کارت گرافیک GTX 960 مکسول را به سیستم‌های میان‌رده وارد می‌کند. چند روز پیش این کارت گرافیک هم رسماً معرفی شده که در ادامه به بررسی مشخصات و قابلیت‌های آن می‌پردازم.

معماری موفق مکسول ۲ که قبلاً در GTX 970 و GTX 980 حلول کرده، حالا در محصولی ارزان‌تر و برای کامپیوترهای گیمینگ متوسط نمایان می‌شود، GTX 960 عضو جدید سری ۹۰۰ است.

تصویری از کارت گرافیک GTX 980 انویدیا با طراحی مرجع

بررسی GTX 980 و GTX 970 انویدیا و معماری Maxwell 2

نسل جدید کارت گرافیک‌های انویدیا با معماری مکسول ۲ و دو کارت گرافیک رده اول سری ۹۰۰ وارد بازار شده است. در ادامه به بررسی بررسی GTX 980 و معماری Maxwell 2 می‌پردازم.

مشخصات کارت گرافیک GTX 960 انویدیا

مثل همیشه یک مدل مرجع داریم که سازنده و طراح اصلی کارت گرافیک یعنی انویدیا و ای‌ام‌دی آن را روانه‌ی بازار می‌کنند و مدل‌های غیرمرجع که توسط دیگر کمپانی‌های بزرگ تولید می‌شوند.

مدل مرجع GTX 960 با مشخصاتی که تقریباً همه‌شان قبلاً فاش شده بود، معرفی شده و تغییر خاصی نمی‌بینیم، به جز اینکه شایع شده نسخه‌ی ۴ گیگابایتی آن هم عرضه خواهد شد:

تصویری احتمالی از GTX 960 با برند MSI

و این هم مشخصات GTX 960 انویدیا و نتیجه‌ی بنچ‌مارک آن

کارت گرافیک بعدی سری ۹۰۰ انویدیا که تاکنون دو عضو اصلی آن معرفی شده GTX 960 است که در ادامه به مشخصات GTX 960 انویدیا و بنچ‌مارک‌های احتمالی آن نگاهی می‌اندازیم.

در تصویر زیر به جز اعداد و ارقام مربوط به تراشه‌ی مرکزی و حافظه، پورت‌ها را هم می‌بینیم، HDMI 2.0 و دیسپلی‌پورت ۲٫۰ که از ملزومات استفاده از رزولوشن ۴K با رفرش‌ریت ۶۰ هرتز هستند و کابل ۶ پین برای تأمین توان مصرفی، از جمله امکانات یک کارت گرافیک امروزی است، حتی اگر میان‌رده باشد:

مشخصات کلی GTX 960

مشخصات کلی GTX 960

به مشخصات مدل جدید و مقایسه با GTX 970، GTX 760 و GTX 660 توجه کنید:

مقایسه مشخصات GTX 960 با دیگر محصولات انویدیا

 

GTX 970

GTX 960

GTX 760

GTX 660

تعداد هسته‌های CUDA

۱۶۶۴

۱۰۲۴

۱۱۵۲

۹۶۰

واحد بافت

۱۰۴

۶۴

۹۶

۸۰

خروجی رندر

۶۴

۳۲

۳۲

۲۴

سرعت هسته (مگاهرتز)

۱۰۵۰

۱۱۲۶

۹۸۰

۹۸۰

سرعت بوست هسته (مگاهرتز)

۱۱۷۸

۱۱۷۸

۱۰۳۳

۱۰۳۳

سرعت موثر حافظه (گیگاهرتز)
نوع آن

۷
GDDR5

۷
GDDR5

۶
GDDR5

۶
GDDR5

پهنای باس حافظه (بیت)

۲۵۶

۱۲۸

۲۵۶

۱۹۲

مقدار حافظه

۴GB

۲GB

۲GB

۲GB

تعداد واحدهای محاسبات اعشاری ۶۴ بیتی

۱/۳۲ FP32

۱/۳۲ FP32

۱/۲۴ FP32

۱/۲۴ FP32

توان طراحی حرارتی (وات)

