بنابر آمار اخیر Condé Nast Traveler ، آمار مرگ ناگهانی هنگام عکاسی سلفی بیشتر از آمار مرگ در اثر حمله‌ی کوسه‌ی سفید بزرگ است؛ البته مقایسه‌ی مع‌الفارقی است اما بیایید کمی در مورد اهداف عکاسی سلفی بحث کنیم. آیا واقعاً بعضی پدیده‌ها، طبیعی و منطقی است؟

کار به قدری بالا گرفته که در ویکی‌پدیا هم صفحه‌ای به فجایع عکاسی سلفی اختصاص داده شده است. ۱۸ حادثه‌ی دردناک در ۲ سال اخیر. جالب این است که حتی محققین هم برای مطرح شدن، دست به کارهای محیرالعقول می‌زنند، مثل عکاسی در کنار مار زنگی!  اخیراً دو گزارش تأسف‌بار با همین تیتر منتشر شده و خوشبختانه مصدوم به موقع درمان شده است.

و گاهی حکایت چهره‌ها و برندها و منافع است.

در این گونه موارد، اغلب انسان‌ها از ضرب‌المثل “گر خواهی نشوی رسوا ، هم‌رنگ جماعت شو” تبعیت می‌کنند و سعی می‌کنند سلفی‌های هیجان‌انگیزی بگیرند که قبلاً شبیهش کمتر دیده شده است و یادشان می‌رود که گاهی تفکر عمومی فارغ از اندیشیدن به پیامدها و نتایج کار است. کافی است از خودمان بپرسیم: “آخرش چه می‌شود؟” یک عکس سلفی زیبا و متفاوت و هیجان‌انگیز برای برانگیختن تشویق عمومی! و گاهی منافعی مثل برند شدن چهره‌ها که باز هم در اثر اندیشه نکردن عموم پیش می‌آید و از چهره‌ها، بت‌هایی می‌سازند، به سان همان بت‌هایی که در بتکده‌های باستانی پرستش می‌شد.

چه باید کرد؟

بهتر است نگوییم: “عکس سلفی در شرایط خطرناک نگیرید که ارزشش را ندارد!” چرا که بعضی‌ها به همین شیوه، مطرح و محبوب می‌شوند و در دنیای امروز این نوع مطرح شدن، کاملاً طبیعی است. خوبان هم عادت ندارند که مرتباً دیده شوند و تلاش خود را در جهتی دیگر متمرکز می‌کنند، مثل تهیه‌ی عکس از لحظات زیبای زندگی، عواطف انسانی و … . اغلب هم خودشان در قاب نگاه قرار نمی‌گیرند.

شاید بهترین توصیه این باشد که یک بار دیگر اندیشه‌‌های خود را مرور کنید. چه در هنگام عکاسی سلفی و چه در لحظاتی که مبهوت چهره‌ها و سلفی‌های دیگران می‌شود و دست تشویق بالا می‌آورید و کف می‌زنید.

به نظر شما آیا هدف اصلی عکاسی سلفی که چیزی جز ثبت لحظات دوست‌داشتنی و خاطره‌انگیز است، از مسیر اصلی بسیار دور نشده؟ راه چاره چیست؟
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه روشن "وقتی خودشیفتگی آدمی طغیان می‌کند، مرگ و میر هنگام عکاسی سلفی زیاد می‌شود"

اطلاع از
Esmaeel
مهمان

بله.البته که این قضیه از مکان اصلی خودش فاصله گرفته و به نظر من تنها راه اون تعقل و تفکر به عواقب ناشی از این کار هست.

wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×