ضبط ویدیوی بازی همیشه با مشکل افت سرعت روبروست اما شدوپلی این مشکل را ندارد. NVIDIA ShadowPlay یک راهکار سخت‌افزاری انویدیا برای ضبط بدون افت سرعت است.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

شدوپلی یک راهکار سخت‌افزاری است که انویدیا پیش روی گیمرها قرار داده تا از این مشکل رهایی یابند. البته ای‌ام‌دی هم در تراشه‌های گرافیکی خود بخشی اینکد و دیکد ویدیو دارد و چند روز پیش راهکار خود را مشابه روش انویدیا معرفی کرده که باید در عمل آزموده شود. اما شدو پلی در آزمون‌های انجام شده، سرعت اجرای بازی را در حد بسیار کمی کاهش می‌دهد و نسبت به روشی که نرم‌افزارهایی مثل Fraps استفاده می‌کنند و منابع سیستم یعنی پردازنده‌ی اصلی و هارد را به شدت درگیر می‌کنند، بسیار متفاوت است.

با توجه به اینکه تگرا کی‌وان همان هسته‌ها و معماری کپلر سری 700 کارت گرافیک‌های انویدیا را به ارث برده، جای تعجب نیست که چطور شدوپلی در تبلت شیلد نمایان شده است.

در کارت گرافیک‌های سری 700 استفاده از شدوپلی امکان‌پذیر است. در سری 600 هم اگر محصولی بهتر از GTX 650 داشته باشید و البته خود GTX 650، اینکدر سخت‌افزاری لازم در اختیار شماست. تنها مورد ضروری نصب GeForce Experience است که اجازه‌ی فیلم‌برداری از محیط بازی و اینکد کردن آن با کدک H.264 را به شما می‌دهد. پنجره‌ی تنظیمات ShadowPlay را در تصویر زیر بررسی کنید:

شدوپلی در مجموعه‌ی GeForce Experience انویدیا برای فیلم‌برداری از بازی

شدوپلی در مجموعه‌ی GeForce Experience انویدیا برای فیلم‌برداری از بازی

توجه کنید که در سری 700 دو روش برای اینکد کردن سخت‌افزاری ویدیو وجود دارد. روش اول استفاده از هسته‌های چندمنظوره‌ی CUDA است که بازدهی خوبی دارد اما روش بعدی NVEnc است که اینکدر ویژه‌ی ویدیویی است و کارایی بهینه‌تری دارد.

شدوپلی در مقایسه با روش‌های نرم‌افزار فیلم‌برداری از بازی‌ها

شدوپلی در مقایسه با روش‌های نرم‌افزار فیلم‌برداری از بازی‌ها

هر دو روش مورد بحث نسبت به اینکدر نرم‌افزاری و فیلم‌برداری با نرم‌افزاری مثل Fraps بهینه‌تر و سریع‌تر هستند. در حقیقت اگر با Fraps از محیط بازی فیلم تهیه کنید، سرعت اجرای بازی افت می‌کند. علت این است که هارد معمولی و حتی اس‌اس‌دی برای ذخیره کردن ویدیوی حجیم به شدت استفاده می‌شود. استفاده از سی‌پی‌یو برای فشرده‌سازی ویدیو و سپس ذخیره‌سازی آن هم سرعت اجرای بازی را کاهش می‌دهد.

در شدوپلی نه به پردازنده و نه به هارددیسک سریع نیازی نیست. اینکدر سخت‌افزاری به سرعت فریم‌ها را فشرده می‌کند و با حجمی نسبتاً کم روی هارددیسک ذخیره می‌نماید.