بار دیگر به مقایسه کیفیت عکاسی گوشی‌های رده‌اول می‌پردازیم. مقایسه‌ی دوربین مایکروسافت لومیا ۹۵۰XL با دوربین LG V10 و گلکسی نوت۵ و در نهایت آیفون ۶s Plus. با ما باشید تا نگاهی به نتیجه‌ی ترکیب متفاوت حسگرها، لنزها و پردازش تصویرها داشته باشیم.

مایکروسافت و سونی حسگرهای ۱/۲٫۴ و ۱/۲٫۳ اینچی را مناسب‌تر می‌دانند و البته رزولوشن تصویر را بالاتر انتخاب کرده‌اند. بنابراین از این نظر وضعیت بهتری دارند البته متأسفانه در مقایسه‌ی جالب جی‌اس‌ام‌آرنا، سونی اکسپریا زد۵ پریمیم غائب است.

اپل این بار هم دوربین را آن طور که باید و شاید ارتقا نداده و حسگر ۱/۳ اینچی که در میان‌رده‌ها متداول است را برای گوشی رده‌اول خود انتخاب کرده است. شاید امیدواری اپل به مقوله‌ی پردازش تصویر و لنز، مانع تغییر جدی حسگر شده باشد.

لنز

ال‌جی قبلاً در LG G4 گشادگی نسبی دیافراگم را به حداکثر رساند و عدد F/1.8 را در صفحه‌ی مشخصات پرچم‌دار خویش درج کرد. LG V10 هم وضعیت مشابهی دارد.

سامسونگ با دیافراگم F/1.9 حالت متعادل‌تری را انتخاب کرده تا جذب نور بیش از حد، مشکلی ایجاد نکند و البته ال‌جی هم پیش از کاربرد دیافراگم باز، مشکلات آن را مدنظر قرار داده و با کاهش زمان پرتوگیری یا اکسپوژر در شرایط پرنور، عکاسی رده‌اول‌های خود را بهینه کرده است. مایکروسافت هم رویه‌ی مشابهی را دنبال می‌کند و درج برند Carl Zeiss برای سیستم نوری هم نشان‌دهنده‌ی عکاسی برتر است.

اپل همچنان گذشته به دیافراگم F/2.2 علاقه‌مند است و تغییری اساسی رخ نداده است.

همه‌ی گوشی‌ها دارای لرزش‌گیر آپتیکال هستند ولیکن لومیاها در گذشته لرزش‌ها را بهتر از محصولات رقیب خنثی می‌کردند. با توجه به اینکه لرزش شدید گوشی در این بررسی کمتر اتفاق افتاده، شاید اثر لرزش‌گیر کمتر آشکار شده باشد.

پردازش تصویر

مایکروسافت در لومیا ۹۵۰XL و لومیا ۹۵۰ از تکنولوژی PureView استفاده کرده و روشن است که کیفیت عکاسی عالی خواهد بود. قابلیت Rich Capture هم برای عکاسی با تنظیمات مختلف و ترکیبی بهینه، کاربرد دارد.

سامسونگ پردازش تصویر عالی گلکسی اس۶ و نسل‌های قبل را با اندکی بهینه‌سازی به گلکسی نوت۵ آورده و طبعاً یکی از بهترین عکاسان را معرفی کرده است. ال‌جی هم در پرچم‌داران اخیر، مرتباً پردازش تصویر را بهینه‌تر کرده و به علاوه با فوکوس خودکار لیزری، سرعت عکاسی را بالا برده است.

رزولوشن بالاتر، کیفیت بیشتر و اشکالات پررنگ‌تر در عکاسی آیفون جدید

آیفون ۶s Plus از نظر پردازش تصویر، تغییرات نسبتاً زیادی دارد که البته در صفحه‌ی مشخصات دیده نمی‌شود. به عنوان مثال با توجه به افزایش رزولوشن، اعمال فیلتر پایین‌گذر برای کاهش نویز تصویر که در کنار آن بخشی از بافت واقعی اجسام از بین می‌رود، افزایش شدیدتر وضوح لبه‌ها که پدیده‌ی حلقه‌زنی محصول جانبی آن است و مواردی چند، در تصاویر ۱۲ مگاپیکسلی آیفون جدید دیده می‌شود.

