هدف توربو بوست اینتل بهینه کردن مصرف انرژی است و در عین حال رسیدن به سرعت کلاک بالاست. اما می‌توان آن را کاملاً غیرفعال کرد تا دما و توان مصرفی مینیمم شود.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

 فلسفه‌ی قابلیت انتخاب توربو بوست فعال یا غیر فعال چیست؟

شاید توربو بوست را بتوان اورکلاک خودکار نامید چرا که یک قابلیت ویژه در پردازنده‌های اینتل است که باعث می‌شود زمانی که پردازش سنگینی توسط پردازنده در حال انجام است، سرعت هسته‌های درگیر پردازش افزایش یابد.

اما در مورد لپ‌تاپ‌ها و حتی دستاپ‌ها می‌توان این قابلیت را غیرفعال کرد. علت اصلی دو مشکل مهم است و شاید در مواقع خاص دلایل بیشتری برای غیرفعال کردن توربو بوست مطرح شود.

دمای پردازنده

معضل اول، دمای پردازنده است. در لپ‌تاپ‌ها هنگامی که یک بازی سنگین و یا نرم‌افزار محاسباتی پیشرفته، پردازنده را به شدت تحت فشار بگذارد، مشکل دما کاملاً مشهود خواهد بود. سیستم خنک‌کاری لپ‌تاپ‌هایی که پردازنده‌ی 4 هسته‌ای اینتل یا AMD دارند، کوچک و سبک است و نمی‌توان پردازنده را در دمای کمتر از 80 درجه‌ی سانتیگراد نگه دارد. مگر در مورد لپ‌تاپ‌های خاص و سنگین صحبت کنیم.

بنابراین بد نیست سرعت کلاک پردازنده را محدود کنیم یا در واقع با غیرفعال کردن توربو بوست کاری کنیم که پردازنده به صورت خودکار اورکلاک نشود.

حتی در مورد دستاپ‌ها هم معضل دمای کارکرد مطرح است. به خصوص در مورد آیوی‌بریج که لیتوگرافی 22 نانومتری اینتل را به عنوان یک برتری در کارنامه دارند. تاکنون اینتل همواره نشان داده که در بحث فرآیند تولید پیشتاز است و در حالی که ای‌ام‌دی مشغول تولید پردازنده با لیتوگرافی 28 نانومتر و 32 نانومتر است، می‌بینیم که نه تنها نسل فعلی یعنی هسول و هسول رفرش بلکه آیوی‌بریج هم که محصولی با بیش از یک سال قدمت است، لیتوگرافی پیشرفته‌ی 22 نانومتری دارد.

اما مشکل چیست؟ تراشه‌ی قدرتمند و کوچک با سطح انتقال حرارت کم! و این یعنی گرما به خوبی پردازنده‌های ای‌ام‌دی منتقل نمی‌شود. گرمای زیاد در سطح کم همیشه به معنای دمای بالاتر بوده و این موضوع بویژه در آیوی‌بریج مشهود است. به طوری که Core i7 3770K که پرچم‌دار پردازنده‌های سری معمولی و نه اکستریم آیوی‌بریج است، با فن و هیت‌سینک اصلی که اینتل در نظر گرفته، به راحتی دمای 70 درجه‌ی سانتی‌گراد را پشت سر می‌گذارد.

بنابراین در پردازنده‌های دستاپی اینتل و حتی ای‌ام‌دی هم اگر سیستم خنک‌کاری عملکرد خوبی نداشته باشد، بهتر است توربو بوست اینتل یا معادل آن توربو کور (Turbo Core) ای‌ام‌دی را غیر فعال کنیم.

توان مصرفی

موضوع دوم توان مصرفی و شارژ باتری است. مشخص است که هر چه سرعت کارکرد پردازنده‌ی اصلی را کاهش دهیم، مصرف انرژی هم کمتر می‌شود. بنابراین اگر توربو بوست در لپ‌تاپ‌ها غیر فعال شود، عمر باتری کمی بیشتر خواهد شد.

البته این مسأله را فراموش نکنیم که سرعت کلاک کمتر یعنی اجرای طولانی‌تر پردازش‌هایی مثل تبدیل ویدیو و در نهایت شاید به این نتیجه برسیم که با یک بار شارژ کامل باتری، کمتر می‌توان ویدیو تبدیل کرد.

در واقع سرعت کلاک کمتر کاری کرده که فرآیند تبدیل ویدیو یا پردازشی مشابه طولانی شود و این طولانی شدن موجب می‌شود که انرژی بیشتری برای روشن نگه‌داشتن نمایشگر و فعال نگه داشتن چیپ‌ست، وای‌فای و حتی رم استفاده شود.

