گوگل در معرفی هر دو نکسوس جدید خود به دوربین جالبی با پیکسل‌های بزرگ اشاره کرده است. در گذشته اچ‌تی‌سی وان با تکنولوژی اولتراپیکسل و آیفون‌ها با پیکسل‌های بزرگ عملکرد جالبی نداشتند، در ادامه به تحلیلی از تصمیم تکراری و جالب گوگل می‌پردازیم. واقعاً پیکسل بزرگ خوب است یا خیر؟

چرا اولتراپیکسل خوب و در عین حال بد بود؟

سوال است است که اولتراپیکسل چه نقاط ضعفی دارد؟ چه تفاوتی در کیفیت عکس به وجود آورده است؟

کاهش نویز با افزایش مساحت پیکسل.

بخش مثبت این تغییر، کاهش نویز است. البته نویز صوتی منظور نیست، منظور سیگنال الکتریکی است که از جذب نور توسط فتودیود (ماده‌ای حساس به نور که در مواجهه با نور الکتریسیته ایجاد می‌کند) به همراه مقداری نویز به پردازش تصویر تحویل داده می‌شود. اگر نور کم باشد و پیکسل به علت کوچک بودن، نور زیادی دریافت نکرده و سیگنال قوی ایجاد نکند، تفاوت بین سیگنال غیرواقعی یا همان نویز و سیگنال واقعی که از برخورد نور به دست آمده، کمتر خواهد بود.

اولتراپیکسل از نظر نویز وضعیت مطلوبی دارد، به خصوص در شرایط کم‌نور.

بخش منفی ماجرا در شرایطی نمایان می‌شود که نور محیط زیاد است و پیکسل‌های کوچک هم بدون مشکل آنچنانی، سیگنال قوی تولید می‌کنند. در این شرایط رزولوشن ۴ مگاپیکسلی دوربین متفاوت اچ‌تی‌سی، بسیار پایین به نظر می‌رسد و با اندکی زوم کردن، کیفیت پایین آن در قیاس با ۱۳ مگاپیکسلی‌ها آشکار می‌شود.

آیفون و پیکسل‌های متوسط ۱٫۵ میکرومتری

در بررسی تخصصی کیفیت عکاسی آیفون ۶ و آیفون ۶پلاس که هر دو جزء عکاسان خوب دنیای موبایل هستند، به ابعاد حسگر و پیکسل‌ها و محاسباتی ساده اشاره کردم.

آیفون 6 و 6 پلاس، بهترین عکاسان دنیای موبایل

بررسی تخصصی دوربین آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس، بهترین عکاسان دنیای موبایل

بررسی تخصصی دوربین آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس اپل شامل نگاهی دقیق به کیفیت عکاسی و فیلم‌برداری این دوربین و نیز توضیح اصطلاحات پیچیده‌ی عکاسی است. ببینیم این گوشی چه امتیازی به دست آورده است.

آیفون پیکسل‌ها بسیار بزرگ یا بسیار کوچک ندارد، در میانه‌ی مسیر است. با این حال اپل در آیفون ۶اس رزولوشن دوربین را از ۸ به ۱۲ مگاپیکسل افزایش داده چرا که متوجه اقبال عمومی به تصاویر رزولوشن بالا شده است.

مشخصات اصلی دوربین آیفون 6

مشخصات اصلی دوربین آیفون ۶

دوربین ۸ مگاپیکسلی کافی نیست.

متأسفانه برخی کاربران و وب‌سایت‌ها عکس‌های گوشی‌های مختلف را در ابعاد اصلی مقایسه می‌کنند و حاصل کار این است که اولتراپیکسل اچ‌تی‌سی و دوربین آیفون‌های قبلی عالی است اما در حقیقت اگر نمایشگر بزرگ و رزولوشن بالا باشد و تصاویر را به صورت تمام صفحه تماشا کنیم، دوربین ۸ مگاپیکسلی و ۴ مگاپیکسلی مناسب دنیای امروز نیستند. بنابراین اپل تصمیم کاملاً درستی گرفته که رزولوشن دوربین آیفون را افزایش داده است و البته این تغییر کمی دیر اتفاق می‌افتد!

نکسوس‌ها با حسگر بزرگ، پیکسل‌های بزرگ و زیاد

حسگر به کار رفته در رده‌اول‌ها، مرتباً بزرگ شده است.

در سال‌های اخیر حسگرهای ۱/۳٫۰۶ اینچی در گوشی‌های مختلف به کار می‌رفتند و تفاوت‌های دیگر مثل لنز و پردازش تصویر و لرزش‌گیر آپتیکال، کیفیت برخی را عالی نشان می‌داد و برخی معمولی بودند. سامسونگ در گلکسی اس۵ از حسگر ۱/۲٫۶ اینچی استفاده کرده و در ماه‌های اخیر هم پرچم‌دار ال‌جی و سامسونگ مجهز به حسگر ۱/۲٫۳ اینچی با ۱۶ میلیون پیکسل شدند.

گوگل امسال در هر دو نکسوسی که معرفی کرده، حسگر ۱/۲٫۳ اینچی استفاده کرده، درست مثل ال‌جی جی۴ و گلکسی اس۶ و گلکسی نوت ۵ و اما تعداد پیکسل‌ها ۱۲٫۳۵ میلیون است. بنابراین مساحت پیکسل‌ها بیشتر است و اگر دقیق محاسبه کنیم و رزولوشن عکاسی به صورت گرد شده لحاظ نشود، ابعاد هر پیکسل ۱٫۵۵ میکرومتر خواهد بود.

