در ویندوز 8.1 برای مدیریت لیست کامل اپ‌ها، روش خاصی وجود داشت که در ویندوز 10 تغییر کرده است. در ادامه روش مدیریت لیست تمام اپلیکیشن‌ها در ویندوز 10 را مرور می‌کنیم.

مرتب کردن منوی استارت موضوع اصلی این مقاله است. با حذف شورت‌کات‌های اضافی و فولدرهای غیرضروری، منوی استارت ساده‌تر و کاربردی‌تر می‌شود. در ضمن می‌توان شورت‌کات‌های سفارشی و مفید را به تناسب کاربری خویش اضافه نمود.

حذف و جابجایی و تنظیمات شورت‌کات‌های استارت منو در ویندوز 10

برای تصحیح و مرتب کردن شورت‌کات‌های موجود، لیست All Apps یا تمام اپ‌ها در استارت منو را باز کنید. شورت‌کارت موردنظر خود را پیدا کرده و روی آن راست کلیک کنید و در نهایت روی دکمه‌ی Open File Location کلیک کنید تا محلی که فایل در آن قرار دارد، نمایش داده شود. در ویندوزهای قبلی برخی آدرس شورت‌کات را کپی و در اکسپلورر ویندوز پیست می‌کنند و با زدن اینتر به محل موردنظر منتقل می‌شوند که روش قدیمی و طولانی‌تری است!

دقت کنید که در مورد universal app نمی‌توان چنین کاری کرد! برای حذف شورت‌کات اپ‌های یونیورسال ویندوز 10 از منوی راست کلیک گزینه‌ی Uninstall را انتخاب نمایید. متأسفانه با این روش اپلیکیشن موردبحث به کلی حذف می‌شود.

دقت کنید که در استارت منو نمی‌توان روی فولدرها راست کلیک کرد!

[caption id="attachment_17857" align="aligncenter" width="650"]منوی استارت در ویندوز 10 و لیست تمام اپ‌ها منوی استارت در ویندوز 10 و لیست تمام اپ‌ها[/caption]

همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، مسیر شورت‌کات‌ها به پوشه‌ای به اسم Start Menu منتهی می‌شود، پوشه‌ای که ساختار آن همان چیزی است که در لیست کامل اپ‌های استارت منو مشاهده می‌کنیم، البته ویندوز محل دیگری هم برای ذخیره کردن شورت‌کات‌ها در نظر می‌گیرد. بنابراین اگر در این بخش نام شورت‌کاتی را تغییر دهید، نام آن در استارت منو عوض می‌شود. اگر خواص آن مثل اجرا تحت ادمین یا اجرا با حفظ سازگاری با ویندوزهای قبلی را تغییر دهید، اپلیکیشن موردنظر با خواصی که مشخص کرده‌اید اجرا خواهد شد.

حذف کردن شورت‌کات از پوشه‌ی استارت منو، روشی ساده برای حذف شورت‌کات آن از استارت منو است و البته می‌توانید شورت‌کات‌های جدیدی به استارت منو اضافه کنید.

[caption id="attachment_17858" align="aligncenter" width="650"]منوی استارت در ویندوز 10 و لیست تمام اپ‌ها پوشه‌ی Start Menu برای اعمال تغییرات در منوی استارت ویندوز 10[/caption]

 

فولدرهای مختلف برای گروه‌بندی اپ‌ها

جابجایی شورت‌کات به دیگر پوشه‌ها هم روشی ساده برای مرتب کردن شورت‌کات‌های مرتبط است. به عنوان مثال می‌توان پوشه‌ای برای اپلیکیشن‌های مالتی‌مدیا یا اپ‌های مرور وب ایجاد کرد و شورت‌کات‌های مربوطه را در آن قرار داد.

