بارها شنیده‌اید و خوانده‌اید که اندروید باز است و iOS اکوسیستمی محدود و بسته، اما واقعاً منظور از باز یا بسته بودن چیست؟ آیا منظور همان رایگان یا پولی بودن است یا تفاوت‌های این دو سیستم عامل محبوب، بیش از این گفتار ساده است؟ در ادامه بحثی خلاصه خواهیم داشت.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

منظور از Open یا باز بودن و نقطه‌ی مقابل آن بسته یا Close بودن صرفاً این نیست که اپ‌های یک سیستم عامل، متن‌باز و رایگان هستند و حتی خود سیستم عامل را می‌توان بر اساس صلاح و سلیقه‌ی خویش سفارشی کرد. تفاوت بیش از این است.

اندروید تا حدی متن‌باز در برابر iOS بسته

اندروید از جنبه‌های مختلف یک اکوسیستم باز است. یکی از جنبه‌های باز بودن اندروید، به کدهای آن برمی‌گردد. پروژه‌ی متن‌بازی به اسم اندروید که به اختصار AOSP گفته می‌شود، مثل هر پروژه‌ی متن‌باز دیگری در اختیار همه‌ی برنامه‌نویسان قرار می‌گیرد تا به شکل‌های مختلف از آن استفاده کنند. مثلاً رام‌های گروه سایانوژن (Cyanogen) را در نظر بگیرید، این رام‌های سفارشی بر اساس کدهای پروژه‌ی متن باز اندروید شکل گرفته اند. آمازون و سیستم عاملی به اسم Fire OS هم همین‌طور است و در حقیقت فایر اواس همان اندروید با ظاهر بسیار سفارشی شده است.

اندروید رفته رفته به سمتی حرکت کرده که ردپای اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های گوگلی که حالت بسته دارند، در آن بیشتر مشاهده می‌شود و در حقیقت همان اندرویدی نیست که روزگاری با جمله‌ی:

اندروید سیستم عاملی کاملاً متن‌باز است.

توصیف می‌شد. جای تعجبی هم وجود ندارد چرا که یکی از روش‌های معمول برای فراگیر کردن اپ، سرویس یا سیستم عامل، عرضه‌ی آن به صورت رایگان و سپس اضافه کردن بخش‌های پولی و خاص است.

و این فقط نیمی از داستان بسته بودن اندروید است! نیمه‌ی دیگر همان بوت‌لودر قفل شده‌ای است که تولیدکنندگان گوشی و تبلت برای محصولات در نظر می‌گیرند. روت کردن و استفاده از رام‌های سفارشی در بیشتر موارد به باطل شدن گارانتی محصول منتهی می‌شود و این هم نوعی دیگر از بسته بودن بخش نرم‌افزاری است.

و اما iOS، در سیستم عاملی که اپل طراحی کرده، به جز بخش‌های اندکی که به صورت متن‌باز توسعه پیدا می‌کنند، سایر بخش‌ها بسته است. نمی‌توان بنابر تشخیص خود سیستم عاملی سفارشی طراحی کرد.

باز و بسته بودن سیستم عامل چه اهمیتی برای کاربر نهایی دارد؟

خوشبختانه سیستم عامل‌های امروزی مثل ویندوز فون، اندروید و iOS اغلب نیازهای اساسی کاربر را پوشش می‌دهند ولیکن هنوز هم کاربران حرفه‌ای به دنبال دسترسی بیشتر و کامل‌تر هستند. چنین افرادی از رام‌های سفارشی سازندگان گوشی و تبلت هم خوششان نمی‌آید و می‌خواهند فقط اپ‌ها و پوسته‌ی خاصی را روی وسیله‌ی همراه خود داشته باشند. لذا برای این گروه اندروید بهترین انتخاب است. اما اگر سلیقه‌ی و صلاح شخصی را کمتر دخیل کنید، iOS هم بسیار کامل و توانمند است. تعداد زیادی از کاربران دنیای اندروید به دلیل بروز نشدن محصولاتی که خریداری کرده‌اند، به دنبال نصب رام‌های سفارشی مثل محصولات سایانوژن می‌روند، این گروه هم اگر از iOS استفاده کنند، دیگر نیازی به رام سفارشی و سیستم عامل متن‌باز نخواهند داشت چرا که اپل محصولات انگشت‌شماری دارد و مداوماً همه‌ی آنها را بروز می‌کند.

