گوگل غول جست‌وجو، مدت‌هاست که روی پروژه‌های عجیب و غریبی مثل خودروی بدون راننده‌ی کار می‌کند؛ شاید به زودی همین پروژه‌ی عجیب به رقیبی برای Uber که سرویس تاکسی‌یاب معروفی است، تبدیل شود.

گوگل مدت‌هاست که به دنیای خودرو علاقه‌مند شده!

اندروید اتو (Android Auto) را که به خاطر دارید؟ نسخه‌ای سفارشی از اندروید که کاربردش در خودروهای آینده تصور می‌شود و شاید انقلابی در هوشمند‌سازی خودروها به پا کند. خودروهای بدون سرنشین گوگل را چطور؟ منظورم همان خودروهایی است که دائماً مشغول تهیه‌ی تصویر از خیابان‌ها و گوشه‌های شهر هستند تا سرویس Google Street View را در اختیار کاربران گوگل قرار دهند. آرامگاهشان را ببینید:

آرامگاه خودروهای گوگل استریت ویو

آرامگاه خودروهای گوگل استریت ویو

و به مورد بعدی می‌رسیم که از همه جالب‌تر است: خودروهای بدون راننده. عده‌ای کاملاً بدبینانه به هوش مصنوعی نگاه می‌کنند و می‌گویند این پروژه چیز جالبی نیست و آینده‌ای ندارد. همیشه انسان باید پشت فرمان آماده باشد و عکس‌العمل نشان دهد. جان انسان نباید بازیچه‌ی هوش مصنوعی شود.

خودروی بدون راننده‌ی گوگل فاقد پدال گاز و ترمز است!

خودروی بدون راننده‌ی گوگل فاقد پدال گاز و ترمز است!

عده‌ای و از جمله گوگلی‌ها فکر می‌کنند که هوش مصنوعی بهتر از رانندگان بی‌دقت است! هوش مصنوعی اشتباهات مضحک انسان را تکرار نمی‌کند!

صرف‌نظر از جدال دو دیدگاه مطرح شده، پروژه‌ی خودروی بدون راننده در مسیر پیشرفت قرار دارد.

اما به بخش دوم ماجرا بپردازیم. سرویس‌های Uber (تلفظ یوبر) و Lyft (تلفظ لیفت) از جمله سرویس‌های تاکسی‌یابی هستند که اساس کار خود را بر دسترسی ساده از طریق اینترنت شکل داده‌اند. شما اپ ساده‌ای را نصب می‌کنید، به محض درخواست تاکسی، اگر راننده‌ای در نزدیکی شما باشد، درب ماشینش را به رویتان باز می‌کند.

رقابت هوش مصنوعی و رانندگان واقعی بالا از اینجا شروع می‌شود …

جالب است که یکی از مدیران گوگل یعنی David Drummond عضوی از هیئت مدیره‌ی کمپانی یوبر است و در حقیقت گوگل ونچرز روی یوبر ۲۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده است.

موضوع وقتی جالب‌تر می‌شود که می‌شنویم گوگل قرار است رقیبی برای یوبر و لیفت ایجاد کند، آن هم نه از نوع راننده‌دار بلکه بدون راننده! خودروی بدون سرنشین گوگل، با مغز متفکر و هوش مصنوعی خویش و از همه مهم‌تر به کمک GPS، راه خانه‌ی شما را پیدا می‌کند، سراغتان می‌آید و شما را به مقصد می‌رساند. این خبر را Drummond به گوش هیئت مدیره‌ی یوبر رسانده و شاید به زودی مجبور به نوشتن استعفانامه‌ی خویش شود!

یوبر هم به خودروی بدون راننده اندیشیده است!

البته فقط گوگل نیست که به خودروهای بدون‌ سرنشین می‌اندیشد. حتی یوبر هم به این خودروهای آینده فکر می‌کند اما موضوع این است که گوگل سال‌ها پیش به این فکر افتاده و پشتوانه‌ای مثل موتور جست‌وجوی قدرتمند، سرویس نقشه‌های دقیق و تصاویر ماهواری و اکوسیستم‌های نرم‌افزاری بزرگی مثل اندروید و اندروید اتو را دارد. بعید است کمپانی کوچکی مثل یوبر بتواند دستاوردهای سال‌ها تلاش گوگل را در مدتی کوتاه به مقصود نهایی برساند.

گوگل Sebastian Thrun را به عنوان مدیر این پروژه منصوب کرده که در سال ۲۰۰۵ جایزه‌ای به خاطر ساختن خودروی رباتیک خود از DARPA دریافت کرده است. حالا که به سال ۲۰۱۵ رسیده‌ایم، می‌بینیم که گوگل بیش از هر رقیبی در این عرصه، تجربه کسب کرده است.

گوگل با محبوبیت یوبر و لیفت چه می‌کنی؟

سوال مشکلی است و در نگاه اول گوگل را درمانده می‌بینیم. یوبر و اپ آن بسیار محبوب است و از طرفی گسترش سریعی را تجربه کرده. بعید است سرویس نوپایی مثل خودروی بدون راننده‌ی گوگل به این زودی‌ها جایش را بگیرد.

اما اخبار خوب برای گوگل: اخیراً برخی رانندگان یوبر به علت مصرف مشروبات الکلی دستگیر شده‌اند، رانندگان مستقل از رانندگان یوبری منزجر هستند و حتی شهرها هم با یوبر رقابت می‌کنند! شیکاگو تصمیم می‌گیرد که اپی مثل یوبر برای ناوگان تاکسی‌ها ایجاد کند و این یعنی رقابتی موازی. برخی شهرها و از جمله دهلی هند، با امنیت مسافرین یوبری مشکل پیدا کرده‌اند!

هم یوبر و هم رانندگان در برابر تاکسی بدون راننده می‌ایستند.

تمام موارد فعلاً تهدیدی برای یوبر است و در ادامه تهدیدی علیه سرویس احتمالی گوگل خواهد بود. باید دید که گوگل چطور راهش را از میان رقبا باز می‌کند و در نهایت وقتی به اوج رسید، آیا مشکلات اینچنینی را که با رقابت رانندگان تاکسی، جدی‌تر هم می‌شود، سد راه گوگل می‌شود یا مغز متفکر خودروی بدون سرنشین، از پس این مشکلات هم برمی‌آید.

نظرتان در مورد آینده‌ی تاکسی‌های بدون راننده چیست؟ آیا واقعاً روزی می‌رسد که در تاکسی بنشینیم و بگوییم، به این آدرس برو و خودرو با تشخیص فرمان صوتی و تشخیص گفتار، راه را پیدا کند و ما را به مقصد برساند؟
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×