از جذابیت‌های ویندوز می‌توان به اپ‌های یونیورسال یا عمومی اشاره کرد. Universal App اپلیکیشنی است که هم روی گوشی و تبلت و هم روی دستاپ قابل استفاده است و خود را با تمام پلتفرم‌ها تطبیق می‌دهد.

در مورد اپ‌های یونیورسال (عمومی) در ویندوز 10 صحبت کرده بودم، اپ‌هایی که مثل ویندوز 10 با اغلب سخت‌افزارها کنار می‌آیند و کاربردی به واقع عمومی دارند:

[su_posts id="8598 " tax_operator="0" order="desc"]

اپ عمومی با نمایشگر لمسی و کوچک گوشی و نمایشگر بزرگ و معمولی دستاپ سازگار است. احتمالاً شما هم موافق هستید که ساختن این نوع اپلیکیشن‌ها مشکل‌تر از اپ‌های خاص برای پلتفرم‌های خاص است اما خوبی‌شان این است که توسعه‌دهنده یک بار می‌سازد و اپ را برای تمام پلتفرم‌های ممکن ارایه می‌کند. در ضمن یکپارچگی بهتر بین وسایل همراه و پی‌سی را هم در نظر بگیرید، روشن است که اپ عمومی هماهنگی پلتفرم‌های هوشمند را ساده می‌کند.

به اسلاید زیر دقت کنید و خواص دو نوع کلی اپ‌های ویندوز 10 را بررسی نمایید:

[caption id="attachment_11721" align="aligncenter" width="780"]نام‌گذاری متفاوت اپ‌های یونیورسال نام‌گذاری متفاوت اپ‌های یونیورسال[/caption]

همان‌طور که می‌بینید مایکروسافت در نشست سخت‌افزارهای ویندوزی یا همان عبارت Universal Apps را به Windows Apps تغییر داده است. بنابراین ویندوز اپس یعنی اپ‌های یونیورسال.

اما نرم‌افزارهای دستاپی چه می‌شود؟ مایکروسافت نام Windows Desktop Applications را برای این نوع نرم‌افزارها استفاده می‌کند.