۱۴۵

۱۲۰

۱۷۰

۱۴۰

نام تراشه‌ی مرکزی

GM204

GM206

GK104

GK106

تعداد ترانزیستور (میلیارد)

۵٫۲

۲٫۹۴

۳٫۵

۲٫۵۴

لیتوگرافی

TSMC 28nm

TSMC 28nm

TSMC 28nm

TSMC 28nm

زمان عرضه

۹/۱۸/۲۰۱۴

۱/۲۲/۲۰۱۵

۶/۲۵/۲۰۱۳

۹/۱۳/۲۰۱۲

قیمت در زمان عرضه (دلار)

۳۲۹

۱۹۹

۲۴۹

۲۲۹

مکسول با ترانزیستور کمتر هم سریع‌تر از سری ۷۰۰ است.

مساحت تراشه‌ی GM206 برابر است با ۲۲۷ میلی‌متر مربع، در حالی که GK106 در GTX 660 مساحتی برابر با ۲۱۴ میلی‌متر مربع داشت. تعداد ترانزیستورها ۱۶ درصد بیشتر شده و مساحت هم حدود ۱۶ درصد افزایش یافته است. از همین حالا هم با توجه به یکسانی تراکم ترانزیستور، می‌توان پیش‌بینی کرد که اختلاف GTX 960 با GTX 660 فراتر از چیزی است که در GTX 780 Ti و مقایسه‌ی آن با GTX 780 Ti دیدیم. علت این است که مکسول ۲ با ۴۰ درصد ترانزیستور کمتر هم، سریع‌تر از کپلر است، چه رسد به آنکه تعداد ترانزیستورها بیشتر هم شده باشد.

توان مصرفی این مدل جدید گروه ۹۰۰ هم بسیار پایین است، ۱۲۰ وات! البته اگر کمی اورکلاک کنید و به کارت گرافیک فشار بیاورید، ممکن است توان مصرفی آن به ۱۴۰ وات هم نزدیک شود.

تحلیلی از مشخصات کاغذی GTX 960

بالاخره یک تراشه‌ی دیگر هم با معماری مکسول ۲ دیدیم، GM206 نام سیلیکون جدیدی است که در GTX 960 به کار رفته است و مثل همیشه سیلیکونی با رقم آخر ۶ است که نیمی از توانایی مدل‌هایی با رقم آخر ۴ را دارد.

بنابراین تعداد هسته‌های CUDA نصف GTX 980 است، تعداد ROPها یا همان خروجی رندر هم ۳۲ مورد است که دقیقاً نصف GTX 980 است.

البته یادتان است که در بررسی عمیق معماری مکسول ۲ با بررسی عملکرد GTX 980 و مقایسه با GTX 780 Ti به این نکته اشاره کردم که مکسول ۲ با ۴۰ درصد هسته‌های کمتر، کمی سریع‌تر از کپلر است! بنابراین ۱۰۲۴ هسته‌ی CUDA در GTX 960 عملکردی به مراتب بهتر از GTX 760 و ۱۱۵۲ هسته‌ی آن دارد.

مشخصات GTX 960 در مجموع بسیار خوب است اما:

به نظر من بخش حافظه با پهنای باس ۱۲۸ بیتی و سرعت موثر ۷ گیگاهرتزی، گاهی به معضل جدی بدل می‌شود. مخصوصاً که این روزها همه از ۴K و ۲K حرف می‌زنند و از طرفی بازی‌ها سنگین امروزی، بسیار حجیم هستند و یکی از دلایل آن افزایش کیفیت بافت است. روشن است که در این شرایط بد نبود اگر انویدیا سراغ باس ۱۹۲ بیتی می‌رفت.

نمی‌دانم با این باس نسبتاً باریک، آیا فشرده‌سازی تفاضلی رنگ که در مکسول ۲ به پیشرفت قابل توجهی دست یافته، نیاز به پهنای باند را در حد کفایت، کاهش می‌دهد یا نه.

