امروز یک عضو دیگر به خانواده‌ی اندروید اضافه شده که نامش Android for Work است. اندروید فور ورک پس از اندروید ویر (وسایل پوشیدنی)، اندروید اتو (خودروها) و اندروید وان (گوشی‌های ارزان) به میدان رقابت آمده است. ببینیم چیست و چه خواهد کرد؟

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

Android for WorK چند تکنولوژی مرتبط با محیط کاری را در خود جمع کرده که شامل 4 بخش اصلی Google Play for Work، اپ Android for Work، پروفایل‌های کاری و ابزارهای ایجاد انواع محتوا می‌شود. این سیستم عامل جدید با همراهی تعداد زیادی از صنایع مختلفی که در موفقیت اندروید و حالا اندروید فور ورک موثرند، معرفی شده که شامل سازندگان گوشی و تبلت و محصولات بینابین این دو گروه می‌شود.

در ادامه به مشخصه‌ها و قابلیت‌های کلیدی اندروید فور ورک اشاره می‌کنم و با کاربردهای آن آشنا می‌شویم، شاید روزی برسد که محیط اداری و کاری ما هم از اندروید فور ورک برای انجام برخی امور استفاده کند و چه خوب است اگر از همین ابتدا آن را به درستی بشناسیم.

Google Play for Work فروشگاه اپ‌های کاری اندروید

گوگل پلی در حال حاضر پذیرای انبوهی از اپ‌های مختلف برای کاربردهای متفاوت است که بخشی از آن هم به اپ‌های کاری اختصاص دارد. اما اندروید فور ورک یک فروشگاه جداگانه خواهد داشت که نام آن گوگل پلی فور ورک است. این فروشگاه جدید به سازمان‌های بزرگ کمک می‌کند که اپ‌های موردنیاز را با امنیتی بیشتر در اختیار کارمندان خود قرار دهند و بدین ترتیب نه تنها در IT بلکه در سایر مشاغل و سازمان‌ها هم کاربرد زیادی خواهد داشت.

اندروید فور ورک فروشگاه اپ خاص خودش را دارد.

اندروید فور ورک فروشگاه اپ خاص خودش را دارد.

پروفایل‌های کاری یا Work Profiles

امنیت در اندروید 5.0 ارتقا یافته اما این تنها تغییر کلیدی در اندروید 5.0 یا همان لالی‌پاپ معروف نیست. گوگل در اندروید 5.0 به صورت پیش‌فرض از پروفایل‌های مختلف پشتیبانی کرده و بدین ترتیب کاربر می‌تواند پروفایل شخصی و اطلاعات شخصی خود را در کنار پروفایل کاری داشته باشد. با توجه به اینکه رمزگذاری فایل‌ها به صورت پیش‌فرض در اندروید 5.0 فعال است، امنیت بیشتری متوجه فایل‌های شخصی و کاری است.

قطعاً فعال بودن هر نوع رمزگذاری سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری به کاهش سرعت عملیات استفاده از فایل‌ها و حتی خود سیستم عامل می‌انجامد اما به هر حال گوگل از SELinux استفاده کرده تا رمزگذاری به صورت پیش‌فرض برقرار باشد و در ادامه با خیال راحت پلتفرمی مثل اندروید فور ورک را معرفی کند.

موضوع فقط داده و فایل نیست، اپ‌های کاری و شخصی هم می‌توانند متفاوت باشند و این یک برتری خاص برای پلتفرم محبوب اندروید است.

در اندروید فور ورک اپ‌های کاری از اپ‌های شخصی جدا می‌شوند.

در اندروید فور ورک اپ‌های کاری از اپ‌های شخصی جدا می‌شوند.

اپ‌های ایجاد محتوا یا Productivity Tools

لازمه‌ی هر سیستم عامل و پلتفرم ویژه‌ی مشاغل این است که اپ‌ها و ابزارهایی برای ایجاد محتوا داشته باشد. در اندروید فور ورک مجموعه‌ای از اپ‌ها شامل اپ مخاطبین، تقویم، ایمیل است که یکایک آنها برای محیط و کاربرد شغلی بهینه شده‌اند. در تمام اپ‌ها می‌توان با Exchange و Notes کار کرد و به ویرایش اسناد (معادل Word مایکروسافت)، پرزنتیشن‌ها (معادل پاورپوینت مایکروسافت) و اسپردشیت (معادل Excel مایکروسافت) پرداخت. روشن است که گوگل با این اقدام جسورانه می‌خواهد به آفیس مایکروسافت حمله کند و شاید موفق هم شود!

اپ‌های کاربردی در مشاغل و اندروید فور ورک

اپ‌های کاربردی در مشاغل و اندروید فور ورک

اپ اندروید فور ورک

گوگل به اندروید 5.0 اکتفا نکرده و اپ خاصی برای محصولات مجهز به اندرویدهای قبلی ارایه کرده که نام آن Android for Work است. البته این اپ هم برای تمام اندرویدی‌ها کاربرد ندارد و تنها نسخه‌های اندروید 4.0 تا اندروید 4.4 را پوشش می‌دهد.

مأموریت اصلی این اپ ایمن‌سازی اپ‌های ایمیل، تقویم، مخاطبین و اسناد برای کاربردهای شغلی است. امکان جست‌وجو در اینترنت و دسترسی به اپ‌های تأیید شده‌ی کاری و نیز مدیریت اپ‌ها توسط مسئولین IT نیز در آن پیش‌بینی شده است.

شرکای گوگل در توسعه‌ی قلمرو کاربری اندروید فور ورک

همان‌طور که در ابتدا اشاره کردم گوگل پلتفرم جدید را به کمک شرکای بزرگش به مرحله‌ی کاربرد در مقیاس انبوه نزدیک می‌کند. Citrix و بلک‌بری، ابزارهای اندرویدی سازندگان برتر و بزرگ اندرویدی‌ها، اپلیکیشن‌هایی مثل Box و ادوبی و کمپانی‌های فعال در عرصه‌ی شبکه مثل Cisco و Pulse Secure ، F5 و Paloalto در توسعه‌ی هر چه بیشتر اندروید فور ورک همکاری می‌کنند.

کمپانی‌های همکار گوگل در توسعه‌ی قلمروی Android for Work

کمپانی‌های همکار گوگل در توسعه‌ی قلمروی Android for Work

مشاغل و سازمان‌هایی که می‌خواهند از پلتفرم جدید خانواده‌ی بزرگ اندروید استفاده کنند، می‌توانند به صفحه‌ی رسمی آن سری بزنند.

بروزرسانی: اندروید فور ورک اکنون یک اپ جداگانه است

در خبر زیر به این موضوع پرداخته شده که از این پس اندروید فور ورک به صورت یک اپ جداگانه در گوگل پلی قرار گرفته و روی اندروید 4 به بعد نصب می‌شود:

1

به نظر شما اندروید فور ورک آینده‌ی درخشانی دارد یا صرفاً گذری کوتاه از آرزویی بزرگ است؟