فلش‌درایو یا به اصطلاح فلش‌های USB 3.0 همان‌طور که از نامشان پیداست سریع هستند اما می‌خواهیم پس از بررسی سرعت فلش‌درایوهای USB 3.0 و مقایسه‌ی 42 مدل مختلف ببینیم کدام مدل‌ها و برندها مقرون به صرفه‌تر و سریع‌تر هستند. با ما باشید.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

فلش‌درایوهای USB 3.0 یکسان نیستند

فلش‌درایوهایی که پورت USB 3.0 دارند، از نظر سرعت عمل یکسان نیستند. USB 3.0 پهنای باندی معادل 480 مگابایت بر ثانیه دارد که حتی بیشتر از سرعت درایوهای SSD است. وجود چنین پورت سریعی به منزله‌ی بالا بودن سرعت فلش‌درایوها و از آن مهم‌تر یکسان بودن سرعت تمام مدل‌ها نیست. برخی بسیار کندتر از تصورات من و شما هستند و برخی سرعت عمل بسیار بالایی دارند.

فلش‌درایوهای USB

فلش‌درایوهای USB

هاردوراینفو با حوصله و دقت به بررسی 42 مدل مختلف پرداخته که در ادامه توجه شما را به روش تست و بررسی و نتایج آن جلب می‌کنم.

چه سرعتی خوب و کافی است؟

هر چه ظرفیت درایو بیشتر باشد، احتمالاً کاربر به جابجایی مقدار بیشتری داده فکر می‌کند و طبیعی است که سرعت بالاتری نیاز است. کمتر پیش می‌آید که افراد از فلش‌درایوها که قیمتشان چند برابر بیشتر از هارددیسک‌های اکسترنال است، برای ذخیره‌سازی و آرشیو کردن داده استفاده کنند. در واقع فلسفه‌ی طراحی و تولید فلش‌درایو نقل و انتقال داده است لذا به تناسب ظرفیت، سرعت هم باید افزایش پیدا کند.

ظرفیت بیشتر سرعت بالاتری هم لازم دارد.

کسی که فلش‌درایو 4 گیگابایتی برای انتقال فایل‌های کم‌حجم آفیس (ورد، اکسل و پاورپوینت) در جیب خود قرار داده، مسلماً با دیدن سرعت بسیار پایینی در حد 3 مگابایت بر ثانیه ناراحت نمی‌شود چرا که با این سرعت می‌توان در هر ثانیه چندین فایل را جابجا کرد. اما کسی که یک فلش‌درایو 128 گیگابایتی تهیه کرده و می‌خواهد فیلم‌های فول‌اچ‌دی و حتی 4K جابجا کند، با دیدن سرعت کمتر از 30 مگابایت بر ثانیه هم به فکر خرید یک هارد اکسترنال می‌افتد چرا که هارد اکسترنال USB 3.0 هم حداقل سرعتی در حد 30 مگابایت بر ثانیه دارد و بسیار ارزان‌تر است.

پروتکل USAP در ویندوز 8 و 8.1 در برابر پروتکل قدیمی BOT در ویندوز 7

ویندوز 8 و ویندوز 8.1 برای ارسال و دریافت داده از طریق باس سریال عمومی (USB) از پروتکلی موسوم به UASP استفاده می‌کنند. پروتکل UASP مخفف USB Attached SCSI Protocol است و در حقیقت از دستورات SCSI برای جابجایی داده بهره می‌گیرد. به همین علت است که سرعت آن به مراتب بیشتر از پروتکل قدیمی BOT (مخفف Bulk-Only Transfer و به معنی جابجایی فقط به صورت انبوه است) است.

تفاوت ساختاری این دو پروتکل در تصویر زیر نمایان است. در USAP دستورات و داده به موازات هم جابجا می‌شوند و حتی دستورات هم به صورت موازی اجرا می‌شود اما در BOT داده و دستور به صورت سری اجرا و جابجا شده و دستورات هم پشت سر هم و نه به موازات هم اجرا می‌شوند.

تفاوت پروتکل USAP و BOT در پورت USB

تفاوت پروتکل USAP و BOT در پورت USB

در ابتدا پروتکلی که برای USB در نظر گرفته شده بود، BOT بود ولیکن در استاندارد کلی USB 3.0 پروتکل جدید UASP هم تعریف شده است و بدین ترتیب پتانسیل رسیدن به سرعت‌های بسیار بالاتر وجود دارد. متأسفانه درایوری که برای کنترلرهای USB در ویندوز قرار داده شده معمولاً از UASP پشتیبانی نمی‌کند.

استفاده از USAP در درایو مادربورد ایسوس

استفاده از USAP در درایو مادربورد ایسوس

بنابراین بدون نصب درایورهای خاصی که سازندگان مادربورد عرضه می‌کنند، سرعت پورت USB 3.0 بهینه نخواهد بود. نمونه‌ای واقعی از تفاوتی که ایجاد می‌شود را بررسی کنید:

سرعت پورت USB 3.0 با و بدون USAP

سرعت پورت USB 3.0 با و بدون USAP

اگر روی دی‌وی‌دی یا سی‌دی درایورهای مادربورد، نرم‌افزار یا درایوری با نام Turbo USB یا Fast USB یا USB Boost و نام‌های مشابه دیدید، حتماً آن را نصب کنید. به خصوص اگر ویندوز شما ویندوز 7 است. در ویندوز 8 و 8.1 درایور کنترلر USB از پروتکل UASP پشتیبانی می‌کند و معمولاً نیازی به درایور و نرم‌افزار اضافی نیست.