تکنیک‌های مختلف فشرده‌سازی رنگ برای کاهش پهنای باند لازم

تکنیک‌های مختلف فشرده‌سازی رنگ برای کاهش پهنای باند لازم

به لحاظ تئوری انتظار داریم که عملکرد GTX 960 در بخش شیدرها و بافت در حد ۶۶ درصد GTX 970 باشد و در بخش حافظه و خروجی‌های رندر، به سطح ۵۰ درصدی آن نزول کند. علاوه بر این اختلاف GTX 960 با GTX 980 در نصف شدن واحدها و در نتیجه عملکرد خلاصه می‌شود. البته به یاد داشته باشیم که هیچ وقت عملکرد محصولاتی مثل کارت گرافیک، حتی اگر معماری هم مشابه باشد دقیقاً به صورت خطی با افزایش و کاهش واحدهای عملکردی، افزایش و کاهش پیدا نمی‌کند و از این رو ممکن است GTX 960 بیش از ۵۰ درصد کارایی GTX 980 را داشته باشد. در ضمن شاید بهتر اورکلاک شود!

اولین تراشه‌ی انویدیا با پشتیبانی کامل از دیکد سخت‌افزاری HEVC یا H.265

در مکسول ۲ بخشی از فرآیند دیکد کردن ویدیوهای فشرده شده با کدک‌های تحت استاندارد H.265 به صورت نرم‌افزاری و توسط پردازنده‌ی اصلی انجام می‌شد و بخشی دیگر به پردازنده‌ی گرافیکی سپرده می‌شد.

انویدیا در سیلیکون جدید GM206 فرآیند دیکد را کامل کرده و این یعنی GTX 960 تمام بار پردازشی پخش ویدیو را به دوش می‌کشد و پردازنده‌ی اصلی کمی استراحت می‌کند. به عبارتی شتاب‌دهی سخت‎افزاری برای کدک HEVC به طور کامل فعال شده است.

با GTX 960 ویدیوهای رزولوشن بالا را مثل آب خوردن اجرا کنید!

با توجه به اینکه GTX 960 محصولی رده متوسط است، احتمالاً کاربرد زیادی در سیستم‌های مالتی‌مدیا پیدا کند چرا که دیگر نیازی به داشتن پردازنده‌ی سریع برای پخش روان ویدیوهای ۴K فشرده شده با H.265 نیست.

توضیحات بیشتر در رابطه با کدک‌های ویدیویی را در مقاله‌ی جالبی که قبلاً تهیه شد، دنبال کنید:

دنیای کدک‌های صوتی و تصویری

کدام پلیر مصرف باتری کمتری دارد؟ کدام تنظیمات برای پخش ویدیو بهتر است؟

در این مقاله که قسمت ۵ نگاهی به دنیای کدک‌های صوتی و تصویری است، به بررسی پخش ویدیو پلیرهای معروفی مثل PowerDVD، PotPlayer و VLC و مقایسه با پلیر اصلی ویندوز می‌پردازم و تنظیمان بهینه‌ی پخش ویدیو را معرفی می‌کنم.

بازار هدف و رقبای GTX 960

انویدیا GTX 960 را برای بخشی از بازار در نظر گرفته که بیشترین کاربر و مشتری را دارد. بسیاری از کاربران بازی‌های آنلاین و بسیاری از گیمرهای معمولی، کارت گرافیک‌هایی در حد ۱ میلیون تومان را انتخاب می‌کنند. از طرفی به طور متوسط از هر ۳ گیمر، ۲ نفر از کارت گرافیک‌های قدیمی‌تر از GTX 660 انویدیا استفاده می‌کنند و اگر محصول خوش‌قیمت و قدرتمندی مثل GTX 960 وارد بازار شود، شاید به فکر ارتقای سیستم خود بیافتند.

انویدیا بررسی آماری جالبی انجام داده و به نتیجه رسیده که مشتریانی که از کارت گرافیک‌های میان‌رده استفاده می‌کنند تقریباً هر ۲ الی ۴ سال یک‌بار، کارت گرافیک خود را ارتقا می‌دهند. بنابراین بعید است کاربران GTX 760 سراغ محصول جدید بروند اما کسانی که از GTX 660، GTX 560 یا GTX 460 استفاده می‌کنند، با توجه به اینکه اختلاف GTX 960 با GTX 660 بیش از ۵۰ درصد است، احتمالاً به فکر تهیه‌ی محصول جدید می‌افتند.