روش غیرفعال کردن توربو بوست

قبل از هر کاری اگر روی مزایا و معایب آن فکر کرده‌اید و مطمئن هستید که باید به کلی غیرفعال شود، از طریق بایوس (BIOS) اقدام کنید. روش دوم غیرفعال کردن آن در محیط ویندوز است که انعطاف‌پذیری بسیار خوبی دارد و بیشتر توصیه می‌شود.

غیرفعال کردن توسط بایوس

طبق معمول وقتی به یک راهکار بایوسی می‌رسیم، تنوع بایوس و چیدمان امکانات و ویژگی‌های مختلف بسته به سازنده‌ی لپ‌تاپ یا مادربورد بسیار زیاد خواهد بود. بنابراین نمی‌توان مسیر خاصی را مشخص کرد. تنها به ذکر روش کلی می‌پردازیم.

ابتدا در شروع کار سیستم کلید دیلیت را مرتباً فشار دهید. ممکن است مادربورد یا لپ‌تاپ شما با کلید دیگری مثل F2 وارد محیط بایوس شود. بنابراین آماده‌ی تست کردن کلید‌های دیگر هم باشید.

یادتان نرود که در برخی لپ‌تاپ‌های جدید باید کلید Fn را نگه داشت و سپس کلید‌های F1 و … را فشار داد تا سروکله‌ی محیط گرافیکی بایوس که به UEFI ارتقا یافته پیدا شود.

قدم بعدی این است که تک‌تک منوها و بخش‌ها را بررسی کنید. فقط مراقب باشید که هیچ یک از گزینه‌ها و آپشن‌ها را تغییر ندهید، پس از رویت هر بخش سریعاً با فشار دادن کلید Esc خارج شوید تا در نهایت نام Intel Turbo Boost یا Turbo Boost و مانند آن را ببینید. در این مرحله کافی است آن را در حالت disable قرار دهید.
ویدیوی زیر نمونه‌ای از غیرفعال کردن توربو بوست به کمک بایوس را نمایش می‌دهد:

روش ویندوزی و بخش Power Option

بخش پاور آپشن ویندوز از بخش‌هایی است که اگر لپ‌تاپ داشته باشید، باید به خوبی با تمام ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن آشنا شوید. موضوع این است که تنظیمات این بخش و آشنایی با آن برای کاربران لپ‌تاپ بسیار مهم و حیاتی است.

برای شروع وارد کنترل پنل شوید و مسیر زیر را دنبال کنید:

Control Panel\Hardware and Sound\Power Options

در این بخش چند حالت توان مصرفی مثل High Performance و Battery Saving دیده می‌شود.

بخش پاور آپشن در کنترل پنل ویندوز

بخش پاور آپشن در کنترل پنل ویندوز

حالت مورد نظر خود را انتخاب کنید یا حالت جدیدی با عنوان Low Temp که به معنی دمای پایین است ایجاد کنید تا در صورت نیاز سریعاً با انتخاب آن، دمای پردازنده را کاهش دهید.

در این بخش Change advanced power setting را انتخاب کنید.

تنظیمات یکی از پلن‌های پاور

تنظیمات یکی از پلن‌های پاور

در پنجره‌ی باز شده و زیر بخش Processor power management دو حالت Minimum و Maximum مشخص می‌کنند که پردازنده با چند درصد از توان خود وارد عمل می‌شود. دو رقم دلخواه خود را انتخاب کنید و توجه داشته باشید که حالت مینیمم باید کمتر از حالت ماکسیمم باشد.

تنظیمات پیشرفته‌ی پلن‌های پاور در پاور آپشن

تنظیمات پیشرفته‌ی پلن‌های پاور در پاور آپشن

بدین ترتیب پاور آپشن ویندوز امکان کنترل کردن سرعت کلاک پردازنده را برای شما مهیا کرده و نیازی به استفاده از بایوس ندارید.

توجه کنید که اگر در لپ‌تاپ‌ها مراحل فوق را انجام می‌دهید، دو مقدار برای هر یک از حالات وجود دارد. عدد اول برای حالتی است که لپ‌تاپ با باتری کار می‌کند و حالت دوم مربوط به زمانی است که لپ‌تاپ Pluged in یا متصل به برق است. بنابراین سرعت کلاک را برای همه‌ی حالات می‌توان دقیقاً تنظیم نمود.

ویدیوی زیر مراحل کار را به طور کامل توضیح می‌دهد. شما را به تماشای آن دعوت می‌کنیم:

دانلود ویدیو 900p با حجم 8.5 مگابایت