مقایسه‌ی عکاسی ال‌جی V10 با لومیا ۹۵۰XL و گلکسی نوت۵ و آیفون ۶اس پلاس

عکاسی در روشنایی روزعکاسی در روشنایی روزعکاسی در شب

به شاخه‌ی درختان و وضح آنها و همین‌طور وضوح علائم راهنمایی و رانندگی، طبیعی بودن رنگ ساختمان و بافت ظریف چمن دقت کنید:

عکاسی در روشنایی روز، مقایسه ال‌جی V10 با لومیا 950XL و گلکسی نوت5 و آیفون 6اس پلاس

عکاسی در روشنایی روز، مقایسه ال‌جی V10 با لومیا ۹۵۰XL و گلکسی نوت۵ و آیفون ۶اس پلاس

این تصویر از بالا و توسط سه‌پایه گرفته شده است. بنابراین لرزش تقریباً صفر است و انتظار داریم که بافت ظریف اجسام حفظ شده باشد و در عین حال لبه‌ی اجسام، کاملاً واضح به نظر برسد، مقایسه کنید:

عکاسی در روشنایی روز، مقایسه ال‌جی V10 با لومیا 950XL و گلکسی نوت5 و آیفون 6اس پلاس

عکاسی در روشنایی روز، مقایسه ال‌جی V10 با لومیا ۹۵۰XL و گلکسی نوت۵ و آیفون ۶اس پلاس

همان منظره در شب برای عکاسی انتخاب شده است. طبعاً درخشان بودن چراغ‌ها، عکاسی را دشوار می‌کند. بخش‌های تاریک نویز بیشتری خواهند داشت و اطراف چراغ‌ها، به علت پرتوگیری بیش از حد، چیزی به جز روشنایی دیده نمی‌شود. ببینیم در این شرایط کدام گوشی عملکرد بهتری دارد:

عکاسی در تاریک و روشن شب، مقایسه ال‌جی V10 با لومیا 950XL و گلکسی نوت5 و آیفون 6اس پلاس

عکاسی در تاریک و روشن شب، مقایسه ال‌جی V10 با لومیا ۹۵۰XL و گلکسی نوت۵ و آیفون ۶اس پلاس

مقایسه کیفیت فیلم‌‎برداری ال‌جی V10 با لومیا ۹۵۰XL و گلکسی نوت۵ و آیفون ۶اس پلاس

بسته به شرایط کیفیت فیلم‌برداری متغیر است. فوکوس خودکار و اعمال توازن رنگ سفید باید به سرعت انجام شود و به اصطلاح دوربین با چرخش سریع از منظره جا نماند. برای مقایسه فقط یکی از فریم‌های استریم ویدیو جدا شده است و با توجه به تشابه رزولوشن یعنی ۲۱۶۰p، مقایسه کار پیچیده و دشواری نیست.

فیلم‌برداری در روزفیلم‌برداری در شب
فیلم‌برداری در روشنایی روز، مقایسه ال‌جی V10 با لومیا 950XL و گلکسی نوت5 و آیفون 6اس پلاس

فیلم‌برداری در روشنایی روز، مقایسه ال‌جی V10 با لومیا ۹۵۰XL و گلکسی نوت۵ و آیفون ۶اس پلاس

فیلم‌برداری در تاریک و روشن شب، مقایسه ال‌جی V10 با لومیا 950XL و گلکسی نوت5 و آیفون 6اس پلاس

فیلم‌برداری در تاریک و روشن شب، مقایسه ال‌جی V10 با لومیا ۹۵۰XL و گلکسی نوت۵ و آیفون ۶اس پلاس

