مانیتور Acer Predator XB270HU یکی از مانیتورهای گیمینگ است و رفرش‌ریت بالایی دارد. در عین حال با توجه به پنل IPS ، کیفیت رنگ و زاویه دید آن عالی است. رزولوشن آن هم QHD است و یکی از بهترین نمایشگرهای ۲۷ اینچی برای بازی محسوب می‌شود.

داشتن رفرش‌ریت بسیار بالا یکی از ویژگی‌های مانیتورهای گیمینگ است. در بازی‌های اکشن میلی‌ثانیه‌ها تعیین‌کننده هستند و لذا رفرش‌ریت بالاتر از ۶۰ هرتز می‌تواند مفید فایده واقع شود. می‌گویم می‌تواند چرا که چشم همه‌ی انسان‌ها آن قدر سریع و دقیق نیست که تفاوت بین ۶۰ هرتز و ۱۲۰ هرتز و بالاتر را تشخیص دهد. در حقیقت ۶۰ هرتز هم رکورد بالایی محسوب می‌شود و رفرش‌ریت‌های بالاتر کمتر کاربرد دارند.

اما یک علت مهم‌تر هم برای معرفی نمایشگرهایی با رفرش‌ریت بالاتر از ۶۰ هرتز مطرح است، زمانی که تصویر را سه‌بعدی مشاهده می‌کنید، نیمی از تصاویر به چشم سمت چپ و نیمه‌ی دیگر به چشم سمت راست اختصاص پیدا می‌کند. البته دقت کنید که منظور من تکنولوژی سه‌بعدی اکتیو و آن عینک‌های دارای شاتر است. در این صورت معرفی محصولی که رفرش‌ریت ۱۲۰ و ۱۴۴ هرتز دارد، معنا پیدا می‌کند. زمان پاسخ‌گویی در حد ۱ میلی‌ثانیه است.

پنل‌های TN از نظر زاویه‌ی دید و کیفیت رنگ مثل IPSها نیستند ولیکن رفرش‌ریت بالاتری دارند. این روزها انواع IPS هم آن قدر پیشرفت کرده که می‌بینیم ایسر، ایسوس، ال‌جی و … نمایشگرهایی با رفرش‌ریت بالا و پنل IPS ارایه می‌کنند.

اولین نمایشگری که به پنل IPS با رفرش‌ریت ۱۴۴ هرتز تجهیز شده Acer Predator XB270HU است و مثل دیگر محصولات ایسر که برند پردیتور را یدک می‌کشند، محصولی درجه یک و در کلاس گیمینگ است. تنها مزیت Predator XB270HUbprz رفرش‌ریت بالا و پنل باکیفیت نیست، رزولوشن آن هم عالی است. ۲۵۶۰ در ۱۴۴۰ پیکسل چیزی است که گیمرها برای بازی‌های امروزی می‌پسندند، البته اگر مانیتوری ۲۷ اینچی داشته باشند.

مانیتور گیمینگ Predator XB270HUbprz محصولی از ایسر

مانیتور گیمینگ Predator XB270HUbprz محصولی از ایسر

به نظر من تراکم پیکسلی مانیتورهای ۲۲ یا ۲۳ اینچی فول اچ‌دی هم در حد مطلوبی است و برای بازی‌ها مناسب است ولیکن برای رزولوشن ۲۷ اینچ اگر فاصله‌ی کاربر و مانیتور در حد معمول باشد، بهتر است رزولوشن به QHD افزایش یابد.

قیمت این مانیتور ۷۰۰ یورو است، به عبارت دیگر در بازار ایران با قیمتی در حد ۳ تا ۴ میلیون تومان به فروش می‌رسد. قیمت بالایی است اما توجه کنید که محصول مشابهی که ایسوس معرفی کرده یعنی همان ROG Swift PG278Q هم بسیار گران‌‎قیمت به نظر می‌رسد. به هر حال قیمت مانیتورهای معمولی فقط ۱۵۰ یورو یا نهایتاً ۲۰۰ یورو است و شاید اگر کاربرد سه‌بعدی را حذف کنیم، توجیهی برای خرید این نوع محصولات وجود نداشته باشد.