لذا این بار هر دو شرط بزرگ بودن پیکسل و زیاد بودن تعداد پیکسل لحاظ شده است و در واقع هوآوی از حسگری استفاده کرده که در دوربین‌های فیلم‌برداری به کار می‌رود و نه در گوشی‌های هوشمند. بنابراین در شرایط کم‌نور و پرنور، کیفیت عکاسی نکسوس‌های جدید کم نخواهد بود.

اولین ادعای گوگل چیزی است که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

کیفیت عکاسی Nexus 6P در مقایسه با نکسوس 6 موتورولا و آیفون 6s Plus اپل

کیفیت عکاسی Nexus 6P در مقایسه با نکسوس ۶ موتورولا و آیفون ۶s Plus اپل

نکسوس ۶ پیکسل‌های کوچکی دارد و به هیچ‌وجه موفق نیست، آیفون ۶s Plus با پرتوگیری طولانی تلاش کرده تا عکسی با نور کافی تهیه کند اما نتیجه چیز جز over exposure یا در حقیقت روشنایی بیش از حد بخش‌های روشن تصویر نیست. همان‌طور که می‌بینید جزئیات آسمان ابری به کلی از بین رفته است.

امتیاز DxOMark به دوربین نکسوس6پی

امتیاز DxOMark به دوربین نکسوس۶پی

بنابراین گوگل صرفاً اولتراپیکسل را تکرار نکرده و قرار نیست کاربران از رزولوشن عکاسی نکسوس‌های جدید گله‌مند باشند بلکه وضعیت درست برعکس شده است، از نگاه DxOMark نکسوس‌های جدید عکاسان عالی هستند.

و پیکسل‌های کوچک اکسپریا زد۵ می‌توانند بهترین باشند

وقتی پردازش تصویر عالی باشد، حتی پیکسل‌های کوچک هم کارآمدی بالایی دارند.

سونی در گذشته از حسگرهای مرغوب و بزرگی که ساخت خودش بود استفاده می‌کرد اما مشکلات پردازش تصویر مانع قدرت‌نمایی محصولات رده‌اول این کمپانی در عرصه‌ی عکاسی بود. سونی در اکسپریا زد۵ علاوه بر استفاده از حسگر بزرگ، مشکلاتی که قبلاً در پردازش تصویر وجود داشت را برطرف کرده و در حال حاضر بهترین گوشی برای عکاسی از نگاه DxOMark چیزی نیست جز آخرین نسل اکسپریا زدها. البته DxOMark با در نظر گرفتن تمامی پارامترها از جمله سرعت، صحت و دقت فوکوس، توازن رنگ سفید، پرتوگیری مناسب در تمام شرایط و … اکسپریا زدهای قبلی را هم عالی می‌داند اما نه در حد بهترین‌ها.

اسکرین‌شات زیر مقایسه‌ی جالبی است بین دستاورد اکسپریا زد۵ کامپکت و اکسپریا زد۳ کامپکت و اپل آیفون ۶s Plus:

مقایسه کیفیت عکاسی اکسپریا زد5 کامپکت با اکسپریا زد3 کامپکت و اپل آیفون 6s Plus

مقایسه کیفیت عکاسی اکسپریا زد۵ کامپکت با اکسپریا زد۳ کامپکت و اپل آیفون ۶s Plus

همان‌طور که می‌بینید در عکاسی از گراف استاندارد، وضوح لبه‌ها در تصویری که اکسپریا زد۵ کامپکت تهیه کرده، بهتر از اکسپریا زد۳ کامپکت است. دقت کنید که پدیده‌ی منفی حلقه‌زنی یا رینگینگ هم به نظر کمتر اتفاق افتاده است و در نهایت وضعیت دوربین آیفون ۶s Plus اپل مثل آیفون‌های قبلی جالب نیست.

تصویر بعدی نشان می‌دهد که این بار سونی کمی در افزایش وضوح لبه‌ها زیاده‌روی کرده است و نویز اندکی ایجاد شده که مصنوعی و نه حقیقی است:

مقایسه کیفیت عکاسی اکسپریا زد5 کامپکت با لومیا 1020 و اپل آیفون 6s Plus

مقایسه کیفیت عکاسی اکسپریا زد۵ کامپکت با لومیا ۱۰۲۰ و اپل آیفون ۶s Plus

همان‌طور که می‌بینید تفکیک رشته‌های مو که البته در عکاسی از یک پوستر ثابت بررسی شده، در اکسپریا زد۵ کامپکت بسیار خوب است. لومیا ۱۰۲۰ با دوربین ۳۸ مگاپیکسلی خود اندکی جزئیات را مات نشان می‌دهد و آیفون ۶s Plus علاوه بر نویز، رزولوشن کافی ندارد.

شاید کنایه‌های سونی به اپل در مورد کیفیت عکاسی آیفون‌های جدید جنبه‌ی تبلیغاتی داشته باشد اما همان‌طور که می‌بینید سونی با استفاده از حسگر بزرگ و پردازش تصویر بهینه شده، کاری کرده که اکسپریا زد۵ از نگاه متخصصین برترین عکاس امروزی است.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×