روش تست

آزمون به دو صورت انجام شده است. حالت اول یک مثال واقعی است که سرعت نقل و انتقال یک فایل حجیم 10 گیگابایتی را بیان می‌کند. حالت دوم کاربردی‌تر است چرا که 1000 فایل 5 مگابایتی جابجا می‌شود. اگر مقصود شما انتخاب بهترین فلش برای جابجایی فیلم و فایل‌های بزرگ است، نتیجه‌ی حالت اول ملاک است و اگر فایل‌های عکس، موسیقی و آفیس مدنظرتان است، بهتر است فقط به دومین آزمون استناد کنید.

سرعت جابجایی فایل‌های بزرگ

در دو نمودار زیر، سرعت خواندن و نوشتن فلش‌درایوها ذکر شده است. مدل‌های 128 گیگابایتی با رنگ سبز، مدل‌های 64 گیگابایتی با رنگ قرمز و مدل‌های 32 گیگابایتی با رنگ آبی مشخص شده‌اند.

در تست خواندن Corsair Flash Voyager GTX 128GB با سرعت بسیار خوب 345 مگابایت بر ثانیه در صدر است. Sharkoon Flexi-Drive Ultimate 64GB و Patriot Supersonic Magnum 64GB و Kingston DataTraveler HyperX 3.0 64GB با رکورد 250 مگابایت بر ثانیه در جایگاه 2 تا 4 قرار گرفته‌اند. بین 42 فلش‌درایو، 19 مورد متوسط سرعت بالاتر از 150 مگابایت بر ثانیه دارند. Kingston DataTraveler 101 G3 32GB با سرعت 38 مگابایت بر ثانیه‌ای در حد فلش‌درایوهای USB 2.0 ظاهر شده است.

در تست نوشتن داده Corsair Flash Voyager GTX 128GB با سرعت 80 مگابایت بر ثانیه‌ای خود جایگاه 13 را به خود اختصاص داده و گویا فقط در خواندن داده بسیار سریع است. Sandisk’s Extreme Pro 128GB با سرعت 180 مگابایت بر ثانیه پیشتاز است. سه فلشی که در تست خواندن صدرنشین بودند، اینجا هم صدرنشین هستند و در واقع هم در نوشتن و هم در خواندن داده سریع عمل می‌کنند.

سرعت خواندن فایل 10 گیگابایتی ؛ فلش‌درایوهای USB 3.0

سرعت خواندن فایل 10 گیگابایتی ؛ فلش‌درایوهای USB 3.0

سرعت نوشتن فایل 10 گیگابایتی ؛ فلش‌درایوهای USB 3.0

سرعت نوشتن فایل 10 گیگابایتی ؛ فلش‌درایوهای USB 3.0

سرعت جابجایی فایل‌های کوچک

در دو نمودار زیر، سرعت خواندن و نوشتن فلش‌درایوها ذکر شده است. مدل‌های 128 گیگابایتی با رنگ سبز، مدل‌های 64 گیگابایتی با رنگ قرمز و مدل‌های 32 گیگابایتی با رنگ آبی مشخص شده‌اند.

در تست خواندن Corsair Flash Voyager GTX 128GB با سرعت بسیار خوب 260 مگابایت بر ثانیه در صدر است. Sharkoon Flexi-Drive Ultimate 64GB و Patriot Supersonic Magnum 64GB و Kingston DataTraveler HyperX 3.0 64GB با رکورد حدود 210 مگابایت بر ثانیه‌ای در جایگاه 2 تا 4 قرار گرفته‌اند. تقریباً نیمی از فلش‌درایوها سرعت خواندن بالاتر از 100 مگابایت بر ثانیه دارند.

در تست نوشتن داده Corsair Flash Voyager GTX 128GB با سرعت 73.5 مگابایت بر ثانیه‌ای خود جایگاه 9 را به خود اختصاص داده و باز هم می‌بینیم که فقط در خواندن داده بسیار سریع است. Sandisk’s Extreme Pro 128GB با سرعت 127 مگابایت بر ثانیه پیشتاز است. سه فلشی که در تست خواندن صدرنشین بودند، اینجا هم صدرنشین هستند و سرعتی در حد 90 مگابایت بر ثانیه دارند.

سرعت خواندن 1000 فایل 5 مگابایتی ؛ فلش‌درایوهای USB 3.0

سرعت خواندن 1000 فایل 5 مگابایتی ؛ فلش‌درایوهای USB 3.0

سرعت نوشتن 1000 فایل 5 مگابایتی ؛ فلش‌درایوهای USB 3.0

سرعت نوشتن 1000 فایل 5 مگابایتی ؛ فلش‌درایوهای USB 3.0

بهترین فلش‌درایوها از نظر قیمت و سرعت

اگر قیمت را ملاک اصلی در نظر بگیریم، دو فلش درایو کینگستون یعنی مدل‌های Kingston HyperX Fury 32GB و Kingston HyperX Fury 64GB بهترین هستند.

اگر قیمت مهم نباشد سه محصول سندیسک در صدر قرار می‌گیرند، یعنی مدل‌های: Sandisk Cruzer Extreme 32GB و Sandisk Cruzer Extreme 64GB و Sandisk Extreme Pro 128GB.