رام‌های سفارشی و ساده برای محصولات اندرویدی

رام‌های سفارشی و ساده برای محصولات اندرویدی

اپ‌هایی از منابع مختلف به جای اپ‌های منحصر به فروشگاه اپ استور

در اندروید حالت پیش‌فرض این است که اپ‌ها را از فروشگاه گوگل پلی دریافت و نصب کنید. در غیر این صورت ممکن است گرفتار مشکلات امنیتی شوید که قبلاً در مورد آن بسیار سخن گفته‌ایم:

اما اگر اپلیکیشنی توسط شخصی مطمئن معرفی شده باشد چطور؟ در iOS نمی‌توانید اپ را نصب کنید اما در اندروید می‌توانید گزینه‌ی معروف اپلیکیشن‌هایی با منبع نامعلوم را انتخاب کنید و سپس با خیال راحت نه تنها یک اپ، بلکه تمام اپ‌های فروشگاه‌های غیر رسمی را هم دانلود و نصب نمایید.

نصب اپ از منابع نامعلوم در اندروید

نصب اپ از منابع نامعلوم در اندروید

تنها انتخاب شما در سیستم عامل iOS همان App Store اپل است و بس. البته اگر به راه حل خطیر جیلبرک متوسل شوید، می‌توانید این محدودیت را هم پشت سر بگذارید اما یادمان باشد که جیلبرک در محصولات اپل مثل روت کردن در محصولات اندرویدی است!

آیا برای کاربر نهایی مهم است که منبع نصب اپلیکیشن چه محدودیتی دارد؟

iOS سیستم عامل کاملی است و انواع اپلیکیشن برای آن معرفی شده است اما کامل بودن به معنی بی‌نقص بودن نیست. در واقع پاسخ این سوال هم روشن است. اپل نصب امولاتور (شبیه‌ساز) برای اجرای بازی‌ها، کلاینت‌های تورنت و برخی بازی‌های بحث‌برانگیز را در فروشگاه خود راه نمی‌دهد. اگر به دنبال نصب این نوع اپلیکیشن‌ها هستید، iOS به هیچ عنوان نیاز شما را برآورده نمی‌کند و مجبورید از اندروید استفاده کنید. ولیکن برای کاربردهای عمومی‌تر، iOS بی‌نقص است.

نصب اپ از منابع نامعلوم در iOS ممکن نیست.

نصب اپ از منابع نامعلوم در iOS ممکن نیست.

انعطاف‌پذیری و قابلیت سفارشی‌سازی

این بخش هم از تفاوت‌های بزرگ اندروید و iOS است. اندروید از دیرباز انعطاف‌پذیری بیشتری داشته که گاهی به شکل پوسته‌های خاص، ویجت‌ها و گاهی به شکل تنظیمات مفید در اندروید خام آشکار می‌شود. در حقیقت دسترسی اپلیکیشن‌های اندروید به سیستم عامل، نسبت به iOS بسیار کامل‌تر است و از خلال همین دسترسی کامل است که ویجت‌ها، پوسته‌ی اپ‌ها و حتی قابلیت به اشتراک‌گذاری از اپی به اپ دیگر، در اندروید عالی است. در اندروید نصب یک پوسته‌ی سفارشی، نصب یک کیبورد ویژه و تنظیم این موارد به عنوان پیش‌فرض ساده است. استفاده از آیکان‌های متفاوت، اجرای اپلیکیشنی بر فراز دیگر اپ‌ها و خلاصه تغییرات اساسی در اندروید ساده و البته امکان‌پذیر است.

iOS در حال حاضر چنین انعطافی ندارد. اپ‌ها محدودیت بیشتری دارند، پوسته و آیکان‌ها طبق سلیقه‌ی کاربر انتخاب نمی‌شود اما برخی محدودیت‌ها در نسخه‌های اخیر از بین رفته است. مثلاً ویجت، چیزی که چند سال است در اندروید حضور دارد، بالاخره به iOS هم آمده است، امکان به اشتراک‌گذاری از اپی به اپ دیگر فراهم شده و حتی اپ‌ها در پس‌زمینه اجرا می‌شوند تا تغییراتی به وجود بیاورند. حتی می‌توان کیبورد جانبی هم روی iOS نصب کرد و ویجت‌هایی به بخش نوتیفیکیشن اضافه نمود.

