راهنمای خرید کارت گرافیک بر اساس قیمت شامل بهترین کارت گرافیک‌ها در محدوده‌های مختلف قیمت و مقایسه‌ی عملکرد در بازی‌ها و بنچ‌مارک‌ها و در رزولوشن‌های مختلف است.

تغییرات بازار تا اردیبهشت ۹۴

در حالی که چند ماه پیش همه منتظر رونمایی سری ۹۰۰ با معماری مکسول بودند، حالا دیگر کسی در مورد مکسول ۲ که جدیدترین معماری تراشه‌های گرافیکی انویدیاست، سوالی ندارد. حالا مکسول ۲ کاملاً آشناست و نقاط ضعف و قوت آن روشن شده است. مکسول ۲ کم‌مصرف است و بالطبع دمای پایین‌تری هم دارد اما قیمت آن نسبت به محصولات ای‌ام‌دی کم و بیش بالاتر است. به همین علت است که اگر توان مصرفی را کنار بگذاریم و فقط به عملکرد در برابر قیمت اکتفا کنیم، محصولات AMD هم جالب توجه هستند.

در مورد مکسول ۲ مقالاتی داشتیم، مثل بررسی عمیق GTX 980 و معماری تراشه‌ی GM204 و همین‌طور بررسی کارت گرافیک میان‌رده‌ی سری ۹۰۰ به اسم GTX 960:

GTX 960 کارت گرافیک میان‌رده‌ی سری 900 انویدیا

بررسی کارت گرافیک GTX 960 انویدیا، مشخصات و قابلیت‌های آن

کارت گرافیک GTX 960 مکسول را به سیستم‌های میان‌رده وارد می‌کند. چند روز پیش این کارت گرافیک هم رسماً معرفی شده که در ادامه به بررسی مشخصات و قابلیت‌های آن می‌پردازم.

تصویری از کارت گرافیک GTX 980 انویدیا با طراحی مرجع

بررسی GTX 980 و GTX 970 انویدیا و معماری Maxwell 2

نسل جدید کارت گرافیک‌های انویدیا با معماری مکسول ۲ و دو کارت گرافیک رده اول سری ۹۰۰ وارد بازار شده است. در ادامه به بررسی بررسی GTX 980 و معماری Maxwell 2 می‌پردازم.

خبر مهم دیگر معرفی قریب‌الوقوع یک غول تک‌هسته‌ای دیگر به اسم  GTX 980 Ti است که تراشه‌ای نظیر GTX TITAN X دارد اما ارزان‌تر است و سازندگان مختلف آن را تولید می‌کنند و در واقع منحصر به انویدیا نیست.

کارت گرافیک GTX 980 انویدیا

کارت گرافیک GTX 980 Ti و مشخصات احتمالی، طوفانی در راه است

کارت گرافیک GTX 980 Ti احتمالاً قدرتی در حد GTX TITAN X دارد اما مثل آن گران‌قیمت نیست و یکی از انتخاب‌های گیمرهای حرفه‌ای محسوب می‌شود. در ادامه برخی مشخصات قریب به یقین آن را مرور می‌کنم.

در میان مکسولی‌ها کارت گرافیک ۳۳۰ دلاری GTX 970 با حافظه‌ی ۳٫۵ گیگابایتی (که در ابتدا ۴ گیگابایت عنوان می‌شد) یکی از خوش‌قیمت‌ترین محصولات جدید انویدیاست اما AMD هم دست روی دست نگذاشته و با کاهش قیمت کارت گرافیکی مثل R9 280X به ۲۴۰ تا ۲۵۰ دلار رقابت را از سر گرفته است. نقاط ضعف و قوت این کارت گرافیک‌ها بر سخت‌افزاردوستان پوشیده نیست ولیکن اغلب افراد بسته به سلیقه یکی را برتر می‌دانند. حقیقت این است که اگر توان مصرفی ملاک نباشد، دیگر نمی‌توان انویدیا را به عنوان برند برتر معرفی کرد. 

در میان محصولات پایین‌رده هم GTX 750 Ti و R9 270 با قیمت و عملکرد مشابه مشغول رقابت هستند. هم انویدیا و هم ای‌ام‌دی با دادن تخفیف انتخاب را مشکل کرده‌اند. گاهی برخی برندهای ارزان‌تر یکی از مدل‌های فوق، کفه‌ی ترازو را به کلی به سمت یکی سنگین می‌کند و گاهی برعکس. صرف‌نظر از نوسانات قیمت باید همیشه انتظار رویارویی با محصولی که خرید آن به صرفه‌تر است را داشته باشیم و روی مدل و برندی خاص اصرار نورزیم.

