بارها توسط موتور جستجوی گوگل موضوعی جستجو کرده اید و در بعضی مواقع نتیجه‌ای نگرفته‌اید. جستجوی دودویی روشی کاربردیست که توسط آن می‌توان نتایج بیشتر و دقیق‌تری به دست آورد.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

روزانه میلیون‌ها انسان برای یافتن پاسخ سوالات خود از اینترنت استفاده می‌کنند. زمانی که فردی توسط گوگل مطلبی جستجو می‌کند، هزاران سرور گوگل، صفحاتی که به نظر مرتبط با جستجو است، نمایش می دهند. بسیاری از این صفحات مرتبط نیست امّا گوگل از عبارتی که جستجو کرده‌اید، برداشت کرده که به دنبال این صفحات هستید. در ادامه قصد دارم عباراتی را که در منطق جستجو کاربرد دارند، به همراه مفهومشان شرح دهم.

منطق جستجوی دودویی چیست؟

 با بهره‌گیری از کلمات و، یا، در زبان انگلیسی NOT، بین واژه‌هایتان، مقصودتان را بهتر به موتور جستجو بیان کنید. هر کدام از کلمات معنی خاصی دارند که در ادامه با شکلی که در ریاضیات به نمودار ون معروف است آن را شرح می‌دهم.

لازم به ذکر است که عبارتی که دو مقدار درست و غلط می‌گیرد دودویی نام دارد (دودویی در مفاهیم برنامه‌نویسی پرکاربرد است). در اینجا با توجه به این که عبارات منطقی AND,OR و NOT خروجی دودویی برمی‌گردانند از این واژه استفاده شده است.

کاربرد OR در موتور جستجو

 ممکن است در بعضی جستجوها استفاده از “یا” و “OR” تفاوتی نداشته باشد ولی در حالت کلی گوگل بین این دو واژه تفاوت قایل می‌شود. حتما به این موضوع مهم در جستجوهای خود توجه داشته باشید.

اگر می‌خواهید چند مورد جستجو کنید و فرقی نمی‌کند کدام‌یک نتیجه‌ی جستجو باشد، بین عباراتتان از یا استفاده کنید. اگر نمی‌دانید که دقیقاً چه عبارتی باید جستجو کنید، چند واژه‌ی نزدیک به موضوع مورد نظرتان را با آوردن یا بین آن‌ها بنویسید. اینگونه در لیست نتایج، حداقل یک مورد دقیقاً همان چیزی خواهد بود که به دنبال آن هستید.

مثلا اگر مقصودتان ناحیه‌ی سفید رنگ شکل است باید جستجو کنید، باد یا آتش. نواحی که فقط باد، فقط آتش و هم باد و هم آتش هستند، جزو نتایج قابل قبول هستند.

جستجوی دو عنصر با عبارت یا (OR)

جستجوی دو عنصر با عبارت یا (OR)

مثال بعدی نتیجه‌ی جستجوی زمین یا باد یا آتش است.

جستجوی سه عنصری که فرقی نمی‌کند کدام نتیجه است

جستجوی سه عنصری که فرقی نمی‌کند کدام نتیجه است

می‌توانید به جای یا (OR) از | نیز استفاده کنید.

NOT (در فارسی مفهوم معادل ندارد) یا معادل –

در فارسی قاعدتا چیزی شبیه “نه دریا” جستجو نمی‌کنیم امّا انگلیسی زبان‌ها، ساختارهایی مانند EARTH NOT WIND برایشان معنی دارد. علّت این امر قبلول NOT به عنوان یک عبارت منطقی در جملاتشان است. که معنی یک عبارت بولی را برعکس می‌کند. همچنین آن‌ها از ساختاری شبیه Earth-Fire  استفاده می‌کنند.

 با استفاده از واژه‌های “به جز”، “و نه” در زبان فارسی می‌توانید در بعضی موارد منظور خود را به گوگل برسانید. امّا این واژه‌ها و علامت دَش لزوماً به معنی NOT نیستند. گوگل در اکثر مواقع بین این موارد تفاوت قایل می‌شود. در ادامه فرض کرده‌ام NOT، دَش و … یک معنی دارند.

زمانی که NOT یا – (دَش) قبل واژه‌ای می‌آیند، به معنی حذف آن واژه از کلمات کلیدی جستجو است. در موردی که ذکر شد اگر فقط زمین را جستجو کنید کلیه‌ی نتایج مربوط به آن نمایش داده می‌شود. حال اگر -باد را به زمین اضافه کنید، تاکید می‌کنید که مطالبی که مربوط به باد است، مورد نظرتان نیست.

جستجو توسط عبارت بولی NOT یا -(دَش)

جستجو توسط عبارت بولی NOT یا -(دَش)

و (AND)

واژه‌ی پیش فرضی که موتور جستجو بین کلماتتان فرض می‌کند “و” است. در این حالت انتظار دارید نتیجه‌ی جستجو به کلیه‌ی واژه‌هایتان مرتبط باشد.

به عنوان مثال جستجوی “زمین و باد و آتش” نتیجه‌ای مطابق ناحیه‌ی سفید رنگ بین سه دایره‌ی شکل زیر دارد.

و (AND) بین سه واژه، همان حالت پیش فرض گوگل

و (AND) بین سه واژه، همان حالت پیش فرض گوگل

ترکیبی از عملگرهای دودویی

درجستجوی انگلیسی می‌توان ترکیبی از عملگرهای فوق یا در زبان فارسی بهتر است بگویم کلمات عطفی، به کار برد. در انگلیسی قرار داد مطابق زبان‌های برنامه‌نویسی این است که عملگرها از چپ به راست اولویت دارند، مگر اینکه پرانتز به کار رفته باشد. مثلا در جستجوی Earth AND Wind OR Fire ابتدا AND، سپس OR اولویت دارند.

ترکیب یا + و، نتیجه‌ی جستجوی زمین و باد یا آتش (اولویت ابتدا با و، سپس با یا است)

ترکیب یا + و، نتیجه‌ی جستجوی زمین و باد یا آتش (اولویت ابتدا با و، سپس با یا است)

حال در مقایسه با حالت قبلی (Earth AND (Wind OR Fire را جستجو کنید. ابتدا OR سپس AND اولویت دارند. می‌توانید تعداد اینکس‌های موتور جستجو در دو حالت را با یکدیگر مقایسه کنید. میبینید که تفاوت دارند.

نتیجه‌ی جستجوی زمین و (باد یا آتش)، اولویت ابتدا با پرانتز سپس "و" است

نتیجه‌ی جستجوی زمین و (باد یا آتش)، اولویت ابتدا با پرانتز سپس “و” است

 به نظرتان بهتر نیست کلمات کلیدی خود را با عملگرهای مربوطه ترکیب کنید و جستجوی دقیق‌تری انجام دهید؟