ROG Swift PG27AQ مانیتوری 4K با پنل IPS

ایسوس با مانیتور گیمینگ ROG Swift PG27AQ بهترین‌ها را به مبارزه می‌طلبد

ایسوس امسال هم مثل سال گذشته با محصولات گیمینگ وارد CES شده است و مانیتور ROG Swift PG27AQ با رزولوشن ۴K و پشتیبانی از G-Sync انویدیا، یکی از محصولات درخشان است.

پنل خاص AHVA در مانیتور گیمینگ Acer Predator XB270HU

پنل‌‌های LCD هم این روزها متنوع شده‌اند. در تمام پنل‌ها کریستال مایع نقش اساسی دارد ولیکن چیدمان ساب‌پیکسل‌ها و مدارات داخلی متفاوت است. در مورد تکنولوژی IPS قبلاً در دانش‌نامه‌ی اینتوتک توضیح دادم.

IPS در برابر TN: به جهت لایه‌های کریستال مایع توجه کنید

IPS چیست؟

نکنولوژی IPS روش جدیدی برای افزایش کیفیت رنگ و زاویه دید و همچنین سرعت و ثبات پاسخگویی نمایشگر، تدریجاً جایگزین TN شده و کیفیت LCDها را ارتقا داده است.

سامسونگ به جای IPS از روش مشابهی به اسم PLS استفاده می‌کند و مدعی است که با این روش، کیفیت رنگ‌ها و حتی زاویه دید بهتر است. ایسر در مانیتور گیمینگ خود از AHVA یا Advanced Hyper Viewing Angle استفاده کرده است. تکنولوژی پیشرفته‌ای برای افزایش زاویه‌ی دید که توسط AU Optronics معرفی شده است. این تکنولوژی هم مثل PLS سامسونگ از روشی نامشخص برای بهبود زاویه دید استفاده می‌کند و اگر از IPS بهتر نباشد، بدتر هم نیست!

ایسر مانیتور خود را با ذکر عنوان IPS معرفی کرده ولیکن تکنولوژی به کار رفته AHVA است.

قبل از مقایسه‌ی این مانیتور با رقبا، بد نیست ببینیم دقت رنگ آن در چه حدی است و چه تفاوتی با یک پنل TN عالی دارد. اندازه‌گیری کیفیت رنگ مانیتور توسط کالری‌متر X-Rite i1 Display Pro به نتایج زیر منتهی شده است. مانیتور XG270 ایسر با پنل TN هم به عنوان نمونه‌ای از TNها انتخاب و مقایسه شده است:

Predator XB270HUXG270
کیفیت رنگ مانیتور Acer Predator XB270HU

کیفیت رنگ مانیتور Acer Predator XB270HU

کیفیت رنگ مانیتور Acer XG270

کیفیت رنگ مانیتور Acer XG270

همان‌طور که می‌بینید خطای رنگ مانیتور IPS زیر ۳ واحد است، البته در مورد بیشتر رنگ‌ها. مانیتور TN هم دقت رنگ عالی دارد ولیکن خطای رنگ کمی بیشتر از ۳ واحد است.

در مورد خطای گاما هم وضعیت مشابه است به جز رنگ قرمز که در روشنایی‌های زیاد، مقدار آن بیش از حد است. مقایسه کنید:

Predator XB270HUXG270
دقت گاما در مانیتور Acer Predator XB270HU

دقت گاما در مانیتور Acer Predator XB270HU

دقت گاما در Acer XG270

دقت گاما در Acer XG270

ارگونومی، پشتیبانی از G-Sync، پورت‌های ویدیویی و USB 3.0

مانیتور گیمینگ ایسر از جی-سینک هم پشتیبانی می‌کند و این یعنی اگر سرعت اجرای بازی بین ۳۰ تا ۱۴۴ فریم بر ثانیه باشد، نمایشگر خود را با کارت گرافیک تطبیق می‌دهد و مشکلی وقفه و بریدگی نمایان نمی‌شود. برای درک جی-سینک توصیه می‌کنم به دانش‌نامه‌ی اینتوتک مراجعه فرمایید.

