کنترلر جدید اینتل یعنی Alpine Ridge یکی از جذاب‌ترین کنترلرهای معرفی شده است چرا که از یو‌اس‌بی 3.1 نسل دوم، تاندربولت 3 و پورت‌های ویدیویی HDMI 2.0 و دیسپلی‌پورت و در نهایت DockPort اینتل پشتیبانی می‌کند. یک کنترلر بسیار سریع و همه‌منظوره.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

کنترلر Alpine Ridge در مادربوردهای چیپ‌ست Z170

کنترلر Alpine Ridge در مادربوردهای چیپ‌ست Z170

خبر بد این است که در حال حاضر فقط گیگابایت است که آلپاین ریج را در مادربوردهای خویش به خدمت می‌گیرد و به عنوان کنترلر پورت USB 3.1 Gen 2 از آن استفاده می‌کند. البته گیگابایت هم فقط در برخی محصولات خویش به این کنترلر جدید برای فراهم کردن پورت‌های تاندربولت 3 و HDMI 2.0 روی‌گردان شده و در بیشتر محصولات فقط برای پورت USB از آن استفاده کرده است.

شاید قیمت آلپاین ریج بالا به نظر برسد اما جالب است بدانید که هم‌قیمت کنترلر ASM1142 کمپانی ASMedia است و در عین حال با استفاده از چهار مسیر PCIe قادر است دو پورت USB 3.1 Gen 2 را هم‌زمان تغذیه کند.

تصویر زیر نشان می‌دهد که چرا آلپاین ریج شاهکاری دیگر از اینتل است، پشتیبانی از 2 استریم ویدیویی با رزولوشن 4K آن هم بدون فشرده‌سازی و ظرفیت انتقال 15 وات توان الکتریکی تنها بخشی از قابلیت‌های آلپاین ریج است.

آلپاین ریج کنترلری برای تأمین پهنای باند و توان الکتریکی یک داک کامل

آلپاین ریج کنترلری برای تأمین پهنای باند و توان الکتریکی یک داک کامل

آلپاین ریج می‌تواند برای نصب کارت گرافیک‌های سریع اکسترنال، اتصال به نمایشگر و وسایل مختلف به کار رود. پهنای باند 40 گیگابایت بر ثانیه‌ای دو جهته می‌تواند برای انتقال ویدیو به نمایشگر و در عین حال انتقال داده به درایوهای اکسترنال استفاده شود.

تصویر زیر گویای برخی قابلیت‌های تاندربولت 3 و در حقیقت کنترلر آلپاین ریج اینتل است:

با Alpine Ridge اینتل آشنا شویم، HDMI، تاندربولت و USB در کنار هم

با Alpine Ridge اینتل آشنا شویم، HDMI، تاندربولت و USB در کنار هم

و قیمت این کنترلر همه فن حریف چقدر است؟ فقط 10 دلار! البته با در نظر گرفتن سود، مشتری نهایی باید 20 دلار بیشتر هزینه کند که رقم زیادی نیست.