‌های جانبی می‌توان کپی و پیست کردن در اندروید را بهبود بخشید و زمان کمتری صرف جابجایی بین اپ‌ها کرد. در ادامه به برخی روش‌ها و اپ‌های مفید می‌پردازم. اگر مقصودمان کپی کردن یک یا چند جمله باشد، همان امکانات ساده‌ای که در اندروید وجود دارد، برایمان کفایت می‌کند اما اگر به وفور از قابلیت کپی و پیست استفاده می‌کنیم، بهتر است به راهکاری کامل بیاندیشیم. در ویندوز هم با وجود اینکه موس و کیبورد و شورت‌کات‌های ویژه در اختیار داریم، وجود یک اپلیکیشن اضافی برای گسترش قابلیت‌های کیبورد بسیار مفید واقع می‌شود. تصور کنید که بتوان چند جمله و عکس را کپی کرد و هر آیتم در یکی از بخش‌های کلیپ‌بورد قرار گیرد. بدین ترتیب با یک بار جابجایی بین نرم‌افزار منبع و مقصد، می‌توان چند تکه‌ی مختلف را کپی و پیست کرد.

اپلیکیشن Native Clipboard

اپ رایگان و ساده‌ای که خوشبختانه با طراحی متریال گوگل در اندروید 5.0 هماهنگی کامل دارد و برخلاف بسیاری اپلیکیشن‌های مشابه، دسترسی به بخش Accessibility اندروید را لازم دارد.
[caption id="attachment_17959" align="aligncenter" width="640"]اپلیکیشن Native Clipboard اپلیکیشن Native Clipboard[/caption] با نصب این اپ که می‌توانید از گوگل پلی یا فروشگاه‌های اپ ایرانی آن را دانلود کنید، به جای پیست کردن محتوای کلیپ‌بورد، دابل‌تپ (دو بار لمس) کنید تا لیستی از آیتم‌های موجود در اختیارتان قرار گیرد. حال می‌توانید محتوای کلیپ‌بوردرا انتخاب و سپس پیست کنید. متأسفانه قابلیت دابل‌تپ این اپ روی برخی محصولات اندرویدی به درستی عمل نمی‌کند! ولیکن اپی ساده با تنظیمات جامع است.

اپلیکیشن Clipper

طرز کار این اپلیکیشن هم مثل نیتیو کلیپ‌بورد است. هر چیزی که کپی شود، در این اپ قرار گرفته و قبل از پیست، باید به اپ رجوع کرد و روی آیتم موردنظر، تپ کرد تا در کلیپ‌بورد قرار گیرد. [caption id="attachment_17960" align="aligncenter" width="640"]بهبود کپی و پیست کردن در اندروید با چند اپ کاربردی اپلیکیشن Clipper[/caption] قابلیت مفید دیگری که در کلیپر پیش‌بینی شده، اضافه کردن عباراتی است که به وفور کاربرد دارد. مثلاً آدرس ایمیل یا نام و نام خانوادگی. حتی می‌توان نوت‌ها و عبارات را دسته‌بندی و مرتب کرد تا دستیابی ساده‌تر و سریع‌تر شود. برای ذخیره کردن بیش از 20 آیتم و همگام‌سازی آیتم‌ها با سرویس ابری آنلاین و در نهایت حذف بنرهای تبلیغاتی، می‌توان نسخه‌ی پولی این اپلیکیشن را تهیه کرد که قیمت آن 2 دلار است. برای دانلود نسخه‌ی رایگان Clipper و پولی به گوگل‌پلی سری بزنید.

اپلیکیشن Copy Bubble

در گوشی‌های بزرگ و تبلت‌ها، وجود یک آیکان شناور برای کاربردهای مختلف، بسیار مفید است و مشکلی ایجاد نمی‌کند. به همین جهت است که کاپی بابل به معنی حباب کپی یکی از اپ‌های خوب توسعه‌ی کلیپ‌بورد اندروید به حساب می‌آید. با این اپ دسترسی به آیتم‌های مختلف کلیپ‌بورد، سریع و ساده می‌شود. [caption id="attachment_17961" align="aligncenter" width="640"]بهبود کپی و پیست کردن در اندروید با چند اپ کاربردی اپلیکیشن Copy Bubble[/caption] هر آیتمی که کپی کنید، در اپ کاپی بابل قرار می‌گیرد و با اضافه شدن هر آیتم، عددی که در حباب مشاهده می‌کنید، افزایش پیدا می‌کند. برای پیست کافی است روی آیکان حبابی‌شکل تپ کرده و روی آیتم موردنظر خود تپ کنید تا در کلیپ‌بورد اندروید قرار گرفته و پیست شود. اپ Copy Bubble رایگان است و خوشبختانه هیچ نوع تبلیغی در آن وجود ندارد. برای دانلود اپ به فروشگاه گوگل‌پلی مراجعه فرمایید.