لامپ‌های سبز با انرژی تابشی خورشید، انرژی باد و بدون استفاده از برق روشن می‌شوند اما لامپ GravityLight نه به خورشید نیاز دارد و نه توربین بادی. این لامپ جالب فقط به جاذبه‌ی زمین و جسمی سنگین نیازمند است. در ادامه با گرویتی‌لایت بیشتر آشنا می‌شویم.

میلیون‌ها انسان در سراسر جهان به انرژی الکتریکی آن طور که ما دسترسی داریم، دسترسی ندارند و برخی به کلی با الکتریسیته بیگانه‌اند. در چنین جهانی استفاده از نور خورشید و پنل‌های خورشیدی و همین‌طور توربین‌های بادی برای روشن کردن شب تاریک انسان‌های محروم، ایده‌ای کهن است. هزینه‌ی اولیه‌ی این تکنولوژی‌ها کم نیست اما در جایی که شبکه‌ی توزیع برق وجود ندارد، جز این چه می‌توان کرد؟

خلاصه همه‌جورش را دیده بودیم اما این نوعش را کمتر دیده‌ایم. ایده بسیار ساده است و تکراری است اما شیوه‌ی پیاده‌سازی متفاوت است. وزنه سقوط می‌کند و اگر قرار باشد کسی جلوی شتاب گرفتن وزنه را بگیرد، باید انرژی صرف کند. عکس این داستان هم صادق است، برای بالا بردن وزنه باید انرژی مصرف کرد. بنابراین می‌توان با نیروی جسمانی وزنه را بالا برد و سپس انرژی آزاد شده حین سقوط وزنه را به انرژی الکتریکی و روشنایی تبدیل کرد.

GravityLight به معنی لامپ جاذبه لامپ LED بسیار کم‌مصرفی است که از سقوط یک وزنه‌ی ۲۵ پوندی (حدود ۱۲ کیلوگرم) به روشنایی می‌رسد. وزنه هر چیزی می‌تواند باشد، سنگ، شن و … . کافی است وزنه را به مکانیزم چرخدنده‌ای متصل کنیم و آن را با حوصله بالا بکشیم، آن هم فقط ۲ یا ۳ متر. اما چرا با حوصله؟ طراح به فکر سنگینی وزنه هم بوده و مکانیزمی به کار برده که نیروی شخص را چند برابر می‌کند و در مقابل باید طناب را بیش از ۲ متر کشید. در واقع کاربر چندین برابر ۲ متر طناب را می‌کشد، وزنه بالا می‌آید و سپس نوبت سقوط است. هر بار سقوط وزنه حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روشنایی به دنبال دارد.

به ویدیویی در باب این لامپ جالب و مکانیزم تولید انرژی آن توجه فرمایید:

تا اینجای کار همه چیز عالی به نظر می‌رسد اما قیمت چطور؟ آیا گرویتی‌لایت از نظر قیمت هم پتانسیل ایجاد تحول در کشورهای فقیر را دارد؟

به روشنایی فکر نکنیم، به روشنایی ذهن بشری بیاندیشیم.

پاسخ مثبت است چرا که قیمت این محصول فقط ۱۰ دلار است و بازار هدف آن هم دقیقاً کشورهای فقیری مثل کنیا است. به نظر من بازار هدف از این هم فراتر است، وقتی صحبت از علم و دانش و روشنی اندیشه‌ی بشر باشد، دیگر نیازی به ذکر آن ۱۰ دلار کذایی هم نیست. در ضمن شما هم می‌توانید از چنین لامپی استفاده کنید و هزینه‌ی برق مصرفی خود را تا حدی کاهش دهید. در کشورهایی که قیمت برق مصرفی زیاد است، استفاده از گرویتی‌لایت به کاهش ۳۰ درصدی هزینه‌ی برق مصرفی منجر می‌شود.

لامپ جاذبه دورترین نقاط زمین را هم روشن می‌کند.

لامپ جاذبه دورترین نقاط زمین را هم روشن می‌کند.

طراحان و ایده‌پردازان این پروژه یک موضوع مهم دیگر را هم مدنظر قرار داده‌اند و آن مقوله‌ی اشتغال‌زایی است. به هر حال خط تولید چنین لامپی به نیروی انسانی هم نیازمند است.

در حال حاضر GravityLight یکی از پروژه‌های مطرح شده در Indiegogo است و قرار است ۱۹۹ هزار دلار سرمایه برای پیشبرد آن جمع‌آوری شود و خوشبختانه نیمی از این سرمایه‌ی اولیه هم جمع‌آوری شده است و یک ماه برای جمع‌آوری نیمه‌ی دوم فرصت باقی مانده است. سال پیش هم تیم توسعه‌ی این لامپ با محصولاتی مشابه تجربه‌اندوزی کرده و محصول نهایی را در بیش از ۳۰ کشور آزموده است. گفته می‌شود که محصول امسال ساده‌تر و روشن‌تر است و برای مدت بیشتری روشن باقی می‌ماند.

نسخه‌ی دوم GravityLight با روشنایی بیشتر، کاربرد ساده‌تر و روشنایی طولانی‌تر

نسخه‌ی دوم GravityLight با روشنایی بیشتر، کاربرد ساده‌تر و روشنایی طولانی‌تر

اگر اینتوتک را دنبال کرده باشید به خاطر دارید که این روزها برخی ایده‌پردازان و دوست‌داران محیط زیست، ورزش را از آن حالت لوکس درآورده‌اند و حتی می‌گویند برای ورزش به ساعت هوشمند نیاز نداریم! سخن این است که ورزش می‌تواند به تولید انرژی و کاهش آلودگی منجر شود و خوشبختانه آنانی که همیشه ورزش می‌کنند، نیازی به گجت ندارند.

دوچرخه‌ی تمرینی Next DNA eBike به جای مصرف انرژی ، آن را تولید می‌کند!

دوچرخه‌ی تمرینی Next DNA eBike به جای مصرف انرژی ، آن را تولید می‌کند!

دوچرخه‌ی تمرینی Next DNA eBike یکی دیگر از آن دوچرخه‌های الکتریکی معروف نیست! چینی‌ها به جای مصرف انرژی برای سرعت گرفتن و پیمایش سربالایی‌ها، می‌خواهند ورزش و تولید انرژی را ترکیب کنند.

ماشین لباس‌شوئی پدالی : ورزش و نظافت بدون آلودگی زیست‌محیطی

ماشین لباس‌شویی پدالی : ورزش و نظافت بدون آلودگی زیست‌محیطی

برای لاغر شدن و تندرست ماندن، راه‌های مختلفی وجود دارد که شاید متداول‌ترین روش، کم خوردن و ورزش کردن باشد. اما از نگاه زیست‌محیطی، یک راه حل بهتر هم وجود دارد، ماشین‌لباسشویی پدالی که هم نظافت می‌کند و هم زمینه‌ساز ورزش و سلامتی است.

نظر شما در مورد لامپ گریتی‌لایت چیست؟
2 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 5 (2 نظر، امتیاز: 5٫00 از 5)
برای نظر دادن ابتدا باید ثبت نام کنید.
Loading...
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

ویژه‌ها

تبلیغات

تبلیغات

×