چند ماه پیش نسل جدید کارت گرافیک‌های حرفه‌ای انویدیا و AMD معرفی شد. کوآدروهای انویدیا و فایرپروهای ای‌ام‌دی با معرفی چند کارت گرافیک جدید و نیز چند قابلیت نرم‌افزاری جدید، بروز شده‌اند که قبلاً در اینتوتک به بررسی تمام محصولات پرداختیم. این کارت گرافیک‌ها روی بازار کارت گرافیک‌های ویژه‌ی بازی و کامپیوترهای معمولی چندان تأثیری ندارند چرا که برای ورک‌استیشن‌ها ( ایستگاه پردازشی ) در نظر گرفته شده‌اند.

آخرین خبر که البته بسیار مهم است، برگزاری نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۱۵ است. نمایشگاهی که به دنیای پردازش می‌پردازد و طبق معمولی انبوهی از مادربوردها، پردازنده‌ها و کارت گرافیک‌ها، وسایل ذخیره‌سازی مختلف و بالاخص SSDها در آن رژه می‌روند. طبیعی است در چنین نمایشگاهی از محصولات نسل بعدی سخن به میان آید.

Mantle ای‌ام‌دی و GameWorks انویدیا را جدی بگیریم!

در نمایشگاه E3 امسال با عناوین جدیدی روبرو شدیم که از واسط برنامه‌نویسی جدید AMD به نام Mantle برای بهینه‌سازی سرعت اجرای بازی‌ها استفاده می‌کنند. دراگن ایج اینکوئیزیشن یکی از این عناوین پرطرفدار است. منتل اکنون با معرفی دایرکت ایکس ۱۲ در مرکز توجه نیست و شاید آینده‌اش روشن نباشد! شاید هم در توسعه‌ی واسط‌های برنامه‌نویسی جدید به کار برده شود.

Vulcan نسخه‌ی بعدی OpenGL با تکیه بر Mantle در خدمت صنعت بازی‌سازی

Vulcan نسخه‌ی بعدی OpenGL با تکیه بر Mantle در خدمت صنعت بازی‌سازی

امسال در GDC 2015 اتفاقات مهمی در عرصه‌ی واسط‌های برنامه‌نویسی افتاد، ای‌ام‌دی مسیر جدید Mantle را تبیین کرد و Khronos از نسخه‌ی بعدی OpenGL که نامش Vulcan است خبر داد. در ادامه جزئیات بیشتر در مورد Vulcan را مرور می‌کنم.

از طرفی منتل ای‌ام‌دی بدون رقیب هم نبود! انویدیا با مجموعه‌ی گیم‌ورکس خود کاری کرده که برخی بازی‌های کنسولی روی پی‌سی گرافیکی بسیار جالبی داشته باشند. نمونه‌اش فار کرای ۴ است که تکنولوژی مو و پر طبیعی انویدیا یعنی Hairworks ، پراکنش محیطی نور به روش HBAO+ و برجسته‌سازی درختان در آن خودنمایی می‌کند.

طبیعت زیبای بازی فار کرای 4

بررسی گرافیک Far Cry 4 و آشنایی با آپشن‌های گرافیکی و اثر هر یک

بازی Far Cry 4 یکی از گرافیکی‌ترین بازی‌های حال حاضر است و خوشبختانه انویدیا برای بهینه‌سازی بیشتر گرافیک آن دست به کار شده است که قبلاً در این خصوص صحبت کردیم. در ادامه با آپشن‌های گرافیکی این بازی و اثرشان آشنا می‌شویم.

بنابراین هر دو سازنده‌ی بزرگ تراشه‌های گرافیکی به موازات هم پیش می‌روند و البته برتری نسبی در حال حاضر متوجه انویدیاست.

نکات مهمی در خصوص استفاده از راهنمای خرید کارت گرافیک

این راهنمای خرید هم مثل راهنمای خرید سایر قطعات هدفی کاملاً مشخص دارد. اصل کلی این است که:

کارت گرافیکی بهتر است که نسبت عملکرد به هزینه‌ی آن بیشترین مقدار باشد.

اما به نکات مهم زیر توجه کنید:

 1. معمولاًکارت گرافیکی که قیمت ۲ برابر دارد، در عمل ۲ برابر سریع‌تر نیست.