بررسی آماری انویدیا: بازار هدف GTX 960 بسیار گسترده است.

بررسی آماری انویدیا: بازار هدف GTX 960 بسیار گسترده است.

انویدیا علاوه بر کارایی کلی، الگوریتم آنتی-الیاسینگ جدیدی موسوم به MFAA را هم در این عضو جدید مکسول‌ها فعال کرده و قرار است بازی‌های بیشتر و بیشتری از این روش جدید استفاده کنند. قبلاً به بررسی MFAA ، عملکرد و اثر آن پرداختم و نتیجه مطلوب بود:

آنتی-الیاسینگ یا AA لبه‌ها را صاف می‌کند

بررسی آنتی-الیاسینگ چندفریمی یا MFAA انویدیا : کیفیت و سرعت اجرای بازی چگونه است؟

آنتی-الیاسینگ MFAA پدیده‌ی جدیدی است که انویدیا در کارت گرافیک‌های جدید سری ۹۰۰ آن را معرفی کرده است. در ادامه به بررسی کیفیت و همچنین سرعت اجرای بازی با این روش نوین می‌پردازم.

بنابراین GTX 960 نه فقط از نظر عملکرد بلکه از نظر توان مصرفی و قابلیت‌های گرافیکی مثل پشتیبانی از دایرکت ایکس ۱۱٫۳ نیز محصولی جالب توجه است.

قیمت مدل مرجعی که انویدیا معرفی کرده ۱۹۹ دلار است اما به خاطر داشته باشید که ظرفیت اورکلاک این محصول آن قدر بالاست که سازندگان را به ارایه‌ی مدل‌های متنوع اورکلاک شده تشویق کرده است.

یک فرضیه: در رزولوشن‌های بسیار بالا، R9 285 با پهنای باند بالاتر، کمی سریع‌تر است.

رقیب اصلی GTX 960 در میان محصولات رقیب، R9 285 است. در حالی که GTX 960 فقط ۱۱۲ گیگابایت بر ثانیه پهنای باند دارد، این مدل با پهنای باند ۱۷۶ گیگابایت بر ثانیه در برابر آن قد علم می‌کند. البته فشرده‌سازی تفاضلی رنگ بسیار موثر است اما بعید می‌دانم بتوان GTX 960 را در رزولوشن‌ها بسیار بالا و مواقعی که پهنای باند بسیار مهم می‌شود، بهتر از R9 285 دانست. در ضمن R9 285 اولین کارت گرافیک با معماری GCN 1.2 است که با بهره‌گیری از فشرده‌سازی بافت، حتی با داشتن حافظه‌ی کم هم موفق ظاهر شده است.

محصول دیگر R9 280 است، این محصول هم با تراشه‌ی تاهیتی و رم ۳ گیگابایتی به محدوده‌ی زیر ۲۰۰ دلار سقوط کرده است و در واقع قرار نبود پس از معرفی R9 285 باز هم حضوری پررنگ داشته باشد. در ضمن این کارت گرافیک توان مصرفی بالایی دارد و از نگاه بهینه‌بودن مصرف انرژی، رقیبی برای مکسول میان‌رده‌ی امروز نیست اما اگر بحثمان فقط و فقط عملکرد در برابر قیمت باشد، قطعاً نباید R9 280 را که این روزها ارزان شده را نادیده بگیریم.

این شما و این هم جدولی رده‌بندی قیمتی:

AMD

قیمت

NVIDIA

Radeon R9 290X

۳۳۰

GeForce GTX 970

Radeon R9 290

۲۷۰

 

Radeon R9 280X

۲۳۰

 

Radeon R9 285

۲۰۰

GeForce GTX 960

Radeon R9 280

۱۸۰

 

در اولین فرصت مقاله‌ی دیگری در مورد بنچ‌مارک‌های این کارت گرافیک تهیه می‌کنم.

به نظر شما خرید GTX 960 در حال حاضر تصمیم درستی است یا بهتر است از محصولات رقیب مثل R9 285 استفاده کنیم؟
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×