ویندوز 10 قابلیتی به اسم WiFi Sense دارد که برای به اشتراک‌گذاری وای-فای جهت برقراری ارتباط با دنیای بزرگ اینترنت مفید است. در ادامه با روش به اشتراک‌گذاری کانکشن‌های وای-فای و محدود کردن آن در ویندوز 10 آشنا می‌شویم.

ویندوز 10 قابلیتی به اسم WiFi Sense دارد که برای به اشتراک‌گذاری وای-فای جهت برقراری ارتباط با دنیای بزرگ اینترنت مفید است. در حقیقت مایکروسافت کاری کرده که می‌توان شبکه‌ی خانگی را به سادگی تمام در اختیار دوستان خاص گذاشت تا آنها هم از وای-فای بهره‌مند شوند. می‌توانید شبکه‌ی خانگی خود را با مخاطبین خود در Outlook، فیس‌بوک و اسکایپ به عنوان افراد نزدیک مشخص می‌کنید، به اشتراک بگذارید.

دقت کنید که وای-فای سنس در وسایل همراه هم قابل استفاده است.

رفتار پیش‌فرض ویندوز 10 این گونه است که به افراد موردبحث اجازه‌ی دسترسی به شبکه‌ی وای-فای شما را می‌دهد اما اگر رفتار صحیحی نباشد و موارد استثناء وجود داشته باشد چطور؟ شاید نخواهید ترافیک مصرفی اینترنت شما بیش از حد افزایش پیدا کند و چه خوب است اگر بتوان افرادی که به وفور از اینترنت دانلود می‌کنند را محدود کرد.

و اما روش کار:

اپلیکیشن Settings که مرکز نوین تنظیمات ویندوز است را اجرا کنید و به بخش Network & Internet مراجعه فرمایید. در این بخش تبی به اسم WiFi وجود دارد. روی Manage WiFi settings که از گزینه‌های مهم این تب است کلیک کنید. آپشنی که در ابتدای لیست مشاهده می‌کنید برای فعال و غیرفعال کردن اشتراک‌گذاری وای-فای طراحی شده و زیر عبارت For networks I select, share them with my هم سه گزینه‌ی مخاطبین فیس‌بوک، اوت‌لوک و اسکایپ به چشم می‌خورد. اگر نمی‌خواهید وای-فای با گروهی خاص به اشتراک گذاشته شود، تیک گزینه‌ی موردنظر را بردارید.

[caption id="attachment_17757" align="aligncenter" width="658"]ویندوز 10 و انتخاب مخاطبین برای به اشتراک‌گذاری وای-فای ویندوز 10 و انتخاب مخاطبین برای به اشتراک‌گذاری وای-فای[/caption]

برای امنیت بیشتر می‌توانید گزینه‌ی ابتدایی را هم به حالت Off تغییر دهید.

به اشتراک‌گذاری کانکشن از طریق وای-فای سنس در ویندوز 10

اگر چندین کانکشن مختلف دارید و می‌خواهید ویندوز 10 مورد خاصی را با دوستان به اشتراک بگذارد، در تبی که قبلاً اشاره شد، اسکرول کنید و پایین بروید. در این بخش می‌توانید شبکه‌ای که موردنظرتان است را انتخاب کرده و با کلیک روی دکمه‌ی Share آن را به اشتراک بگذارید. دقت کنید که اضافه کردن پسورد برای دسترسی مجاز هم امکان‌پذیر است. البته رمز عبور در اختیار دوستان قرار نمی‌گیرد بلکه به صورت رمزگذاری شده به کامپیوتر آنها مخابره شده و در ادامه آنها می‌توانند به شبکه‌ی خانگی شما متصل شوند.

[caption id="attachment_17758" align="aligncenter" width="658"]ویندوز 10 و به اشتراک‌گذاری کانکشن وای-فای با WiFi Sense به اشتراک‌گذاری شبکه‌های وای-فای در ویندوز 10 با وای-فای سنس[/caption]