  اگر هدف شما اجرای بازی یا نرم‌افزارهای گرافیکی نیست، نیازی به کارت گرافیک جداگانه ندارید. برای کاهش هزینه می‌توانید از پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع استفاده کنید که خوشبختانه این روزها روی بیشتر CPUهای اینتل و APUهای ای‌ام‌دی وجود دارد. حتی جالب است که قدرت پردازنده‌های گرافیکی مجتمع به قدری زیاد شده که می‌توانند بازی‌های سنگین را در پایین‌ترین تنظیمات به خوبی اجرا کنند. در آخرین بخش‌های این مقاله، اجمالاً به قدرت پردازشی این نوع پردازنده‌های گرافیکی اشاره خواهیم کرد.
  حتماً به نمودار مقایسه‌ی کارایی و قیمت که در بخش‌های پایانی آورده شده توجه کنید چرا که ممکن است پیش از خرید کارت گرافیک تصور نادرستی از عملکرد آن داشته باشید.

 2. اجرای خوب بازی‌ها به کمک دو یا سه کارت گرافیک خوش‌قیمت در گرو بهینه بودن درایور و حتی خود بازی است.

  استفاده از چند کارت گرافیک به صورت موازی یعنی با استفاده از تکنولوژی Crossfire کمپانی ای‌ام‌دی یا SLI کمپانی انویدیا معمولاً به مادربوردهای خوب نیاز دارد که اسلات‌هایی با پهنای باند بیشتر داشته باشند. فضای کیس هم باید بیشتر باشد و پاور سیستم نیز باید پورت‌های ۶ یا ۸ پین برای تمام کارت گرافیک‌ها داشته باشد. بنابراین در نگاه اول ممکن است هزینه‌ی دو کارت گرافیک رده متوسط کمتر از یک کارت گرافیک رده بالا باشد، اما در عمل وقتی سایر مسائل را لحاظ کنیم، ممکن است برتری به نفع کارت گرافیک رده اول باشد.حتی اگر تمام موارد جانبی را بررسی کنید و به این نتیجه برسید که خرید دو کارت گرافیک مشکل خاصی ندارد، باز هم یک مسأله‌ی جدی باقی می‌ماند و آن بهینه بودن بازی و درایور کارت گرافیک است. لذا تا جایی که ممکن است باید از خرید چند کارت گرافیک ارزان‌‌تر و استفاده‌ی موازی اجتناب کرد.

 3. قیمت‌ها با توجه به تغییرات قیمت ارز، کمیاب شدن یا حتی موجود نبودن برخی مدل‌ها و نیز تفاوت قیمت فروشگاه‌های مختلف کاملاً متغیر است. لذا در مورد کارت گرافیک هم باید مثل سایر قطعات سخت‌افزار، روی یک مدل خاص تمرکز نکرد و همواره چند انتخاب موازی را مدنظر قرار داد. لذا توصیه می‌کنیم که از جدول رده‌بندی کارت گرافیک‌ها برای ارزیابی کلی محصولات استفاده کنید و در هنگام خرید، بهترین محصولات را انتخاب کنید.
 4. کارت گرافیک خوب علاوه بر تراشه‌ی مرکزی قدرتمند به قطعات عالی و سیستم خنک‌کاری قوی و کم صدا هم نیاز دارد.

  برند کارت گرافیک روی عملکرد آن تأثیر کمی دارد. حتی مدل‌های اورکلاک شده هم همین طور هستند. مدلی که ای‌ام‌دی و انویدیا تولید می‌کنند، مدل Refrence یا مرجع نام دارد و هر سازنده‌ای با استفاده از تراشه‌ی اصلی که ای‌ام‌دی یا انویدیا طراحی کرده، مدل‌های متنوعی عرضه می‌کند. در عمل تراشه‌ی مرکزی و سرعت هسته مشخص می‌کند که عملکرد کلی کارت گرافیک چگونه است اما کیفیت قطعات، سیستم خنک‌کاری و دمای تراشه‌ی مرکزی و قطعات روی برد، همگی در کارکرد بلندمدت، نقش بسیار مهمی دارند. برخی محصولات سیستم خنک‌کاری پر سروصدایی دارند و برای محیط ساکت مناسب نیستند. برخی سیستم خنک‌کاری بسیار خوبی دارند اما کیفیت قطعات در حد عالی نیست.

بنابراین در نهایت به جمع‌بندی زیر می‌رسیم:

چند مدل کارت گرافیک را انتخاب کنید و برندهای خوبی که بهترین سیستم خنک‌کاری و قطعات را استفاده کرده‌اند مشخص نمایید و سپس با توجه به قیمت‌ها تصمیم نهایی خود را بگیرید. اگر در مورد کیفیت اطلاعات دقیقی ندارید، به سابقه‌ی برندهای مطرح اعتماد کنید. گارانتی خوب و بلند‌مدت محصول را نیز فراموش نکنید.

