کنترلر جدید اینتل یعنی Alpine Ridge یکی از جذاب‌ترین کنترلرهای معرفی شده است چرا که از یو‌اس‌بی 3.1 نسل دوم، تاندربولت 3 و پورت‌های ویدیویی HDMI 2.0 و دیسپلی‌پورت و در نهایت DockPort اینتل پشتیبانی می‌کند. یک کنترلر بسیار سریع و همه‌منظوره.

قبلاً مقاله‌ی جالبی در مورد تاندربولت اینتل تهیه کرده بودم. پورتی بسیار سریع که نسل جدید آن از نظر سرعت و قابلیت‌ها بسیار توانمند است و این امید وجود دارد که USB را به کلی کنار بزند و اتصال کارت گرافیک‌های اکسترنال به وسایلی نظیر لپ‌تاپ را ممکن است. بهتر است به مقاله‌ی موردبحث نگاهی بیاندازید:

[su_posts id="3214" tax_operator="0" order="desc" ignore_sticky_posts="yes"][/su_posts]

قدرت‌نمایی آلپاین ریج اینتل فعلاً در برخی مادربوردها!

کنترلر جدید اینتل یعنی Alpine Ridge یکی از جذاب‌ترین کنترلرهای معرفی شده است چرا که از یو‌اس‌بی 3.1 نسل دوم، تاندربولت 3 و پورت‌های ویدیویی HDMI 2.0 و دیسپلی‌پورت و در نهایت DockPort اینتل پشتیبانی می‌کند. یک کنترلر بسیار سریع و همه‌منظوره. ASMedia 1142 هم کنترلری است که از دو PCIe قدرت گرفته و دو پورت USB 3.1 Gen 2 در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

[caption id="attachment_17472" align="aligncenter" width="720"]کنترلر Alpine Ridge در مادربوردهای چیپ‌ست Z170 کنترلر Alpine Ridge در مادربوردهای چیپ‌ست Z170[/caption]

خبر بد این است که در حال حاضر فقط گیگابایت است که آلپاین ریج را در مادربوردهای خویش به خدمت می‌گیرد و به عنوان کنترلر پورت USB 3.1 Gen 2 از آن استفاده می‌کند. البته گیگابایت هم فقط در برخی محصولات خویش به این کنترلر جدید برای فراهم کردن پورت‌های تاندربولت 3 و HDMI 2.0 روی‌گردان شده و در بیشتر محصولات فقط برای پورت USB از آن استفاده کرده است.

شاید قیمت آلپاین ریج بالا به نظر برسد اما جالب است بدانید که هم‌قیمت کنترلر ASM1142 کمپانی ASMedia است و در عین حال با استفاده از چهار مسیر PCIe قادر است دو پورت USB 3.1 Gen 2 را هم‌زمان تغذیه کند.

تصویر زیر نشان می‌دهد که چرا آلپاین ریج شاهکاری دیگر از اینتل است، پشتیبانی از 2 استریم ویدیویی با رزولوشن 4K آن هم بدون فشرده‌سازی و ظرفیت انتقال 15 وات توان الکتریکی تنها بخشی از قابلیت‌های آلپاین ریج است.

[caption id="attachment_17473" align="aligncenter" width="720"]آلپاین ریج کنترلری برای تأمین پهنای باند و توان الکتریکی یک داک کامل آلپاین ریج کنترلری برای تأمین پهنای باند و توان الکتریکی یک داک کامل[/caption]

آلپاین ریج می‌تواند برای نصب کارت گرافیک‌های سریع اکسترنال، اتصال به نمایشگر و وسایل مختلف به کار رود. پهنای باند 40 گیگابایت بر ثانیه‌ای دو جهته می‌تواند برای انتقال ویدیو به نمایشگر و در عین حال انتقال داده به درایوهای اکسترنال استفاده شود.

تصویر زیر گویای برخی قابلیت‌های تاندربولت 3 و در حقیقت کنترلر آلپاین ریج اینتل است:

[caption id="attachment_17478" align="aligncenter" width="720"]با Alpine Ridge اینتل آشنا شویم، HDMI، تاندربولت و USB در کنار هم با Alpine Ridge اینتل آشنا شویم، HDMI، تاندربولت و USB در کنار هم[/caption]

و قیمت این کنترلر همه فن حریف چقدر است؟ فقط 10 دلار! البته با در نظر گرفتن سود، مشتری نهایی باید 20 دلار بیشتر هزینه کند که رقم زیادی نیست.