آیا سفارشی‌سازی و انعطاف‌پذیری برای کاربر نهایی مهم است؟

پاسخ این سوال هم روشن است و به نظر کاربر بستگی دارد. کسانی که از طراحی پیش‌فرض iOS، کیبورد، آیکان‌ها و نوتیفیکیشن آن راضی هستند، نیازی به نصب تم‌های جانبی ندارند. مشکل فقدان ویجت و به اشتراک‌گذاری بین اپلیکیشن‌ها هم حل شده است. بنابراین تنها ضعف iOS از نظر سفارشی‌سازی، نداشتن قابلیت نصب تم‌های سفارشی است که این مورد هم با توجه به سنگین بودن برخی تم‌ها، چندان اهمیتی ندارد. حتی در اندروید هم برخی کاربران از تم‌های سفارشی بیزارند و همان پوسته‌ی پیش‌فرض گوگل یا سازنده‌ی گوشی را بیشتر می‌پسندند.

اما iOS یک ضعف مهم‌تر هم دارد و متأسفانه یک ضعف ظاهری نیست. در iOS هنوز هم نمی‌توان اپ پیش‌فرض برای اموری مثل وب‌گردی، کار با نقشه و موقعیت‌یابی و موارد اینچنینی را انتخاب کرد.

در اندروید اپ پیش‌فرض برای امور مختلف قابل انتخاب است.

در اندروید اپ پیش‌فرض برای امور مختلف قابل انتخاب است.

مقوله‌ی Root و Jailbreak در اندروید و iOS

منظور از روت دسترسی کامل به همه‌چیز است و جیلبریک هم از نظر لغوی به معنی فرار از زندان است. با تمام آزادی‌هایی که در اندروید وجود دارد، باز هم کاربران حرفه‌ای با استفاده از ضعف‌های امنیتی به روت کردن وسایل همراه خود می‌پردازند تا به همه‌چیز دسترسی داشته باشند. گاهی برای شکستن قفل یک اپ ساده، راهی جز روت کردن وجود ندارد. پس از بروزرسانی هم معمولاً دسترسی به روت از بین می‌رود و باید مجدداً این فرآیند را تکرار کرد.

محدودیت‌های iOS بیشتر است و جیلبرک کردن آن هم دشوارتر است. در iOS هم پس از جیلبرک کردن نمی‌تواند سیستم عامل را ارتقا داد بلکه باید تا جیلبرک شدن نسخه‌های جدید صبر کرد.

روت و جیلبرک برای کاربران حرفه‌ای مهم است؟

پاسخ مثبت است چرا که برخی محصولات به راحتی روت می‌شوند و روت کردن برخی دیگر دردسرهای بسیار دارد. جیلبرک کردن iOS هم معمولاً دشوارتر از روت کردن اندروید است اما به هر حال اگر راهی وجود داشته باشد، در دنیای وب به سرعت پخش می‌شود و گاهی با طی چند مرحله‌ی ساده آن هم از روی تصاویر، می‌توان وسایل اندرویدی و محصولات مبتنی بر iOS را روت کرد.

سخن آخر

با اینکه اندروید در ابتدای کار متن‌باز بوده، اکنون بخش‌های بسته‌ی آن بیشتر شده است و iOS هم مسیری با شیب عکس را طی کرده به این معنی که امروزه انعطاف‌پذیری نسبتاً بالایی دارد. از این رو انتخاب یکی از این دو اکوسیستم به عنوان سیستم عامل مطلوب، دشوارتر شده است. در گذشته اگر کاربر به سفارشی‌سازی محصول علاقه‌ی وافر داشت، به راحتی سراغ اندروید می‌رفت و اگر به دنبال اپ‌های ساده و متنوع بود، دست روی iOS می‌گذاشت ولیکن امروز از آن سفارشی‌سازی بهتر و اپ‌های بی‌کیفیت اندروید و همین‌طور بسته بودن iOS خبری نیست لذا انتخاب مشکل‌تر است.