حال بهتر است سراغ محصولات برتر برویم.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

8 دیدگاه روشن "راهنمای خرید کارت گرافیک بر اساس قیمت و مقایسه بهترین کارت گرافیک‌ها ، اردیبهشت ۹۴"

اطلاع از
مهران
مهمان

سلام و خسته نباشید .
می خواستم بدونم کدوم cpu در حدود قیمت ۳۰۰ می تونه یرای کارت گرافیکی g620x مناسب باشه و ایا این کارت گرافیکی برای بازی در رزولوشن ۱۶۰۰٫ ۸۰۰ با گرافیک متوسط مناسب هست یا نه ؟

alireza1411
مهمان

برای بازی‌ها جدید که کافی نیست. کارت گرافیک ضعیفی حساب میشه البته فکر کنم رزولوشن رو اشتباه نوشتید. اگر ۸۰۰ در ۶۰۰ باشه بله، نیمه سنگین ها رو جواب میده به نظرم.
پردازنده برای این کارت گرافیک به نظرم یک پنتیوم اینتلی خوبه. مثلاً g3220 اینتل. البته پنتنیوم نه Core i3-3220 که فکر کنم بالای ۳۰۰ میشه الان. پنتیوم ۲۰۰ تومنی برای این گرافیک بهتره و به نظرم لازم نیست بیش از این رو پردازنده هزینه کنید. اولویت با گرافیکه.

مهران
مهمان

نه منظورم ۱۶۰۰٫۸۰۰ هستش رو ۷۲۰p بیادهم برام مهم نیست. تو چند جا دیدم assassins creed unity رو با گرافیک بالا اورده .ویدیو شم موجود هستش .cpu خودم هم g620 هستش.اگه خوبه عوضش نکنم.

alireza1411
مهمان

برای رزولوشن ۷۲۰p احتمالاً بازی های سنگین با آپشن‌های مینیمم یا نزدیک متوسط خوب اجرا بشن.
من توصیه میکنم پردازنده رو تا جایی که میشه عوض نکنید چون گرافیک ضعیفی حساب میشه این مدل خاص.
در واقع من همیشه میگم قرار بر خرید گرافیکه، رو ۵۰ الی ۱۰۰ درصد قوی تر از کنسول حساب کنید خوبه و چند سالی خیالتون راحت میشه.
الان پلی استیشن ۴ و اکس باکس وان به ترتیب ۱٫۸ و ۰۰٫۸ ترافلاپس قدرت دارن بنابراین شما سراغ مدلهایی مثل GTX 760 به بالا برید خیالتون راحته. در غیر این صورت نمیتونید چند سال رو گرافیک حساب کنید.

Behnam
مهمان

سلام. پاور من مدل green 530ab، یک پورت برق PCI_E شش پین دارد. gtx 970 به دو پورت برق ۶+۶ نیاز دارد. ۱- آیا استفاده از تبدیل برق دوکابل ۴ پین به یک ۶ پین PCI Express ، خطری برای کارت گرافیک دارد؟

۲- برای وضوح ۱۶۸۰×۱۰۵۰ ، جی تی ایکس ۹۶۰ یا ۹۷۰ ؟ با توجه به قیمت و مقرون به صرفه بودن ، شما کدام را انخاب میکنید؟

alireza1411
مهمان

تبدیل کابلش و اون سوکت های سرش اگه ضخیم و جنس خوب باشه مشکلی نیست. در مورد پاور یه مقاله آماده کردم ولی این قدر شلوغه لیست مقالاتم که فرصت نشده بزارم.
سوال دوم هر دو عالیه من ولی بیشتر ۹۷۰ رو ترجیح میدم. علتش رو هم تو بررسی عمیق مکسول ۲ و کارت گرافیک های ۹۸۰ و ۹۷۰ توضیح دادم. سیلیکون ۹۷۰ درست شبیه ۹۸۰ هست و قیمتش به نسبت خیلی خوبه. البته اگه تو بازار گران فروشی کنن باید صبر کنید قیمتش واقعی بشه. همون ۳۳۰ دلار بشه به عبارتی که حدودا تبدیل کنید میشه ۱٫۳ ۱٫۴

ali
مهمان

سلام الان که قیمت r9 290x اومده پایین کدوم کارت بهتره که بخریم gtx 970 یاr9 290x

alireza1411
مهمان

مساوی باشه قیمت که مشخصه کدوم بهتره. ولی من باشم بازم ۹۷۰ رو انتخاب میکنم چون توان مصرفی هم برای مهمه و از طرفی تکنولوژی های گرافیکی انویدیا یه کم بهتر از ای ام دی هست در حال حاضر.

wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×