قبل از فروش گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی یک روش ساده برای حذف تمامی اطلاعات شخصی، Factory Reset کردن است؛ راه حل خوبی است اما متأسفانه هنوز هم با ریست کردن کامل، اطلاعات شخصی ما در امان نیستند.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

دانشگاه کمبریج اخیراً با بررسی 21 ابزار اندرویدی مختلف که اندروید 2.3 الی 4.3 رویشان نصب شده به نتیجه‌ی شگفت‌انگیزی رسیده‌اند: حتی پس از پاک شدن تمام اطلاعات شخصی و در واقع Factory Reset کردن هم اطلاعات زیادی روی محصول باقی می‌ماند که احتمالاً برای به دردسر انداختن صاحب قبلی، کافی است. مخاطبین، تصاویر، ویدیوها، پیامک‌ها، ایمیل‌ها و از همه بدتر وارد شدن به حساب کاربری در اپ‌ها و سرویس‌های جانبی مثل فیس‌بوک و واتس‌اپ از جمله اشکالات امنیتی است.

فاجعه‌ی دیگر این است که 80 درصد وسایل تست شده، راه ورود به حساب کاربری در گوگل را باز می‌گذارند و لذا تمام اطلاعات مربوط به وب‌گردی شامل رمز عبورها هم در دسترس افراد سودجو قرار می‌گیرد.

اما مشکل چیست؟ گوگل مقصر است یا کاربر؟

به نظر می‌رسد که مشکلات به سازندگان گوشی و تبلت و پوسته‌های سفارشی که آنها روی اندروید خام می‌کشند، مربوط می‌شود. در حقیقت نداشتن درایوری که برای فکتوری ریست کردن حیاتی است، مشکلات امنیتی بعدی را ایجاد کرده است. مشکلی دیگر به کارت حافظه مربوط است، پاک کردن کامل میکرو‌اس‌دی هم فرآیند مشکل و پیچیده‌ایست و ممکن است ردپاها باقی بماند.

متأسفانه لیستی که نشان بدهد کدام ابزارها امنیتی خوبی دارند و کدامشان حتی با ریست کردن کامل هم اطلاعات شخصی ما را فاش می‌کند، وجود ندارد. حتی نمی‌دانیم که در اندروید 4.4 و اندروید 5 این مشکل حل شده است یا نه اما امیدواریم که هر چه زودتر گوگل و شرکای بزرگش به ابهام کاربران اندروید در این خصوص پاسخ دهند. البته اگر گوگل راه حلی داشته باشد، باز هم بی‌فایده است چرا که در دنیای اندروید مقوله‌ی بروزرسانی پیوسته، امری نادر است. فقط گوشی‌ها رده اول و آن هم برای مدتی محدود به نسخه‌های جدید بروز می‌شوند.

نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا شما هم فکتوری ریست را برای پاکسازی اطلاعات شخصی کافی می‌دانستید؟