ایسر پورتی به اسم HDMI یا پورت قدیمی DVI را روی این مانیتور در نظر نگرفته است. تنها انتخاب پورت دیسپلی‌پورت است و البته کسانی که چنین مانیتوری تهیه می‌کنند، کارت گرافیک امروزی و قدرتمندی در اختیار دارند. لذا مشکلی وجود ندارد.ایسر پورت USB 3.0 هم روی مانیتور در نظر گرفته است.

استند این مانیتور مثل مانیتورهای گیمینگ رده اول به گونه‌ای طراحی شده که تنظیم ارتفاع نمایشگر و زاویه‌ی آن ساده و متنوع باشد. حتی می‌توان نمایشگر را به حالت عمودی درآورد که کاربردهای خاصی مثل مطالعه دارد.

تنها نقطه ضعفی که حس می‌شود، منوی تنظیمات مانیتور است. منویی ساده با امکانات ابتدایی.

پورت‌های مانیتور ایسر Predator XB270Hubprz

پورت‌های مانیتور ایسر Predator XB270Hubprz

استند قابل تنظیم مانیتور Acer Predator XB270HU

استند قابل تنظیم مانیتور Acer Predator XB270HU

 

مانیتور Acer Predator XB270HU

حدود میلیون تومان4
مانیتور Acer Predator XB270HU
8.75

روشنایی و کنتراست

9/10

  زاویه دید

  9/10

   دقت و گرمای رنگ و گاما

   9/10

    ارگونومی

    9/10

     نقاط قوت

     • پشتیبانی از جی-سینک
     • پنل با رفرش‌ریت بالا از نوع IPS
     • استند قابل تنظیم

     نقاط ضعف

     • روشنایی حداکثر و حداقل بهترین نیست اما بسیار عالی است.
     لينک کوتاه:

     FacebookTwitterGoogle


     بيشتر بخوانيد:

     دیدگاه بگذارید

     5 دیدگاه روشن "بررسی Acer Predator XB270HU اولین مانیتور IPS با رفرش‌ریت ۱۴۴ هرتزی"

     اطلاع از
     Behnam
     مهمان

     سلام. ۱- مانیتوری که از سه بعدی پسیو پشتیبانی کند(برای تماشای فیلم)، وجود دارد؟
     ۲- آقای شیری، در انتخاب تلویزیون، سه بعدی پسیو را بیشتر میپسندید یا سه بعدی اکتیو را ؟

     Behnam
     مهمان

     چرا تلویزیون ها از فری سینک و جی سینک استفاده نمیکنند؟

     alireza1411
     مهمان

     فقط به درد بازی ها میخوره. تو فیلم نیازی نیست به اون صورت. کلی روش نرم افزاری برای تبدیل فریم ریت با سرعت بالا داریم.
     مانیتور هم من که اکتیو میپسندم. بهتره کیفیتش. البته نمیدونم پسیو هم هست یا نه.

     سالم
     مهمان

     چرا مانیتور های ایسوس رو بررسی نمی کنید مثلا pg 278q , pg279q , pg27aq

     alireza1411
     مهمان

     بررسی مانیتور هر از گاهی تو منابع مختلف میخونم اما فرصت نمیشه مدل‌های متنوع رو ترجمه تألیف کنم و حتی خلاصه در موردشون بنویسم.
     بازم تلاش میکنم بیشتر در مورد مانیتور بنویسم.

     wpDiscuz

     تبلیغات

     تبلیغات

     تبلیغات

     ×