[caption id="attachment_17859" align="aligncenter" width="650"]انتقال شورت‌کات‌ها از برخی فولدرهای استارت منو به فولدرهای دیگر انتقال شورت‌کات‌ها از برخی فولدرهای استارت منو به فولدرهای دیگر[/caption]

 

حذف فولدرها از منوی استارت ویندوز 10

می‌توان فولدرهای خالی را حذف کرد.

[stextbox id="info"]البته استارت منوی ویندوز 10 به صورت خودکار فولدرهایی که هیچ شورت‌کاتی در آنها وجود نداشته باشد را پنهان می‌کند.[/stextbox]

و در مورد محل دیگری که ویندوز برای شورت‌کات‌ها در نظر گرفته، اگر شورت‌کاتی در استارت منو مشاهده کردید و اثری از آن در فولدر استارت منو ندیدید، کافی است روی آن راست کلیک کرده و محل آن را پیدا کنید و تنظیمات لازم را انجام دهید.

اضافه کردن شورت‌کات‌های سفارشی

اضافه کردن شورت‌کات به منوی استارت بسیار ساده است. کافی است به آدرس زیر مراجعه کنید و شورت‌کات اپی که ساخته‌اید را پیست کنید:

[stextbox id="grey" direction="ltr"]%appdata%\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs[/stextbox]

و محلی که شورت‌کات‌های مربوط به تمام کاربران ویندوز را شامل می‌شود:

[stextbox id="grey" direction="ltr"]C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs[/stextbox]

پوشه‌های اشاره شده در حالت معمول Hidden یا پنهان است. اگر نمایش فولدرهای پنهان ویندوز را فعال کنید، می‌توانید از طریق ویندوز اکسپلورر هم به آدرس‌های فوق دسترسی داشته باشید.

[caption id="attachment_17860" align="aligncenter" width="650"]پوشه‌ی Start Menu در ویندوز 10 پوشه‌ی Start Menu در ویندوز 10[/caption]

برای ایجاد شورت‌کات فایل‌های اجرایی که پسوند exe دارند، روی آنها راست کلیک کرده و گزینه‌ی Copy را انتخاب کنید. سپس به محل موردنظر خود برای پیست کردن شورت‌کات رفته و از منوی راست کلیک، عبارت Paste Shortcut و نه Paste معمولی استفاده کنید.

[caption id="attachment_17861" align="aligncenter" width="344"]منوی راست کلیک و پیست کردن شورت‌کات یک فایل اجرایی منوی راست کلیک و پیست کردن شورت‌کات یک فایل اجرایی[/caption]

و نتیجه به این صورت است:

[caption id="attachment_17862" align="aligncenter" width="650"]پیست کردن شورت‌کات فایل‌های اجرایی و نمایش آنها در استارت منوی ویندوز 10 پیست کردن شورت‌کات فایل‌های اجرایی و نمایش آنها در استارت منوی ویندوز 10[/caption]

[stextbox id="alert"]پیست کردن فایل اجرایی در پوشه‌ی استارت منوی ویندوز 10 مثل ویندوز 7 و ویندوزهای قدیمی، نتیجه‌ای ندارد و نرم‌افزار اجرا نخواهد شد! تنها پیست کردن شورت‌کات مفید و کاربردی است.[/stextbox]

سخن آخر

ویندوز 10 با استفاده از سرویسی جدید که در پس‌زمینه اجرا شده، همواره پوشه‌ی اشاره شده را اسکن کرده و شورت‌کات‌ها و فولدرها را نمایش می‌دهد. گویا ویندوز 10 محدود به نمایش 500 آیتم مختلف در استارت منوی جدید است و لذا مراقب باشید که آیتم‌هایی بسیار زیاد به آن اضافه نکنید!

البته برخی مشکلات دیگر که شاید باگ‌های ابتدایی استارت منو باشند هم گزارش شده و به شخصه آن را تجربه کرده‌ام! احتمالاً این موارد با بروزرسانی‌های بعدی مرتفع خواهند شد.