نتیجه‌گیری و آمار نظرسنجی

ال‌جی V10 عکاسی متعادل‌تری نسبت به تمام پرچم‌داران ال‌جی دارد

تصویر B در موارد ۱ الی ۴ به ترتیب با کسب ۶۰، ۷۵، ۸۳ درصد آراء جایی برای انتقاد باقی نگذاشته است! وضوح لبه‌ها بسیار عالی است به گونه‌ای که پردازش تصویر عالی گلکسی نوت۵ و حسگر واقعاً بزرگ لومیا ۹۵۰XL، معمولی به نظر می‌رسند. رنگ‌ها طبیعی‌تر از لومیا ۹۵۰XL است و کاهش نویز با آن شدت و حدتی که در ال‌جی جی۲ و ال‌جی جی۳ سراغ داریم، صورت نگرفته لذا بافت ظریف هم تا حد خوبی حفظ شده است. البته هنوز هم گلکسی نوت۵ و لومیا ۹۵۰XL از این نظر برتری اندکی دارند، به خصوص اگر به تصویر اول و بافت چمن دقت کنیم. در تصویر چهارم یعنی عکاسی در شب، نویز محسوسی در عکاسی لومیا ۹۵۰XL دیده می‌شود که نشان می‌دهد کاهش نویز اندک هم مطلوب نیست.

گلکسی نوت۵ آمار ۲۴، ۱۳، ۹ درصدی دارد و همیشه در جایگاه دوم است. پردازش تصویر تقریباً مشابه ال‌جی V10 صورت گرفته و اشکالات مشابهی در آن دیده می‌شود. سامسونگ وضوح لبه را جدی‌تر گرفته و در مقابل کاهش نویز را با شدت کمتری اعمال کرده است. در حقیقت اگر حسگر ۱/۲٫۳ اینچی اکسپریا زد۵ پریمیم در گلکسی نوت۵ وجود داشت، اکنون رقابت دشواری بین LG V10 و پرچم‌دار سامسونگ شکل گرفته بود.

۹۵۰XL

اغراق در رنگ‌ها و کاهش نویز و ضعف وضوح لبه‌ها در عکاسی لومیا

لومیا ۹۵۰XL با وجود اینکه کاهش نویز را به خوبی انجام داده، وضوح لبه‌ها را از بین برده است. به عنوان مثال علائم و تابلوها و نوشته‌ها، کاملاً واضح نیستند. اشکال جدی دیگر، غلظت رنگ نسبتاً زیاد و گرایش به رنگ قهوه‌ای است که در تصویر اول به خوبی نمایان شده است. لومیا ۹۵۰XL با کسب آمار کمتر از ۱۰ درصد، در مقابل محصولات امروزی ضعیف عمل کرده و به نظر می‌رسد که پیشرفت اندک مایکروسافت و نوکیا در سال‌های اخیر، جواب خوبی برای حرکت پیوسته‌ی ال‌جی، سامسونگ و سونی نیست.

آیفون ۶اس پلاس در بخش عکاسی همچون آیفون قبلی، معمولی به نظر می‌رسد و علت اصلی ضعف آن، رزولوشن پایین، وضوح لبه‌ی کم و کاهش نویز بیش از حد است.

در مقوله‌ی فیلم‌برداری، آیفون ۶اس پلاس در روشنایی پرتلاطم شب، چندان عالی نیست اما آمار ۴۶ درصدی، نشان می‌دهد که کاربران ضعف رزولوشن را نادیده می‌گیرند. ال‌جی V10 با کسب ۳۴ درصد آراء وضعیت بسیار خوبی دارد و در حقیقت ویدیویی با وضوح بالا ارایه کرده است. گلکسی نوت۵ و لومیا ۹۵۰XL با کسب ۷ و ۱۳ درصد آراء که نتیجه‌ی پرتوگیری بیش از حد و روشنایی زیاد به شکل هاله‌های سفید است، وضعیت قابل قبولی ندارند.

در روشنایی روز ال‌جی V10 با ۸۷ درصد آراء، بدون رقیب است. ۹ درصد آراء به گلکسی نوت ۵ اختصاص یافته و اگر به تصویر موردنظر دقت کنید، وضوح نرده‌ها، بافت درختان و نوشتار در ویدیویی که آیفون ۶س پلاس و لومیا ۹۵۰XL، اندکی پایین‌تر است و آمار پایینی به این دو گوشی اختصاص پیدا کرده است.

در پایان به نظر می‌رسد که جای اکسپریا زد۵ پریمیم در این مقایسه خالی است و شاید اگر به جای آیفون این گوشی در رقابت شرکت می‌کرد، مقایسه‌ی سخت‌تر و آمار متعادل‌تری داشتیم.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz
×