بهترین اپ اسکن برای اندروید ، گوگل درایو است. اپلیکیشنی که همیشه مورد حمایت گوگل است و بروز می‌شود تا کم و کیف کارایی آن در حد بهترین اپ‌های جانبی باشد. در ادامه کار با این اپ را مرور می‌کنم.

تبلیغات ۷۲۰ در ۹۰

زندگی هوشمند یعنی دوربین فقط دوربین نیست، مترجم جیبی شماست!

اسکن کردن اسناد و نوشته‌ها همواره یکی از نیاز‌های اساسی در سیستم عامل‌های مختلف موبایل است.  به هر حال با افزایش کیفیت دوربین گوشی‌های هوشمند، باید هوشمندانه‌تر از آنها استفاده کرد. کاربرد دوربین معمولی شاید فقط عکاسی باشد اما در یک گوشی هوشمند، وضعیت متفاوت است. این گجت‌ها برای این ساخته شده‌اند که زندگی من و شما را ساده کنند و یکی از مأموریت‌های نخستین هم بحث اسکن کردن است. می‌توان در قدم بعدی نوشته‌ها را با OCR به متن قابل ویرایش تبدیل کرد و سپس آن را ترجمه نمود، به اشتراک گذاشت و ایمیل کرد.

اسکن کردن با عکاسی کمی فرق می‌کند. پس از اسکن اگر بخواهیم متن از پس‌زمینه کاملاً تفکیک شود، می‌‎توانیم از فتوشاپ و نرم‎افزارهای مشابه کمک بگیریم. Brightness را به انتها ببریم و Contrast را به ابتدا. در این صورت متن کاملاً تیره و پس‌زمینه کاملاً روشن می‌شود. در گوشی‌ها این عملیات طولانی ممکن است با لمس چند دکمه و در یک اپ ساده انجام شود.

اسکن کردن به روشنایی و کنتراست بهینه نیاز دارد.

اسکن کردن به روشنایی و کنتراست بهینه نیاز دارد.

در ادامه به معرفی بهترین روش اسکن در اندروید می‌پردازم که البته ممکن است روش‌های خوب دیگری هم وجود داشته باشد و در آینده هم راهکار بهتری ارایه شود.

بهترین راه اسکن در اندروید

در اندروید بهترین راه اسکن راهی است که شاید هیچ وقت پیشرفت آن به سکون تبدیل نشود! منظورم یک راه حل گوگلی و یک سرویس آنلاین است که با توجه به تلاش گوگل، همیشه رو به پیشرفت خواهد بود. استفاده از Google Drive معروف راه حل مطمئنی است و مراحل ساده‌ای هم دارد.

اپ گوگل درایو را نصب و اجرا کنید. دکمه‌ی دایره‌ای شکل + (متریال دیزاین هم با دکمه‌های رنگارنگش طراحی جالبی است، نه؟) را لمس کنید تا منویی نمایش داده شود. یکی از گزینه‌های این منو، Scan است. روی آن تپ کنید.

دسترسی به منوی اسکن در گوگل درایو

دسترسی به منوی اسکن در گوگل درایو

پس از اینکه با دوربین عکسی از متن خود گرفتید، می‌توانید کارهای ویرایشی اضافی هم روی آن انجام دهید. به این منظور منو که به شکل سه نقطه در بالا و سمت راست صفحه قرار گرفته را تپ کنید و مراحل ویرایشی خود را انجام دهید. با تپ کردن روی آیکان برش (Crop) می‌توانید تصویر سند مورد نظر را برش بزنید.

ویرایش عکس قبل از آپلود آن برای اسکن توسط گوگل درایو

ویرایش عکس قبل از آپلود آن برای اسکن توسط گوگل درایو

یادتان باشد که در منوی تنظیمات (Settings) می‌توان بهسازی‌های عکس، اندازه‌ی برگه و جهت آن و همین‌طور کیفیت تصویر را مشخص کرد.

تنظیمات عکس برای اسکن توسط گوگل درایو.

تنظیمات عکس برای اسکن توسط گوگل درایو.

در قدم بعدی باید صبر کنید که تصویر آپلود شود و سپس گوگل به صورت خودکار اضافات آن را برش زده و مراحل تمیزکاری را انجام دهد. دقت کنید که عکسی که در اپ Google Drive گرفته می‌شود، به صورت یک فایل PDF به گوگل درایو تحویل داده می‌شود. خوشبختانه می‌توان چندین نوشته را به شکل عکس در قالب یک PDF به گوگل تحویل داد.

مزیت گوگل درایو نسبت به اپ‌های دیگر این است که نتیجه را به صورت آنلاین و در فضای ابری گوگل درایو نگه‌داری می‌کند. از این رو می‌توانید در گوشی، تبلت و کامپیوتر خود به آن دسترسی پیدا کنید.

 چطور است؟ به نظر شما ساده و سهل‌الوصول نیست؟